Mleko dla niemowląt
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKobiety, będąc jeszcze w ciąży, zastanawiają się, jak będą karmić. Większość z nich ma marzenie, by karmić piersią, inne natomiast jeszcze przed porodem zarzekają się, że będą karmiły jedynie mlekiem modyfikowanym. Faktem jest to, że dla noworodka, jak i dla niemowlaka jedynym źródłem pożywienia jest mleko. Najkorzystniej jest, by było to mleko matki, jednak mleko modyfikowane również ma cenne właściwości.
Wybór mleka a wiek dziecka
Niemowlakiem określa się dziecko od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że najbardziej wskazane jest karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka. Jednak po tym czasie oprócz podawania mleka należy wzbogacać dietę o inne wartościowe produkty spożywcze. Mleko matki ma bardzo dużo cennych dla dziecka składników odżywczych, tj. laktozę i wiele innych witamin oraz minerałów i to, czego nie mają inne mleka – przeciwciała. Dlatego tak ważne jest odpowiednio długie karmienie piersią dziecka. Długość podawania dziecku piersi uzależniona jest od matki i silnego, emocjonalnego przywiązania dziecka. Zakończenie podawania mleka matki następuje jedynie przy indywidualnej decyzji matki lub dziecka. Jeżeli z jakichś względów matki podają mleko modyfikowane, wymaga to od nich kontrolowania i dobierania mleka pod wiek dziecka. Producenci konkretnych rodzajów mieszanek modyfikowanych tworzą je pod określony okres rozwoju dziecka. W skład mleka modyfikowanego wchodzi dobrze zbilansowany zbiór witamin i cennych dla niemowlaka minerałów. Producenci i niektórzy pediatrzy również polecają picie mieszanki do ukończenia przez dziecko nawet 3 roku życia. Konieczne jest zatem podawanie niemowlakom dobrze przygotowanych mieszanek. W sposób naturalny taką mieszanką jest mleko z piersi, a w sposób sztuczny mieszanka modyfikowana. Co zatem z innymi mlekami?
Niemowlak a mleko sojowe, krowie lub kozie
Nie zaleca się jednak podawania niemowlakowi mleka pochodzenia zwierzęcego, tj. krowiego czy koziego. Powodem jest zbyt mała ilość żelaza w tych mlekach. Ten pierwiastek jest bardzo istotny, głównie w pierwszym roku życia dziecka. Mleka te oprócz małej ilości żelaza posiadają małą ilość witamin, a za to dużą ilość tłuszczu. Badania podają, że zbyt wczesne podawanie mleka krowiego zwiększa zachorowalność na niedokrwistość u dzieci, krwawienie jelitowe czy chorobę cywilizacyjną, jaką jest otyłość. Podobnie ma znaczenie podawanie dziecku mleka sojowego, które również w swoich właściwościach nie posiada laktozy oraz ma małą zawartość witaminy D czy wapnia. Dlatego też pediatrzy obecnie proponują zamiast mleka sojowego podawanie niemowlakom mleka zastępczego. W związku z tym konieczne jest dostarczanie niemowlęciu wartości dobrze zbilansowanych, które dziecko otrzymuje w mleku matki lub mieszankach modyfikowanych. Oczywiście można dziecko w tym okresie zapoznać ze smakiem mleka sojowego, krowiego czy koziego, jednak nie powinny one stać się systematycznym posiłkiem malucha.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze