Bobomigi czyli porozumiewanie się z dzidziusiem
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuTwoje dziecko ma parę miesięcy, a Ty nie możesz się doczekać, kiedy zacznie mówić. Czujesz, że ono samo chciałoby się z Tobą porozumieć, ale nie ma narzędzi, tylko płacz albo uśmiech. Ale rączki są coraz sprawniejsze. Więc może spróbować bobomigania?
Język migowy dla polskich dzieci został specjalnie opracowany do nauki porozumiewania się dla najmłodszych w oparciu o znaki języka migowego przez Danutę Mikulską. Pionierem tej metody był Joseph Garcia, twórca Sign2Baby. Dzięki niej rodzice nie „tracą” pierwszego okresu życia dziecka jedynie na pielęgnację; mogą już porozumiewać się i wychowywać swoje dziecko.
Na stronie Klubu Koko znajdziesz podstawowe znaki: najpierw oczywiście musisz nauczyć się ich sama! Nieocenionych wydaje się kilka, które pozwolą naszym dzieciom powiedzieć, czego potrzebują, albo co im przeszkadza: jeść, pić, zimno, spać, boli.Ważną zasadą języka migowego jest to, że jeśli dziecko wymyśli samo i zacznie używać swojego znaku, należy go wprowadzić, a nie — broń Boże — oduczać.
Nie ma się co obawiać, że dzieci migające nie będą chciały mówić; jest wręcz odwrotnie. Dzieci takie znają już korzyści z komunikacji i pragną doskonalić umiejętności w tej dziedzinie. Jeżeli potrzebujesz grupy wsparcia, poza Warszawą trafiają się czasem warsztaty dla mam i dzieci, będziemy je tropić i dawać znać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze