Podróżowanie w ciąży
BEATKA • dawno temuKobiety w ciąży mogą podróżować. Oczywiście, o ile lekarz prowadzący nie zgłosi żadnych przeciwwskazań. Niektóre kobiety ciężarne są bardzo zachowawcze i przez dziewięć miesięcy nie oddalają się od domu, by mieć stały dostęp do opieki lekarskiej. Inne nie mogą usiedzieć na miejscu, a podróż w ciąży to dla nich naturalna rzecz. Najlepszym rozwiązaniem jest wypośrodkowanie i znalezienie konsensusu. Podróże? Tak, ale tylko wtedy, gdy nie ma ryzyka zagrożenia ciąży.
Podróż w ciąży samochodem czy pociągiem?
Nietrudno zgadnąć, że kobietom w ciąży poleca się podróżowanie pociągiem. Choć zachwalanie polskich linii kolejowych jest już przesadą, to jednak pociąg góruje nad samochodem prawie pod każdym względem. Dlaczego pociąg dla ciężarnej? Kobiety w ciąży powinny mieć zapewnioną maksymalną swobodę ruchu. Samochód wymusza na podróżujących jedną pozycję ciała. Tymczasem w pociągu można rozprostować nogi i pospacerować po korytarzu. W pociągu można też w każdej chwili skorzystać z toalety. Jazda samochodem naraża kobietę na niepotrzebne wstrząsy. Pociąg, który gładko toczy się po szynach, przyjemnie kołysze rozwijające się w jej ciele dziecko.
O ile kobiety w początkowej fazie ciąży mogą jeszcze czuć się komfortowo w samochodzie, o tyle kobiety w drugim trymestrze, które zdecydowały się na podróż, powinny wybrać jazdę pociągiem. Paniom w piątym lub szóstym miesiącu ciąży szczególnie trudno wysiedzieć długo w jednym miejscu. W samochodzie nogi pozostają długo zgięte w kolanach. Bywa to powodem powstających obrzęków i bólów kręgosłupa. Jeżeli już kobieta, będąca w drugim trymestrze ciąży, zdecyduje się na jazdę samochodem, powinna prosić kierowcę o regularne (i częste) postoje. W ich trakcie należy szybkim i energicznym krokiem zrobić sobie krótki spacer. Kobiety w ósmym miesiącu ciąży nie powinny wybierać się na długie dystanse autem. Poza tym, aby kobieta mogła podróżować bezpiecznie, wymagane jest zapinanie pasów w ciąży.
Samolot czy statek dla ciężarnej?
Nie wszędzie dojedziemy pociągiem. Jeżeli ciężarna planuje wyjazd za granicę, jako środek lokomocji wybierze samolot. W tym wypadku, przy założeniu, że lot trwa do dwóch i pół godziny, nie ma większych przeciwwskazań. Jeżeli jednak kobieta ciężarna w samolocie przebywa dłużej niż 2,5 godziny, może dojść do pewnych komplikacji zdrowotnych. Długa podróż samolotem dla kobiety w ciąży bywa zagrożeniem dla układu krążenia i zwiększa ryzyko zatoru żylnego. Jeżeli taki zator zablokuje dostęp do płuc, może to się skończyć nawet śmiercią.
Kobietom, które muszą wybrać się w długą podróż samolotem, zaleca się zakładanie specjalnych pończoch lub rajstop uciskowych oraz wykonywanie prostych ćwiczeń wspomagających przepływ krwi. W trakcie lotu należy pić duże ilości wody. W wypadkach podwyższonego ryzyka, należy wykonać przed startem zastrzyk z preparatem przeciwzakrzepowym.
Rejs statkiem to świetny relaks i odprężająca przygoda. Jednak na dłuższą metę kołysanie statku może wywołać chorobę morską i doprowadzić do nudności w ciąży lub wymiotów. Nie poleca się statku również ze względu na ewentualne wstrząsy, których kobiecie w ciąży należy zaoszczędzić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze