Osobowość typu borderline
BEATKA • dawno temuZaburzenia osobowości typu borderline ujawniają się zazwyczaj w okresie dorastania, później się umacniają. Osoby cierpiące na zaburzenia zmagają się z poważnymi problemami. Choroba odbiera im zdolność czerpania radości z życia, pogarsza samopoczucie, ma destrukcyjny wpływ na związek, pracę, rodzinę. Coraz silniej zaznaczają się kłopoty z nawiązaniem relacji z ludźmi. Labilność emocjonalna osób zmagających się z zaburzeniem wpływa nie tylko na nich samych, ale też na osoby z najbliższego otoczenia.
Objawy zaburzenia osobowości borderline
Osobowość typu borderline, inaczej osobowość graniczna, wpływa na kontakty interpersonalne, na emocje, sposób myślenia oraz zachowanie. Osoby posiadające osobowość graniczną mają zazwyczaj problemy w związkach. Relacje z partnerem są bardzo napięte. Często wybuchają kłótnie i konflikty, dochodzi do rozstań. Osoby mające tego typu osobowość mogą odczuwać lęk przed porzuceniem. Prawdopodobnie wiąże się to z chwiejnym i zmiennym postrzeganiem siebie.
Osobowość graniczna powoduje labilność emocjonalną. Osoby z tym zaburzeniem bardzo szybko przechodzą od stanu radości i zadowolenia do złości lub też depresji. Zmagają się z poczuciem nieuzasadnionego gniewu lub z poczuciem pustki. Owa chwiejność emocjonalna sprawia, że osoby z osobowością borderline są podatne na różnego rodzaju używki. Mogą łatwo uzależnić się od alkoholu, uzależnić od narkotyków, uzależnić od współżycia lub też popaść w napadowe obżarstwo. Zaburzenie doprowadza osoby chore do samookaleczeń lub podejmowania prób samobójczych.
Sytuacje stresowe zmieniają sposób myślenia osoby cierpiącej na zaburzenia. Na czym polegają zmiany? Pojawiają się urojenia prześladowcze, znika pojęcie czasu, pojawia się za to poczucie samotności i alienacja. Do tej pory znajome i przyjazne otoczenie zmienia się w obce i wrogie.
Pojawiają się problemy w związkach uczuciowych, w szkole, w pracy, w domu. Relacja synowa-teściowa, i tak napięta, staje się jeszcze bardziej nieprzyjemna. Psują się kontakty z szefem, z współpracownikami, z przyjaciółmi. Trudności w szkole lub w pracy wynikają też z problemów z koncentracją, które są częste u osób cierpiących na zaburzenie osobowości. Osoby te zapadają często na silne bóle, artretyzm, otyłość, cukrzycę.
Leczenie zaburzeń osobowości
Zanim przejdzie się do leczenia, warto poznać przyczyny zaburzeń. Według badań przyczyną pojawienia się zaburzeń osobowości borderline są nakładające się na siebie czynniki biologiczne, genetyczne, środowiskowe. Niektóre osoby z zaburzeniami doświadczyły w dzieciństwie traumatycznych przeżyć, np. molestowania, odrzucenia, porzucenia. Leczenie zaburzeń osobowości polega na połączeniu leków oraz terapii u psychiatry. Niekiedy konieczne okazuje się leczenie szpitalne.
Życie z zaburzeniem osobowości typu borderline jest niezwykle trudne. Łączy się z samotnością, której towarzyszy depresja, gniew, uczucie pustki i beznadziei. Niekiedy osoby chore, żeby ulżyć cierpieniom emocjonalnym, zadają sobie ból fizyczny. Dlatego też powinny być one pod stałą kontrolą lekarza i terapeuty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze