Powrót pod strzechy, czyli jak urodzić w domu
PATRYCJA • dawno temuPorody domowe zaczynają być coraz liczniejsze. To nie fanaberia ani przymus, tylko jedna z możliwości. Kobiety przez wieki rodziły w domu i nie było w tym nic nadzwyczajnego. Od czasu porodów w szpitalu, przyjście dziecka na świat poza szpitalną salą to nie lada sensacja. Dziś powoli zaczyna się to zmieniać. Coraz więcej kobiet decyduje się na poród w domu. Jak zorganizować domowy poród?
Kiedy można rodzić w domu?
- kiedy, ciąża przebiega bez komplikacji,
- kiedy dziecko układa się w pozycji główkowej w ostatnim miesiącu ciąży
- kiedy kobieta uzyska zgodę od wybranej położnej, która przeprowadza z nią szczegółowy wywiad, często prosząc o opinię lekarza prowadzącego ciążę,
- kiedy kobieta jest pewna, że tego chce i poród w domu nie jest decyzją związaną z modą panującą wśród znajomych,
- kiedy partner też jest gotowy na takie rozwiązanie, bo przecież nie każdy mężczyzna chce asystować przy porodzie.
Trochę formalności
- Poród domowy nie jest refundowany z NFZ. Koszt jest podobny do porodu w prywatnej klinice i oscyluje w granicach od 1000 do 3000 zł.
- Położna przyjmująca poród powinna wystawić takie dokumenty jak: zaświadczenie o urodzeniu dziecka (rodzice są zobowiązani w ciągu 14 dni od dnia narodzin zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego), książeczkę zdrowia, kartę uodpornienia i książeczkę szczepień, o ile mama pracuje -zaświadczenie dla pracodawcy potrzebne do uzyskania urlopu macierzyńskiego.
- W ciągu 48 godzin należy wykonać test przesiewowy u dziecka oraz poddać szczepieniom dla noworodka. Testy może wykonać położna odbierająca poród lub położna środowiskowa na wizycie (której trzeba wcześniej o testach powiedzieć). Można się również zorientować, który lekarz mógłby złożyć wizytę domową i zaszczepić dziecko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze