Osobowość dziecka
KAROLINA • dawno temuKiedy na świecie pojawia się nasze dziecko, jesteśmy niezwykle ciekawi, jak będzie wyglądało w przyszłości. Doszukiwanie się podobieństwa do wszystkich członków rodziny jest już swoistym rytuałem, jakiego dokonuje każdy rodzic. Jednakże zwracamy szczególną uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny, lecz także na cechy charakteru. Osobowość jest zagadnieniem szeroko podejmowanym przez współczesną psychologię. Jednak już od początków ludzkości nadawano życzeniowe imiona, które miały gwarantować, że nasze dziecko będzie posiadało określone cechy charakteru i osobowość. Chociaż dziś kierujemy się zupełnie innymi kryteriami podczas nadawania imion, to jednak nadal posiadamy ogromną chęć odpowiedniego ukształtowania osobowości naszego dziecka. Czy jest to możliwe? W jaki sposób rozwija się osobowość człowieka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest osobowość?
Zanim dowiemy się więcej na temat rozwoju osobowości człowieka, należy pokrótce zdefiniować, czym właściwie ona jest. Istnieje wiele sposobów pozwalających nam określić, co to jest osobowość człowieka. Najczęściej jednak pojęcie to odnosi się do zespołu względnie stałych cech charakteru, które odróżniają danego człowieka od zachowań i reakcji innych ludzi. Mogą one odnosić się do wielowymiarowej rzeczywistości. Inne będzie zachowanie każdego z nas nie tylko w bardzo skrajnych sytuacjach pod wpływem stresu, lecz także w tych, które towarzyszom nam w codziennemu życiu. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że z kształtowaniem osobowości mamy do czynienia przez okres całego życia, jednak najbardziej proces ten jest intensywny w czasie dzieciństwa i dojrzewania fizycznego, a także rozwoju umysłowego. Jakie ma to znaczenie w odniesieniu do kształtowania osobowości dziecka? Czy możemy w jakiś sposób wpłynąć na czyjąś osobowość?
Rozwój osobowości dziecka
Jak już wspomniano, rozwój osobowościjest procesem długotrwałym, jednakże jego intensywność jest różna. Dzieciństwo to czas, w którym najwięcej czynników ma wpływ na kształtowanie się osobowości. Ogromną rolę ogrywa tutaj zjawisko socjalizacji, a więc kształtowania się zachowań społecznych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest tutaj wychowanie polegające przede wszystkim na dawaniu tzw. dobrego przykładu. Dziecko uczy się poprzez obserwację nie tylko takich czynności jak jedzenie, ale również zachowywania się względem innych. Oprócz czynników wrodzonych wpływających na to, że posiadamy taki, a nie inny zestaw cech osobowości znaczenie mają tutaj także bodźce pochodzące z otoczenia zewnętrznego, lecz również to, w jaki sposób dana osobowość kształtuje się sama. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że każdemu z nas przypisać można pewne cechy, jednak ich natężenie u każdego będzie zupełnie inne. To właśnie te proporcje sprawiają, że kogoś określić można mianem danej osobowości. O upartości naszej pociechy możemy się przekonać, zwłaszcza gdy pragnie ona dotknąć jakiegoś niedostępnego przedmiotu, które widzi, ale samodzielnie nie może po niego sięgnąć. Kiedy poświęcimy chwilę na obserwacje, okaże się, że już kilkuletniemu dziecku przypisać możemy wiele wyraźnych cech osobowości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze