Zabawki dla dwulatka
BEATKA • dawno temuZabawki dla dzieci powinny być dopasowane do ich wieku. Dzięki temu nie będą stwarzały zagrożenia dla maluchów, a jednocześnie będą na tyle interesujące, by dziecko się nimi zainteresowało. Generalna zasada nauki dzieci mówi: ucz przez zabawę. Odpowiednie zabawki wpłyną na rozwój dzieci. Maluchy wykazują duże zaciekawienie światem fizycznym. Warto pomóc maluchom odnaleźć się w świecie. Zabawki ten świat czasami imitują.
Jakie zabawki dla dziecka?
Rozwój dwulatka jest bardzo gwałtowny. Dziecko w tym okresie jest chłonne wiedzy i ciekawe świata. Zabawki dla dzieci składające się z niewielkich elementów zainteresują malucha. Odpowiednie będą klocki, z których będzie można zbudować wieże, piankowe puzzle, sześciany z otworami, do których trzeba dopasować elementy, pojemniki do zapełniania i opróżniania, tablice z ruszającymi się elementami, rozbudowane maty edukacyjne.
Dziecko dwuletnie jest aktywne ruchowo. Maluch ucieszy się z konika na biegunach lub innego bujaka, zjeżdżalni, huśtawki, dużych zabawek na kółkach, piłek w różnych rozmiarach. Świat oczami dziecka jest bardzo interesujący i różnorodny. Na rozwój intelektualny dziecka wpływają również zabawki. Zainteresuj dziecko pluszowymi zwierzętami (pomóż mu je ponazywać), lalkami i domkami dla lalek, samochodzikami, samolotami, książkami z obrazkami, zabawkami imitującymi sprzęty RTV i AGD. Dzieci lubią w tym wieku wcielać się w różne postaci. Można więc ułatwić to maluchowi, wystarczy kupić strój do przebrania.
Kredki, kolorowanki, flamastry, plastelina, modelina, ciastolina, wycinanki z papieru kolorowego, farby plakatowe i pędzle – to wszystko pobudza twórcze zainteresowania dziecka. Nie zabraniaj maluchowi tworzenia różnych „dzieł” artystycznych, o ile maluch będzie chciał malować na papierze, a nie na ścianach. Dzieci uwielbiają „babrać” się w farbach. Dlatego, zanim maluch przełoży na papier swoje pomysły, najpierw wymaluje siebie samego. Dziecko zainteresują też zabawki muzyczne – instrumenty, magnetofony z melodyjkami.
Zabawki, które kojarzą się z życiem dorosłych to wózki dla lalek, łóżeczka, sprzęty kuchenne, podstawowe akcesoria do domu, wozy strażackie, radiowozy policyjne, ciężarówki, sprzęty stolarskie, kasy fiskalne itd. Na rozwój intelektualny dziecka wpływają klocki, foremki, zabawki do budowania, nietłukące lusterka. Dzieci z przyjemnością odkrywają świat. Uczą się jego fizycznego aspektu.
Rozwój dwulatka
Dziecko dwuletnie ogląda już z zaciekawieniem książeczki z obrazkami. Potrafi powiedzieć, jak ma na imię. Nazywa już poszczególne części ciała. Dużą wagę odgrywa czytanie dzieciom bajek. Maluch słucha opowiadań, sam rozpoznaje odgłosy wydawane przez zwierzęta, potrafi nazwać obrazki w książce.
Dziecko z dużym zainteresowaniem bawi się zabawkami. Wykorzystuje je do odgrywania niezbyt skomplikowanych scenek. Ciągnie lub pcha zabawki. Nadaje imiona ulubionym pluszakom. Częsty jest bunt dwulatka. To właśnie dwuipółletnie dziecko zaczyna coraz wyraźniej akcentować swój sprzeciw. Coraz częściej mówi „nie”. Dlatego też warto nawiązać z maluchem dobry kontakt. Rodzice powinni czytać dziecku, malować z nim, rozmawiać z dzieckiem, bawić się w teatrzyk.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze