Z cyklu dobre rady - jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną?
EWA ŻMUDA-JANKOWSKA • dawno temuStrój na rozmowę kwalifikacyjną niejednej z nas spędzał sen z powiek. Wszystkim kobietom, które stoją przed rozmową z przyszłym szefem radzimy — co założyć, by wywrzeć na nim pozytywne pierwsze wrażenie.
Pierwsza minuta
By zostać dobrze zapamiętaną po rozmowie, tak naprawdę liczy się pierwsza minuta. Pamiętajcie, że sukces nie zależy tylko od dużej wiedzy, jaką posiadacie, ale i od Waszej prezencji. Zatem starajcie się odpowiednio dopasować do siebie ubiór. Ważne byście nie czuły się w nim skrępowane, a buty by Was nie obcierały, bo wtedy będziecie myśleć tylko o bolącej pięcie, a nie skupicie się na rekrutacji.
Pamiętaj o odpowiednio dobranych kolorach:
— opracuj własną bazę kolorystyczną, dopasowaną do Twojego kolorytu — włosy, cera
— najbardziej pozytywne reakcje wywołują stroje w kolorach czarnym, szarym lub granatowym
— noś w okolicach szyi dodatki w kolorach, w których korzystnie wyglądasz. Będą one kierowały uwagę ku twarzy
— strój do pracy powinien być w stonowanych barwach, uważaj, aby kolor ubrania nie zdominował Twojej osoby
— uśmiechaj się
Less is more
Może zacznijmy od twarzy, bo na nią najpierw Twój potencjalny pracodawca zwróci uwagę.
Makijaż powinien być delikatny i dyskretny. To samo tyczy się fryzury. Włosy zbierz w kucyk tuż nad szyją lub zrób dyskretnego koka. Jeśli masz krótkie włosy zaczesz je grzecznie, bez sterczących kosmyków.
Ubranie załóż w stonowanych odcieniach. Eleganckie. I tak pamiętaj o koszuli, najlepiej gładkiej, białej – kojarzy się ze świeżością. Ponadto koszula wyraża Twoje profesjonalne podejście do rozmówcy.
Do niej możesz dobrać dobrze dopasowany (ale nie obcisły!) garnitur, bądź garsonkę. Ja polecam wszelkie popiele i szarości, a także granaty. Nie zakładałabym czarnego, który kojarzy mi się już bardziej z formalnymi biznesowymi spotkaniami.
I na koniec …
… buty. Odwieczny problem, jakie założyć na tego typu spotkanie. Obcas czy na płaskim?
Przede wszystkim rodzaj buta uzależniony jest w tym wypadku od stroju w jaki się ubierzemy. Ważne też by pamiętać o wysokości obcasa – nie więcej niż 6 cm!
Nie zakładajcie też na taką rozmowę sandałów, ani innych odkrytych butów. Obuwie profesjonalistki powinno mieć zakryte palce i pięty. Być czyste. I nie powinnaś go zakładać na gołą stopę – pamiętaj o rajstopach bądź pończochach.
Myślę, że w takim stroju i z uśmiechem na twarzy rozmowa powinna być dla Ciebie samą przyjemnością. Zaś wrażenie wywarte na potencjalnym szefie – niezatarte.
Oczywiście tu podałam przykład, jak ubierać się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy do biura. Pamiętajcie, że strój dobieramy w zależności od posady, o którą się staramy. Do pracy przy produkcji filmów na pewno będzie to inna garderoba, nieco swobodniejsza.
Zdjęcia:Zara
Mango
Salon Mody Laura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze