Rozwój dwulatka
BEATKA • dawno temuRozwój dziecka mającego dwa lata postępuje w sposób bardzo gwałtowny. Dziecko poznaje świat, ma mnóstwo pytań, większość rzeczy jest dla niego nowa. Świat oczami dziecka jest interesujący. Samodzielne dziecko bada wszystko wokoło. Żeby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, musisz znać jego potrzeby. Dwulatek jest zazwyczaj posłusznym i grzecznym dzieckiem, o ile nie wejdzie w fazę buntu.
Lęki u dzieci
Lęk u dziecka pojawia się właśnie około 2 roku życia. Maluch boi się odgłosu traktora, dźwięków wydawanych przez odkurzacz, a nawet odgłosu spłukiwanej wody. Dziecko coraz lepiej poznaje świat, więcej rzeczy do niego dociera, a to powoduje w nim niepokój. W tym czasie dziecko może bardzo przeżywać każde rozstanie z mamą. Dziecko będzie się bało, że ją straci. Dlatego, gdy rodzic wychodzi z domu, powinien powiedzieć, kiedy wróci. Jednak operowanie konkretnymi godzinami niewiele dziecku powie. Zamiast mówić, że wrócisz za 2 godziny, powiedz, że przyjdziesz przed obiadem.
Nie śmiej się z lęków dwulatka. Nie zawstydzaj go przed innymi. Zamiast udowadniać mu, że odkurzacz nie jest niebezpieczny, okaż dziecku wsparcie. Nie narażaj dziecka na sytuacje stresowe. Dużym wyzwaniem dla ciebie może być usypianie dziecka. Dziecko, zamiast pójść spać, zaczyna wymyślać różne wymówki – chce jeszcze coś zjeść, napić się, chce posłuchać bajki. Nie pozwól dziecku odwlekać w nieskończoność moment zaśnięcia. Zamiast tego, spełnij ze dwie jego prośby, a później powiedz stanowczo „dobranoc” i wyjdź z pokoju.
Bunt dziecka
Bunt dwulatków to normalny stan. Na szczęście przejściowy. Dzieci buntują się przeważnie w wieku 2,5 lat. Grzeczne i bezkonfliktowe do tej pory dziecko staje się nieznośne. Kompromis i uległość odchodzą zupełnie w zapomnienie. Dziecko staje się uparte, musi mieć wszystko na już i nie potrafi czekać. Zawołane, biegnie w inną stronę. Ubierane, zaczyna się rozbierać. Zachowuje się tak, jakby miało alergię na słówko „nie”, które ty wypowiadasz, jednak ono bardzo chętnie je wypowiada.
Wychowanie dziecka zbuntowanego nie jest łatwe. Pozwól dziecku wybierać. Podejmowanie decyzji sprawi, że maluch stanie się bardziej samodzielny, a poza tym będzie miał poczucie panowania nad sytuacją. Nie zadawaj mu jednak pytań, na które odpowiedź brzmi: „tak” lub „nie”. Zamiast spytać: „czy nałożysz tę bluzkę?”, spytaj: „wolisz bluzkę z motylkiem czy z biedronką?”.
Jeżeli czujesz, że zbliża się bunt dziecka, postaraj się odwrócić czymś jego uwagę. Maluchy szybko się nudzą bezczynnością, dlatego jeżeli czeka was przedpołudnie w poczekalni w przychodni, weź dziecku książeczkę do kolorowania lub zabawkę. Skup jego uwagę na czymś innym, czymś, co je zainteresuje.
Zakazy i nakazy nie są zbyt dobrze przyjmowane przez malucha. Spróbuj więc przekonać dziecko do swojej woli w inny sposób. Zamiast na siłę ciągnąć malucha do domu, pobaw się z nim w chowanego. Jeżeli dziecko nie chce usiąść przy stole, pozwól mu wybrać miejsce. Pamiętaj jednak, by stawiać maluchowi granice. Wychowanie dziecka to trudny proces. Jednak wychowanie bezstresowe nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze