Chrapanie u dzieci
BEATKA • dawno temuO ile chrapanie u dorosłych, np. u partnera, jest powodem kpin i złości, o tyle na defekt ten u dzieci patrzymy z większym niepokojem. Problem z chrapaniem najczęściej bywa wynikiem przerośniętego trzeciego migdałka. Chrapią też dzieci cierpiące na wiotkość krtani, alergię, mające skrzywioną przegrodę nosową lub będące przeziębione. Chrapanie zazwyczaj nie dokucza osobom cierpiącym na tę przypadłość, ale bywa niezwykle uciążliwe dla osób, które muszą wysłuchiwać tych nocnych koncertów. Jeżeli niepokoi cię chrapanie u dziecka, wybierz się z maluchem do lekarza, który postawi diagnozę i będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie.
Objawy chrapania u dzieci
Choroby dzieci zazwyczaj spędzają sen z oczu rodziców. Maluchy znoszą ciężej różne dolegliwości, które miałyby dość łagodny przebieg u dorosłych. Być może dlatego też rodzice są wyczuleni na punkcie zdrowia dzieci. Chrapanie nie jest przypadłością charakterystyczną jedynie dla dorosłych. Dość często cierpią na nią dzieci.
Powody, dla których dzieci chrapią, to zazwyczaj jakieś dolegliwości. W takim wypadku obawy o zdrowie dziecka są uzasadnione i mogą mieć naukowe potwierdzenie. Czy chrapanie należy leczyć? Tak. Chrapanie podczas snu wpływa niekorzystnie na rozwój intelektualny dziecka. Apatyczne dzieci zazwyczaj chrapią w nocy. Maluchy niezbyt ochoczo wybudzają się rano ze snu i wychodzą z łóżka. Dzieci mogą też mieć problemy z koncentracją w ciągu dnia.
Przyczyny chrapania u dzieci
- Przerośnięty trzeci migdał
Problemy z migdałkami to najczęstszy powód chrapania dzieci. Pierwsze rozpoznanie może postawić lekarz internista, jednak dokładną diagnozę musi postawić laryngolog. Badania potwierdzające przerost trzeciego migdałka to zdjęcie rentgenowskie, oglądanie dróg oddechowych za pomocą światłowodu. Trzeci migdał usuwa się za pomocą operacji. Niekiedy jednak może obejść się bez zabiegu. Konieczne jest jednak prowadzenie leczenia, dzięki któremu migdał będzie mógł z powrotem wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów.
- Wiotkość krtani
Małe dzieci do drugiego roku życia mogą borykać się z tym problemem, jednak wówczas nie wymaga on leczenia operacyjnego. Zazwyczaj przypadłość ustępuje, gdy dziecko skończy dwa lata. Wiotkość krtani powoduje chrapanie w nocyi ciężki oddech w ciągu dnia. Dzieci borykające się z wiotkością krtani często zapadają na infekcje dróg oddechowych. W trakcie infekcji maluchy mogą mieć problemy z oddychaniem.
- Alergia
Dzieci chorujące na alergię (zwłaszcza alergię wziewną), w trakcie snu mogą mieć problemy z oddychaniem. Dzieje się tak, gdyż śluzówka nosa jest obrzęknięta i powietrze nie może swobodnie przez niego przepływać. Jeżeli twoje dziecko ma alergię i chrapie w nocy, wybierz się z nim do alergologa. Lekarz zaleci wykonanie testów alergicznych i wprowadzi odpowiednie leczenie alergii.
- Przekrzywiona przegroda nosowa
W tym wypadku leczenie farmakologiczne nie przyniesie rezultatu. Konieczna będzie operacja przegrody nosowej. Zabieg może być wykonany u dzieci, które mają ukończone 7 lat.
- Przeziębienie
To najbanalniejsza przyczyna chrapania. Zatkany nos u dziecka powoduje problemy z oddychaniem. W ciągu dnia dziecko oddycha z większą łatwością, jednak w nocy nos nie ma szans się oczyścić. Poza tym pozycja leżąca dodatkowo nie sprzyja swobodnemu oddychaniu. Chrapanie przechodzi wraz z powrotem dziecka do zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze