Choć mamy pełnię wakacji, wojaże za parę tygodni się skończą. Prawdopodobnie wielu z was stanie wtedy przed ważnym zadaniem znalezienia nowej pracy. Chyba wszyscy doradcy zgodzą się, że koniecznie należy się do tego sumiennie przygotować. Dowiedzieliście się już, jak stworzyć atrakcyjne CV i list motywacyjny. Ale co dalej?
Rozmowa kwalifikacyjna od dawna jest najpopularniejszym sposobem oceny potencjalnego pracownika. Chyba nie ma pracodawcy, który zrezygnowałby z tej metody sprawdzenia kandydatów. Mimo bogatego doświadczenia w CV to właśnie wrażenie ze spotkania ma decydujący głos przy przyjmowaniu nowych pracowników.
Podczas rozmowy pojawiają się pytania dotyczące zainteresowań, planów życiowych i zawodowych. Osobę rekrutującą na pewno zainteresuje profil szkoły średniej, kierunek studiów magisterskich i podyplomowych — jeżeli były to różne dziedziny, warto przygotować odpowiedź, skąd wzięły się te różnice i ukazać ich logiczność. W przeciwnym razie pracodawca może odebrać kandydata jako osobę niezdecydowaną, o zmiennych poglądach lub słomianym zapale.
Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wymaga dwóch rzeczy: zrozumienia kryteriów, jakie decydują o doborze pytań oraz dokonania dokładnej analizy własnej kariery zawodowej. Jeśli pracodawca poszukuje osób samodzielnych i posiadających doświadczenie w sprzedaży, należy zastanowić się, jakie fakty w karierze wskazują, że spełniacie te wymagania (posiadacie doświadczenie w sprzedaży, jesteście samodzielni). Należy przy tym pamiętać, że skuteczna strategia polega na podawaniu faktów — wnioski wyciągnie sam prowadzący.
Kandydata często próbuje się zaskoczyć jakimś niestandardowym pytaniem, wymagającym zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce (pytania sytuacyjne) albo dużej kreatywności i… poczucia humoru (pytania typu: „Proszę wymienić pięć zastosowań spinacza do papieru”). Do takich pytań stosunkowo trudno się przygotować, choć warto poćwiczyć pomysłowość i szybkość reakcji na zaskakujące pytania.
Często padają również pytania o pozostałe punkty CV, np. dodatkowe umiejętności. Jeśli są udokumentowane różnego rodzaju certyfikatami, warto mieć je ze sobą podczas rozmowy. Kwalifikacje dodatkowe, z pozoru niezwiązane bezpośrednio z danym stanowiskiem, pokazują pracodawcy, w jakim kierunku kandydat może się rozwinąć. Dlatego mogą one okazać się czynnikiem decydującym o jego przyjęciu. Trzeba też podjąć próbę sprecyzowania umiejętności, zwłaszcza w odniesieniu do tych języków obcych, których znajomość nie jest udokumentowana.
Wymienione w CV zainteresowania są punktem, o który często pytają potencjalni pracodawcy. Zainteresowania świadczą o aktywności, osobowości kandydata i — wbrew pozorom — są ważnym elementem życiorysu. Należy więc je przeanalizować i przygotować się na pytania uściślające wymienione hobby. Na przykład, jeśli wśród zainteresowań podaliście „film” lub „kino”, zastanówcie się nad ulubionym filmem, aktorem, reżyserem, lub nad filmem, który zrobił na Was największe wrażenie; który możecie oglądać wielokrotnie. Można też prześledzić ostatnią galę rozdania Oskarów — przecież zainteresowanie kinem to nie tylko oglądanie filmów.
Konieczny jest też odpowiedni wygląd — truizm, ale wspomnieć o tym trzeba. Dyskretna fryzura i ubiór odpowiadający kulturze korporacyjnej to bardzo ważne elementy. Warto wcześniej zorientować się, czy pracownicy noszą się oficjalnie, czy mogą pozwolić sobie na styl luźniejszy. Zawsze jednak należy wyglądać elegancko i schludnie.
Pamiętajcie: najważniejszym i podstawowym krokiem przygotowującym do rozmowy kwalifikacyjnej jest… przeanalizowanie własnego CV.
Źródła:
www.kariera.mediarun.pl
www.hrc.pl
www.praca.egospodarka.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze