Kamienie milowe przedszkolaka
ISABELLE • dawno temuJesteś dumna ze swojego pięciolatka, który z podniesionym i radosny czołem maszeruje do przedszkola. Jest wesołym i ruchliwym dzieckiem, które uwielbia bawić się z rówieśnikami i chętnie współpracuje z "przedszkolną ciocią"? To oznacza, że naprawdę dobrze się rozwija! Jakie są milowe kamienie przedszkolaka w rozwoju fizycznym, psychicznym i intelektualnym? Sprawdź sama.
Rozwój fizyczny kilkulatka
Rozwój 5-latka obejmuje coraz większą ruchliwość i energię, ciekawość świata, a także sprawniejszą umiejętność mowy. Niektóre dzieci z chęcią rozpoczynają w tym wieku naukę pisania i czytania, inne jeszcze nie są tym zainteresowane – żadna z tych sytuacji nie jest powodem do niepokoju. A rozwój motoryczny przedszkolaka? Dziecko w tym wieku ma coraz lepszą koordynację wzrokowo-ruchową i poczucie równowagi. Skacze na jednej nodze i ze złączonymi nogami, przeskakuje przez przeszkody, chodzi po narysowanej linii, huśta się na huśtawce (często jak najwyżej i stara się zeskoczyć jak najdalej), kręci na karuzeli itp. Uwielbia wspinać się, turlać i pokonywać przeszkody, a jazda na rowerze trójkołowym, a i nierzadko na dwukołowym czy hulajnodze, nie sprawia mu większych trudności.
Dziecko pięcioletnie jest "wulkanem energii", który nie daje się opanować. Każdego dnia doskonali swoje umiejętności – często ku przerażeniu rodziców. Nie bójmy się jednak, że nasz maluch przewróci się i nabije guza na czole. Aby opanować równowagę, dziecko musi czasem upaść. Należy przy tym pamiętać, że główną potrzebą realizowaną przez dzieci do 6 roku życia jest potrzeba ruchu, dlatego też nie martwmy się, że nasze dziecko jest ruchliwe. Z kolei nie każde ruchliwe dziecko jest tożsame z dzieckiem zaburzonym. Nawet wręcz przeciwnie. Rady dla rodziców: uczęszczajcie z dzieckiem na wszelkiego rodzaju place zabaw, chodźcie do małpich gajów, ogródków jordanowskich, gdzie dziecko będzie miało możliwość trenowania swoich umiejętności, jak również spożytkowania nagromadzonej energii. Dajcie dziecku możliwość trenowania sprawności ręki poprzez zabawę typu: malowanie dłońmi, wycinanki czy modelowanie z plasteliny.
Intelekt przedszkolaka
Rozwój intelektualny w tym wieku jest bardzo dynamiczny, a dla niektórych dzieci wręcz przełomowy. Oczywiście nie jest to skok, jak wzrost czy waga, ale dłuższy proces. Najczęściej dziecko w wieku przedszkolnym zastanawia się nad wieloma sprawami, wyciąga wnioski – niekiedy błędne, uogólnia. Nadal jest egocentryczne, dlatego trudno mu zrozumieć, że inni żyją i myślą inaczej, niż on sam. Pięciolatek mówi płynnie i przeważnie poprawnie gramatycznie, używając bogatego słownictwa składającego się nawet z około 2000 słów! Z każdym dniem poznaje nowe wyrazy i doskonali sprawność językową. Dlatego warto dużo rozmawiać z dzieckiem i uważać na to, co się przy nim mówi. Dziecko w tym wieku rozpoznaje już wiele słów i liter. Próbuje samodzielnie czytać. Pisanie przychodzi mu jeszcze z trudem, a litery są pisane często w odbiciu lustrzanym i mają nieregularny kształt, ale od prostowania literek jest przecież szkolna placówka!
Etap pięciu lat to dynamiczny okres nauki czytania i pisania. Pamiętajmy, aby dziecka nie zniechęcać przez krytykę czy przymus. Warto naukę potraktować jako zabawę i taką formą ćwiczeń przyjąć podczas czytania i pisania z dzieckiem. Pamiętajmy także o tym, że jedne dzieci są już gotowe do takiej zabawy, są w stanie skoncentrować uwagę, a dla innych jest jeszcze zbyt wcześnie. Rada dla rodziców: warto przyjrzeć się wymowie dziecka. Jeśli zaniepokoi was sposób artykulacji pewnych głosek lub chcecie się upewnić, że dziecko pod kątem sprawności językowej rozwija się prawidłowo – udajcie się do logopedy. Można też na przykład kupić dziecku jakąś ciekawą encyklopedię z krótkim tekstem i dużymi obrazkami!
Jednak prawdziwym kamieniem milowym są dla przedszkolaka emocje. Skrajne uczucia względem tej samej osoby, pojawiające się w przeciągu kilku minut, są dosyć powszechnym zjawiskiem. Nie należy się martwić, że dziecko "już nas nie lubi". Jeśli ma problemy z opanowaniem emocji, warto sięgnąć po jakąś formę terapii, np. bajkoterapia lub sport. Poza tym trzeba dawać maluchowi jak najwięcej miłości, wykazywać się cierpliwością i wyrozumiałością. Plucie i złości to sprawy, z których dziecko wyrasta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze