Nastoletnia mama
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPrzyjście na świat dziecka wymaga od przyszłych rodziców dojrzałości i mądrości życiowej. Badania socjalne pokazują, że niestety problem niechcianej ciąży u niepełnoletnich dziewczyn często łączy się z nieprawidłowym sposobem dbania o ciążę i swoje zdrowie. O czym zatem powinny pamiętać młode mamy?
Świadomość rodzicielstwa
Młode mamy nierzadko o swojej ciąży dowiadują się zbyt późno. W związku z powyższym w wielu przypadkach badania w ciąży wykonywane są bardzo późno lub, co gorsza, nie są wykonywane wcale. Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w bagatelizowaniu symptomów świadczących o ciąży, strachu przed ujawnieniem odmiennego stanu i obawie przed utratą wsparcia od najbliższych. Niesie to za sobą wiele niebezpieczeństw zarówno dla zdrowia przyszłego dziecka, jak i młodej kobiety. Istotne jest zatem uświadamianie młodych ludzi o zagrożeniach płynących z lekceważenia konsekwencji współżycia w młodym wieku. Niezbędne jest otoczenie nastoletniej mamy ogromnym wsparciem, głównie ze strony najbliższych, by czas kończącej się beztroski nie był zbytnio przytłaczający.
Zdrowie młodej mamy i przyszłego dziecka
Przyszła młoda mama powinna uświadomić sobie fakt, że ciąża wymaga bardzo systematycznej i fachowej opieki lekarskiej. Różnorodność badań prenatalnych potrzebna jest, by uzyskać wiedzę na temat rozwoju i stanu zdrowia przyszłego dziecka. Istotne jest także kontrolowanie wyników badań, co uchroni również młodą matkę przed wystąpieniem chorób, np. cukrzycy ciążowej, anemii itp. Warto także pamiętać, że wszelkie anomalie zdrowotne u matki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju dziecka czy też podczas porodu. Systematyczna konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę pozwoli odpowiednio reagować na wszelkie zmiany w zdrowiu młodej matki, jak i płodu. Ponadto oprócz wizyt u ginekologa młoda mama powinna pamiętać o odpowiednim odżywianiu i dostarczaniu organizmowi kwasu foliowego, jak i innych potrzebnych witamin specjalnie przygotowanych dla kobiet w ciąży. Nie można również zapomnieć o ruchu i odpowiednio przygotowanych ćwiczeniach. Dzięki temu ciało młodej mamy lepiej znosi trudy porodu i szybciej powraca do formy po urodzeniu dziecka. Okres połogu jest dodatkowym mało przyjemnym doświadczeniem dla nastoletniej mamy. Burza hormonalna potrafi doprowadzić także do depresji poporodowej, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie młodej mamy na zmiany zachodzące w jej życiu, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkowo ten trudny początkowy okres warto przejść wspólnie z młodą mamą, co pozwoli jej lepiej zregenerować siły.
Używki w ciąży
Niepełnoletnie osoby często korzystają z używek. Alkohol, nikotyna czy nawet narkotyki nierzadko występują w życiu młodego człowieka. W przypadku kontaktu młodocianej przyszłej mamy z różnymi używkami może dojść do wystąpienia u płodu różnorodnych anomalii rozwojowych czy też do poronienia. Konieczne jest zatem uświadomienie nieletnim kobietom ryzyka płynącego z sięgania po używki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze