Jak wychowywać dzieci, które mają alergię?

12. Wzrasta liczba dzieci z alergiąKłopoty z alergią są jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych polskich dzieci. Dlatego coraz bardziej istotne jest, aby mieć wiedzę na temat wychowywania dziecka, które ma alergię. Najważniejsze, aby każdy rodzic wiedział, co to są alergie na czynniki obecne w domu lub czynniki zewnętrzne oraz alergie pokarmowe.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

12. Wzrasta liczba dzieci z alergią
Kłopoty z alergią są jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych polskich dzieci. Dlatego coraz bardziej istotne jest, aby mieć wiedzę na temat wychowywania dziecka, które ma alergię. Najważniejsze, aby każdy rodzic wiedział, co to są alergie na czynniki obecne w domu lub czynniki zewnętrzne oraz alergie pokarmowe.

11. Wskazówki dla rodzicówNajbardziej powszechne alergeny znajdujące się w domu to roztocza, zwierzęta domowe, szkodniki, pyłki oraz pleśń. Pokój dziecka to najważniejsze miejsce w domu, w którym trzeba zadbać o odpowiednie środki zapobiegające reakcji alergicznej. Oto wskazówki, które pomogą zmniejszyć ryzyko objawów w domu.
Zdjęcie autorstwa anonymous to you / CC BY

11. Wskazówki dla rodziców
Najbardziej powszechne alergeny znajdujące się w domu to roztocza, zwierzęta domowe, szkodniki, pyłki oraz pleśń. Pokój dziecka to najważniejsze miejsce w domu, w którym trzeba zadbać o odpowiednie środki zapobiegające reakcji alergicznej. Oto wskazówki, które pomogą zmniejszyć ryzyko objawów w domu.

10. Uczulenie na roztoczaDzieci uczulone na roztocza powinny mieć materac i poduszki chronione odpowiednim materiałem hipoalergicznym. Nie należy trzymać pluszowych zabawek na łóżku, powinno się unikać dywanów. Pościel należy prać co tydzień w temperaturze przynajmniej 60 stopni, aby zabić roztocza.
Zdjęcie autorstwa Eric E Castro / CC BY

10. Uczulenie na roztocza
Dzieci uczulone na roztocza powinny mieć materac i poduszki chronione odpowiednim materiałem hipoalergicznym. Nie należy trzymać pluszowych zabawek na łóżku, powinno się unikać dywanów. Pościel należy prać co tydzień w temperaturze przynajmniej 60 stopni, aby zabić roztocza.

9. Uczulenie na zwierzętaW przypadku kiedy dziecko ma uczulenie na pupila, należy trzymać zwierzę z dala od pokoju, w którym śpi dziecko. W przypadkach ekstremalnych konieczne będzie znalezienie zwierzakowi nowego domu.
Zdjęcie autorstwa Paolo Manalac / CC BY

9. Uczulenie na zwierzęta
W przypadku kiedy dziecko ma uczulenie na pupila, należy trzymać zwierzę z dala od pokoju, w którym śpi dziecko. W przypadkach ekstremalnych konieczne będzie znalezienie zwierzakowi nowego domu.

8. SzkodnikiUczulenie na szkodniki to przeważnie uczulenie na myszy i karaluchy. Jeżeli dziecko ma taką alergię, niech dom obejrzy specjalista od zwalczania szkodników. Upewnij się, że nie ma okruchów na blatach w kuchni, a jedzenie przechowuj w odpowiednich pojemnikach z przykryciem.
Zdjęcie autorstwa Duncan Hull / CC BY

8. Szkodniki
Uczulenie na szkodniki to przeważnie uczulenie na myszy i karaluchy. Jeżeli dziecko ma taką alergię, niech dom obejrzy specjalista od zwalczania szkodników. Upewnij się, że nie ma okruchów na blatach w kuchni, a jedzenie przechowuj w odpowiednich pojemnikach z przykryciem.

7. Alergeny zewnętrzneAby chronić dziecko przed tym rodzajem alergii, sprawdzaj stężenie pyłków i zanieczyszczenia powietrza w twojej okolicy. Poziomy tych cząsteczek w powietrzu są zazwyczaj największe rano, ogranicz więc w miarę możliwości czas dziecka spędzany na zewnątrz o tej porze. Zamykaj okna w domu i podczas jazdy samochodem. Kiedy dziecko wraca do domu, dopilnuj, by zmieniło ubrania i wzięło kąpiel przed pójściem spać, aby zmyć z siebie pyłki przyniesione z zewnątrz.
Zdjęcie autorstwa vastateparksstaff / CC BY

7. Alergeny zewnętrzne
Aby chronić dziecko przed tym rodzajem alergii, sprawdzaj stężenie pyłków i zanieczyszczenia powietrza w twojej okolicy. Poziomy tych cząsteczek w powietrzu są zazwyczaj największe rano, ogranicz więc w miarę możliwości czas dziecka spędzany na zewnątrz o tej porze. Zamykaj okna w domu i podczas jazdy samochodem. Kiedy dziecko wraca do domu, dopilnuj, by zmieniło ubrania i wzięło kąpiel przed pójściem spać, aby zmyć z siebie pyłki przyniesione z zewnątrz.

6. Co jeszcze można zrobić?
                          6. Co jeszcze można zrobić?
                                                      
Używaj klimatyzatora.
Zainwestuj w dobry filtr powietrza.
Pamiętaj, że zanieczyszczenia powietrza w domu, takie jak lakier do włosów czy opary z gotowanych potraw, mogą wzmagać objawy alergii.
Zdjęcie urządzenia / Shutterstock

6. Co jeszcze można zrobić?

6. Co jeszcze można zrobić?

Używaj klimatyzatora.
Zainwestuj w dobry filtr powietrza.
Pamiętaj, że zanieczyszczenia powietrza w domu, takie jak lakier do włosów czy opary z gotowanych potraw, mogą wzmagać objawy alergii.

5. Współpraca rodziców ze szkołąZanim zacznie się rok szkolny, ważne jest, aby rodzice spotkali się z pielęgniarką szkolną, aby przedyskutować alergię dziecka i leki. Należy zapytać, jaka jest polityka szkoły w sprawie leków – ważne, aby dziecko miało dostęp do epinefryny w wypadku ostrej reakcji alergicznej.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

5. Współpraca rodziców ze szkołą
Zanim zacznie się rok szkolny, ważne jest, aby rodzice spotkali się z pielęgniarką szkolną, aby przedyskutować alergię dziecka i leki. Należy zapytać, jaka jest polityka szkoły w sprawie leków – ważne, aby dziecko miało dostęp do epinefryny w wypadku ostrej reakcji alergicznej.

4. Jak zapobiegać objawom alergii pokarmowej w szkole?Upewnij się, że dziecko i jego przyjaciele wiedzą, że ma ono alergię pokarmową. Wyjaśnij dziecku, żeby nie przyjmowało jedzenia od innych dzieci. Przygotuj bezpieczne dla niego drugie śniadanie do szkoły.
Zdjęcie autorstwa Rubbermaid Products / CC BY

4. Jak zapobiegać objawom alergii pokarmowej w szkole?
Upewnij się, że dziecko i jego przyjaciele wiedzą, że ma ono alergię pokarmową. Wyjaśnij dziecku, żeby nie przyjmowało jedzenia od innych dzieci. Przygotuj bezpieczne dla niego drugie śniadanie do szkoły.

3. Jak zapobiegać objawom innych alergii?Pył kredy, zwierzęta szkolne i ukąszenia pszczół to najczęściej spotykane problemy dzieci z alergią w szkole. W zależności od alergii dziecka należy ustalić plan działania w razie silnej reakcji. Można też zbadać sytuację w szkole przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby przewidzieć możliwe problemy.
Zdjęcie autorstwa Wendy / CC BY

3. Jak zapobiegać objawom innych alergii?
Pył kredy, zwierzęta szkolne i ukąszenia pszczół to najczęściej spotykane problemy dzieci z alergią w szkole. W zależności od alergii dziecka należy ustalić plan działania w razie silnej reakcji. Można też zbadać sytuację w szkole przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby przewidzieć możliwe problemy.

2. Ćwiczenia a alergieU niektórych dzieci, szczególnie tych z astmą, ćwiczenia mogą wywołać reakcję alergiczną. Porozmawiaj z przedstawicielami szkoły i nauczycielem wychowania fizycznego na temat rozpoznawania objawów alergii wywołanych ćwiczeniami i powiadom ich, czy dziecko musi używać inhalatora przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY

2. Ćwiczenia a alergie
U niektórych dzieci, szczególnie tych z astmą, ćwiczenia mogą wywołać reakcję alergiczną. Porozmawiaj z przedstawicielami szkoły i nauczycielem wychowania fizycznego na temat rozpoznawania objawów alergii wywołanych ćwiczeniami i powiadom ich, czy dziecko musi używać inhalatora przed rozpoczęciem ćwiczeń.

1. Dobry rodzic to poinformowany rodzicNajważniejsze w wychowywaniu dziecka z alergią to współpraca z lekarzem oraz zdobywanie informacji o alergii. Upewnij się, czy osoby w otoczeniu dziecka wiedzą, jakie objawy mogą sygnalizować poważną reakcję alergiczną. W pewnych ostrych przypadkach dziecko może nie być w stanie mówić, więc bransoletka lub wisiorek medyczny mogą być dobrym pomysłem. Właściwa ocena lekarza, przygotowanie i komunikacja to podstawa, która sprawi, że dziecko będzie bezpieczne w domu, jak i poza nim.

1. Dobry rodzic to poinformowany rodzic
Najważniejsze w wychowywaniu dziecka z alergią to współpraca z lekarzem oraz zdobywanie informacji o alergii. Upewnij się, czy osoby w otoczeniu dziecka wiedzą, jakie objawy mogą sygnalizować poważną reakcję alergiczną. W pewnych ostrych przypadkach dziecko może nie być w stanie mówić, więc bransoletka lub wisiorek medyczny mogą być dobrym pomysłem. Właściwa ocena lekarza, przygotowanie i komunikacja to podstawa, która sprawi, że dziecko będzie bezpieczne w domu, jak i poza nim.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Jak korzystać z Internetu podczas tłumaczenia Prezent od przyszłej mamy dla przyszłego taty Przepis na chleb - dieta bezglutenowa 10 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa Jogurt dla dziecka – jaki i kiedy wybrać? Anoreksja u dzieci Jak długo karmić piersią? 5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach Problemy z angielską wymową Odra u dzieci Styl formalny i nieformalny, cz. 2 Samotne matki. Z wyboru

Popularne w tym tygodniu:

Kubki ze zdjęciem - prezent dla każdego i na każdą okazję!MATERIAŁ PROMOCYJNY Rozszerzenie zakresu ochrony w ubezpieczeniu na życie - co warto wiedzieć?MATERIAŁ PROMOCYJNY Ferie zimowe we Włoszech – idealne miejsca dla rodzin z dziećmiMATERIAŁ PROMOCYJNY Meble tarasowe dla rodzin – komfort i bezpieczeństwoMATERIAŁ PROMOCYJNY