Rozwój intelektualny dziecka
BEATKA • dawno temuRozwój dziecka w pierwszych latach życia przebiega bardzo intensywnie. Dotyczy to zarówno rozwoju fizycznego, społecznego, jak i intelektualnego. Świat w oczach dziecka jest rzeczą nową i niezwykle interesującą. Dlatego też maluch, napędzany ciekawością, stara się go odkrywać. Wszystko bada dotykiem, sprawdza empirycznie. Nieraz wystawia się na niebezpieczeństwo. Rodzice takiego malucha muszą mieć oczy dookoła głowy, gdyż ich pociecha jeszcze nieraz zaskoczy ich swoją pomysłowością.
Maluch poznaje świat
O poziomie inteligencji dziecka decydują czynniki genetyczne, wpływ środowiska, wychowanie dziecka i aktywność malucha. Dbanie o rozwój intelektualny nie może zmienić się w obsesyjne pragnienie wychowania dziecka geniusza. W jaki sposób można stymulować rozwój intelektualny dziecka? Maluch uwielbia powtarzać. Jest to sposób na ćwiczenie pamięci. Dziecko wielokrotnie chce słuchać tej samej bajki dla dzieci lub wciąż buduje identyczny dom z klocków. Taka powtarzalność powoduje poczucie bezpieczeństwa dziecka. Maluch ma wrażenie, że panuje nad sytuacją.
W jaki sposób dziecko poznaje otoczenie? Maluch musi wszystkiego dotknąć i wszędzie zajrzeć. Dlatego też wszystko psuje. Dziecko interesuje to, co lalka ma w brzuchu, co się stanie, gdy włoży palce do kontaktu lub co będzie, gdy dotknie gorącego garnka. Maluch z taką samą ciekawością będzie przeglądał książki, jak i włoży rękę do ubikacji lub będzie grzebał w koszu na śmieci. Dziecko poznaje świat przez doświadczenia. Dom dostarcza mu wielu możliwości poznawczych.
Jak w takiej sytuacji powinni zachować się rodzice? Zamiast krzyków i karania dzieci, należy wykazać się cierpliwością. To nic, że do znudzenia powtarzasz dziecku o tym, jak niebezpieczne są niektóre rzeczy. Maluch dowie się, co miałaś na myśli, wówczas gdy przekona się na własnej skórze o konsekwencjach niektórych pomysłów. Pomysły dziecka są niewyczerpalne, dlatego rodzice muszą zadbać o jego bezpieczeństwo w domu.
Jak uchronić dziecko same przed sobą? Każdy kubek z herbatą prosi się o to, żeby go przewrócić. Szuflady na dole same się otwierają, a stojące w zasięgu rąk dziecka książki mają łatwe do wyrywania kartki. Rodzice muszą starać się przewidzieć działania dziecka. Nie należy przy tym umniejszać pomysłowości malucha. Przeciwnie, warto być bardziej zapobiegawczym niż to konieczne.
Sposób wychowania dziecka
Dziecko dwuletnie zaczyna naśladować rodziców. To dobry moment, żeby uczyć malucha grzeczności. Jeżeli rodzic będzie używał słów takich jak: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, maluch z czasem przyswoi sobie zachowania grzecznościowe. Dziecko przez powtarzanie za rodzicami i naśladowanie dorosłych szybciej uczy się niektórych rzeczy.
Maluchy odkrywają świat baśni. Dlatego czytanie książek dla dzieci ma olbrzymie znaczenie. Dziecko dwuletnie będzie potrafiło już skupiać swoją uwagę na czytanej opowieści, ale nie na długo. Dlatego, gdy maluch zacznie przerywać czytanie, lepiej jest mu na to pozwolić. Zmuszanie na siłę dziecka do słuchania powieści nie jest dobrym rozwiązaniem. Zainteresuj malucha obrazkami, powiedz dziecku, jakie dźwięki wydaje z siebie koń, jakie pociąg itd.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze