Wskazówki pielęgnacyjne dla młodych mam

13. Praktyka czyni mistrza
Narodziny dziecka to cudowny czas w twoim życiu, który otwiera przed tobą całkiem nowy świat. Czasami jednak zajmowanie się niemowlęciem może być nieco trudne, zwłaszcza dla świeżo upieczonych matek. Nie masz, czym się martwić – skorzystaj z naszych porad, aby gładko przebrnąć przez początkową fazę i stać się doświadczoną mamą.

12. Zapewnienie własnej higienyMyj ręce i noś świeże ubrania, zanim weźmiesz dziecko na ręce, aby uniknąć spowodowania infekcji czy alergii.
Zdjęcie autorstwa peapod labs / CC BY

12. Zapewnienie własnej higieny
Myj ręce i noś świeże ubrania, zanim weźmiesz dziecko na ręce, aby uniknąć spowodowania infekcji czy alergii.

11. Odpowiednio trzymaj dzieckoTrzymaj dziecko tak, aby jego główka spoczywała na zgięciu ręki, a reszta podtrzymywała plecy niemowlęcia. Drugą ręką karm dziecko, głaszcz je po policzkach lub trzymaj ją delikatnie na klatce piersiowej lub brzuszku.
Zdjęcie autorstwa Chip Harlan / CC BY

11. Odpowiednio trzymaj dziecko
Trzymaj dziecko tak, aby jego główka spoczywała na zgięciu ręki, a reszta podtrzymywała plecy niemowlęcia. Drugą ręką karm dziecko, głaszcz je po policzkach lub trzymaj ją delikatnie na klatce piersiowej lub brzuszku.

10. Nie potrząsaj dzieckiemZbyt mocne potrząsanie dzieckiem może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Kiedy próbujesz uspokoić dziecko lub położyć je spać, potrząsanie nie jest najlepszym sposobem, aby osiągnąć cel. Zamiast tego kołysz dziecko delikatnie i zaśpiewaj kołysankę.
Zdjęcie autorstwa bradleypjohnson / CC BY

10. Nie potrząsaj dzieckiem
Zbyt mocne potrząsanie dzieckiem może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Kiedy próbujesz uspokoić dziecko lub położyć je spać, potrząsanie nie jest najlepszym sposobem, aby osiągnąć cel. Zamiast tego kołysz dziecko delikatnie i zaśpiewaj kołysankę.

9. Bądź delikatnaPamiętaj, niemowlę nie jest gotowe na zbyt wymagającą zabawę. Podrzucanie w powietrzu czy potrząsanie go na kolanach nie jest zalecane.
Zdjęcie autorstwa Eric Bas / CC BY

9. Bądź delikatna
Pamiętaj, niemowlę nie jest gotowe na zbyt wymagającą zabawę. Podrzucanie w powietrzu czy potrząsanie go na kolanach nie jest zalecane.

8. Kontakt z dzieckiemDziecko potrzebuje doświadczyć przejścia z brzucha na świat. Aby ułatwić to przejście, daj dziecku wystarczająco dużo kontaktu skóry ze skórą – pomoże to czuć mu twoje ciepło i leżeć blisko serca. Bicie serca to jedyna rzecz, jaką dziecko słyszało, kiedy było w brzuchu, więc taki kontakt zapewni mu uczucie bezpieczeństwa. Tatusiowie również powinni opiekować się dzieckiem metodą kangura.
Zdjęcie autorstwa Benjamin Chan / CC BY

8. Kontakt z dzieckiem
Dziecko potrzebuje doświadczyć przejścia z brzucha na świat. Aby ułatwić to przejście, daj dziecku wystarczająco dużo kontaktu skóry ze skórą – pomoże to czuć mu twoje ciepło i leżeć blisko serca. Bicie serca to jedyna rzecz, jaką dziecko słyszało, kiedy było w brzuchu, więc taki kontakt zapewni mu uczucie bezpieczeństwa. Tatusiowie również powinni opiekować się dzieckiem metodą kangura.

7. Mów do dzieckaMówienie do niemowlęcia ma wiele ukrytych zalet. Po pierwsze, pomaga w rozwoju mózgu i w szybszym uczeniu się słów. Po drugie, zapewni to także zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Zdjęcie autorstwa Alejandro De La Cruz / CC BY

7. Mów do dziecka
Mówienie do niemowlęcia ma wiele ukrytych zalet. Po pierwsze, pomaga w rozwoju mózgu i w szybszym uczeniu się słów. Po drugie, zapewni to także zacieśnianie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

6. Sprawdzaj pieluszkęI rób to często – mniej więcej co 4 godziny. Zdrowy noworodek oddaje mocz bardzo często. Pozostawianie dziecka w brudnej pieluszce może powodować wysypkę pieluszkową.
Zdjęcie autorstwa Nelson Kwok / CC BY

6. Sprawdzaj pieluszkę
I rób to często – mniej więcej co 4 godziny. Zdrowy noworodek oddaje mocz bardzo często. Pozostawianie dziecka w brudnej pieluszce może powodować wysypkę pieluszkową.

5. Karm dziecko na zawołaniePodczas pierwszych dni dziecko będzie potrzebowało jedynie odpowiedniego karmienia i snu. Sen to sprawa dość zawiła, ponieważ mimo że niemowlę śpi 16-20 godzin dziennie, będzie to raczej często przerywane. Prawdopodobnie dziecko będzie wołało o jedzenie co około 2 godziny.

5. Karm dziecko na zawołanie
Podczas pierwszych dni dziecko będzie potrzebowało jedynie odpowiedniego karmienia i snu. Sen to sprawa dość zawiła, ponieważ mimo że niemowlę śpi 16-20 godzin dziennie, będzie to raczej często przerywane. Prawdopodobnie dziecko będzie wołało o jedzenie co około 2 godziny.

4. Zadbaj o odpowiednią higienę kikuta pępowinyCzęść pępowiny dziecka będzie do niego przyklejona przez przynajmniej 10 dni do 3 tygodni po porodzie. Jest to miejsce wrażliwe, dlatego należy o nie dbać. Nakładaj przepisane przez lekarza specyfiki, aby miejsce pozostało suche i szybciej się zagoiło. Ubieraj dziecko w luźne ubranka, aby uniknąć zbyt dużego nacisku na pępek. Kiedy kikut wyschnie i odpadnie, dbaj o higienę miejsca dalej, aż całkowicie się zagoi.
Zdjęcie kikuta pępowiny / Shutterstock

4. Zadbaj o odpowiednią higienę kikuta pępowiny
Część pępowiny dziecka będzie do niego przyklejona przez przynajmniej 10 dni do 3 tygodni po porodzie. Jest to miejsce wrażliwe, dlatego należy o nie dbać. Nakładaj przepisane przez lekarza specyfiki, aby miejsce pozostało suche i szybciej się zagoiło. Ubieraj dziecko w luźne ubranka, aby uniknąć zbyt dużego nacisku na pępek. Kiedy kikut wyschnie i odpadnie, dbaj o higienę miejsca dalej, aż całkowicie się zagoi.

3. Odpowiednia kąpielKiedy odpadnie kikut pępowiny i pępek zagoi się, dziecko kąpane do tej pory za pomocą gąbki będzie mogło teraz zażywać zwyczajnej kąpieli.
Zdjęcie autorstwa Dean Wissing / CC BY

3. Odpowiednia kąpiel
Kiedy odpadnie kikut pępowiny i pępek zagoi się, dziecko kąpane do tej pory za pomocą gąbki będzie mogło teraz zażywać zwyczajnej kąpieli.

2. Uspokój dziecko, kiedy płacze
Istnieje pewien mit, że płacz dziecka dobrze wpływa na płuca. Mimo że płacz uważany jest za ważny czynnik fizjologiczny, niemądrym jest nieuspokojenie płaczącego dziecka, gdyż może prowadzić do negatywnego wpływu na psychikę. Poza tym, pamiętaj, że płacz to sposób, w jaki dziecko przekazuje informację o tym, że coś mu dolega. Uważnie obserwuj oznaki i wyjdź naprzeciw potrzebom niemowlęcia.

1. Kiedy skonsultować się z lekarzem?Gorączka, biegunka, wymioty – wszystko może niepokoić niemowlę w każdej chwili. Nie próbuj leczyć dziecka na własną rękę – skonsultuj się z pediatrą, nawet kiedy oznacza to 2 wizyty w jednym tygodniu. W takich sytuacjach lepiej dmuchać na zimne.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

1. Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Gorączka, biegunka, wymioty – wszystko może niepokoić niemowlę w każdej chwili. Nie próbuj leczyć dziecka na własną rękę – skonsultuj się z pediatrą, nawet kiedy oznacza to 2 wizyty w jednym tygodniu. W takich sytuacjach lepiej dmuchać na zimne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Gimnastyka buzi i języka Jakie napoje dla dzieci? Oto 7 niezwykłych zawodów, które każda doświadczona mama może wpisać do swojego CV Pierwsze słowa dziecka Trzy warianty wymowy: końcówki -(e)s i -(e)d Sok z buraka Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców Wymioty u dzieci Wybierz najlepszy prezent dla noworodka! Przystawianie dziecka do piersi – jak robić to dobrze? Poziom leukocytów w ciąży To, co w bliźniakach najlepsze!

Popularne w tym tygodniu:

O czym pamiętać, dobierając piżamę damską? Kilka wskazówekMATERIAŁ SPONSOROWANY