Szkoła rodzenia
PATRYCJA • dawno temuJak wygląda poród? Jak urodzić zdrowe dziecko? Jak pielęgnować noworodka? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź w szkole rodzenia. Podpowiadamy jak wybrać szkołę rodzenia, czego można się spodziewać po kursie oraz ile kosztuje szkoła rodzenia.
Szkoła rodzenia w twoim mieście
Szkoła rodzenia to krótki kurs przygotowujący kobiety w ciąży do porodu oraz macierzyństwa. Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach i są prowadzą przeważnie przez położne. W większości szkół prowadzone są dla par, ale organizuje się również specjalne kursy dla przyszłych tatusiów, którzy również odgrywają ważną rolę w pielęgnacji noworodka.
Listę szkół rodzenia w Twoim mieście możesz zdobyć korzystając z wyszukiwarki internetowej lub poprosić lekarza prowadzącego ciążę o polecenie dobrych, jego zdaniem, placówek. Szkoły rodzenia różnią się między sobą liczbą i tematyką spotkań (nieznacznie) oraz dodatkowymi kursami. Ceny kursu są bardzo różne i wahają się od ok. 300 do 600 zł. Liczba uczestników zwykle nie przekracza 6–10 par. Na zajęcia można zapisać się praktycznie na każdym etapie trwania ciąży. Jednak nie zwlekaj do ostatniej chwili, gdyż wybrane przez Ciebie zajęcia mogą odbywać się z częstotliwością jednego spotkania w tygodniu. Dla spóźnialskich dostępne są kursy weekendowe. Jeśli w Twojej miejscowości nie ma szkoły rodzenia, zawsze możesz poszukać w sieci i zapisać się do internetowej szkoły rodzenia. Jeśli w ramach kursu odbywają się ćwiczenia dla kobiet w ciąży, uczestniczki zobowiązane są do przyniesienia ze sobą zaświadczenia od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do ćwiczeń.
Czego się nauczysz w szkole rodzenia?
Dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia? Otóż czytanie broszurek i poradników o tym, jak przewijać niemowlę lub jak wykąpać dziecko to nie to samo, co praktyka. Na zajęciach będziecie mogły spróbować swoich sił, wykonując zabiegi pielęgnacyjne na lalce, a doświadczone instruktorki sprawdzą, czy robicie to prawidłowo. Spotkanie z położną, która na co dzień uczestniczy w porodach, to znakomita okazja do zadania wszelkich nurtujących Was pytań. Oto lista typowych zagadnień, poruszanych na zajęciach w szkołach rodzenia:
- etapy rozwoju płodu,
- przygotowanie ciała do porodu (masaż krocza, ćwiczenia mięśni Kegla),
- przebieg porodu naturalnego (objawy porodu, pozycje porodowe, oddychanie podczas porodu, metody łagodzenia bólu),
- zabiegi porodowe (nacięcie krocza, użycie próżniociągu lub kleszczy porodowych),
- poród przez cesarskie cięcie,
- jak zachowuje się kobieta podczas porodu,
- rola ojców podczas porodu,
- dolegliwości poporodowe (połóg, baby blues, depresja poporodowa),
- karmienie piersią (techniki karmienia piersią, przystawianie dziecka do piersi, trzymanie dziecka),
- dieta w ciąży i w okresie laktacji,
- pielęgnacja noworodka (kąpiel, przewijanie, czyszczenie pępka, ubieranie),
- wiązanie chusty do noszenia dziecka,
- ćwiczenia przed porodem i po porodzie,
- wyprawka do szpitala (wyprawka dla noworodka, wyprawka dla mamy),
- kalendarz szczepień,
- rozmowy z psychologiem (radzenie sobie z emocjami w czasie ciąży i po porodzie),
- seks po porodzie,
- higiena intymna po porodzie, itp.
Zanim zapiszesz się do szkoły rodzenia, zapoznaj się z tematyką poruszanych zagadnień. Być może, w niektórych czujesz się ekspertką i nie potrzebujesz przerabiania od nowa tych samych informacji, a może niektóre kwestie wciąż są dla Ciebie zagadką? Zachęć partnera do wspólnych wizyt w szkole. Wspólne ćwiczenia i praktyki zacieśnią więzi miedzy Wami i pomogą przyszłemu tatusiowi zrozumieć, co się dzieje teraz z jego partnerką. A wsparcie i zrozumienie w tych ostatnich dniach przed porodem są szczególnie ważne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze