Sprawdź, jak chronić dziecko przed alergenami

10. Jak chronić dziecko przed alergenami?Nie zawsze możesz być przy dziecku i patrzeć mu przez ramię na to, co robi i je. Dlatego poznaj sposoby na ochronę dziecka nawet wtedy, gdy nie ma cię przy nim.
Zdjęcie autorstwa Riley Kaminer / CC BY

10. Jak chronić dziecko przed alergenami?
Nie zawsze możesz być przy dziecku i patrzeć mu przez ramię na to, co robi i je. Dlatego poznaj sposoby na ochronę dziecka nawet wtedy, gdy nie ma cię przy nim.

9. Poinformuj innychJeśli chcesz ochronić dziecko przed alergenami zawartymi w jedzeniu czy to w szkole, czy na obozie, poinformuj odpowiednie osoby – nauczycieli, opiekunów obozu czy administrację i innych ludzi pilnujących dziecka (dziadków, innych członków rodziny) – o odpowiednich środkach ostrożności, jakie powinny zostać zachowane. Alergolog dziecka powinien wypisać szczegółowe informacje na temat jego alergii, zażywanych leków i ewentualnych symptomów. To podstawowe dane, które powinny otrzymać osoby, pod opieką których znajduje się dziecko.
Zdjęcie autorstwa Michael Coghlan / CC BY

9. Poinformuj innych
Jeśli chcesz ochronić dziecko przed alergenami zawartymi w jedzeniu czy to w szkole, czy na obozie, poinformuj odpowiednie osoby – nauczycieli, opiekunów obozu czy administrację i innych ludzi pilnujących dziecka (dziadków, innych członków rodziny) – o odpowiednich środkach ostrożności, jakie powinny zostać zachowane. Alergolog dziecka powinien wypisać szczegółowe informacje na temat jego alergii, zażywanych leków i ewentualnych symptomów. To podstawowe dane, które powinny otrzymać osoby, pod opieką których znajduje się dziecko.

8. Zakazuj jedzenia, na które uczulone jest dzieckoStanowczo wyrażaj się na temat tego, co dziecko może, a czego nie może jeść. Ważne jest, aby opiekun dziecka wiedział, że nawet śladowe ilości alergenu w jedzeniu mogą wywołać reakcję – niektórym może się wydawać, że wydłubanie orzechów z ciasta czy sałatki wystarczy, a tak nie jest.
Zdjęcie autorstwa James Emery / CC BY

8. Zakazuj jedzenia, na które uczulone jest dziecko
Stanowczo wyrażaj się na temat tego, co dziecko może, a czego nie może jeść. Ważne jest, aby opiekun dziecka wiedział, że nawet śladowe ilości alergenu w jedzeniu mogą wywołać reakcję – niektórym może się wydawać, że wydłubanie orzechów z ciasta czy sałatki wystarczy, a tak nie jest.

7. Nauczaj swoje dzieckoNawet w wieku 5 lat dzieci mogą zrozumieć podstawową zasadę: nie jedz tego, co je inne dziecko, ponieważ mogą tam występować potencjalne alergeny. Spożycie danego pokarmu może wywołać groźną anafilaksję, nawet dotyk może spowodować reakcję w postaci wysypki, dlatego należy uczyć je, aby w ogóle nie miały kontaktu z obcymi pokarmami w szkole, na obozie czy gdziekolwiek indziej.
Zdjęcie autorstwa MarkScottAustinTX / CC BY

7. Nauczaj swoje dziecko
Nawet w wieku 5 lat dzieci mogą zrozumieć podstawową zasadę: nie jedz tego, co je inne dziecko, ponieważ mogą tam występować potencjalne alergeny. Spożycie danego pokarmu może wywołać groźną anafilaksję, nawet dotyk może spowodować reakcję w postaci wysypki, dlatego należy uczyć je, aby w ogóle nie miały kontaktu z obcymi pokarmami w szkole, na obozie czy gdziekolwiek indziej.

6. Pakuj dziecku bezpieczne jedzenieAby chronić dziecko przed potencjalnie niebezpiecznymi alergenami, dowiedz się, jak stołówka w szkole czy na obozie przygotowuje posiłki. Większość z nich jest świadoma problemu alergii pokarmowych i przygotowuje jedzenie zgodnie z pewnymi normami. Jednakże dobrym pomysłem jest spakowanie dziecku drugiego śniadania do szkoły – w ten sposób możesz kontrolować, co faktycznie spożyje w szkole.
Zdjęcie autorstwa MIKI Yoshihito / CC BY

6. Pakuj dziecku bezpieczne jedzenie
Aby chronić dziecko przed potencjalnie niebezpiecznymi alergenami, dowiedz się, jak stołówka w szkole czy na obozie przygotowuje posiłki. Większość z nich jest świadoma problemu alergii pokarmowych i przygotowuje jedzenie zgodnie z pewnymi normami. Jednakże dobrym pomysłem jest spakowanie dziecku drugiego śniadania do szkoły – w ten sposób możesz kontrolować, co faktycznie spożyje w szkole.

5. Bądź o krok do przoduDziecko często uczestniczy w imprezach urodzinowych i innych okolicznych wydarzeniach, czego oczywiście nie chcemy mu zabronić tylko z powodu alergii. Jednak nie chcemy też, aby dziecko miało reakcję alergiczną w wyniku spożycia kawałka tortu. Jeśli wiesz, że będzie organizowana impreza, zadzwoń z wyprzedzeniem, aby przedyskutować podawane potrawy. Zaproponuj przygotowanie bezpiecznych dla dziecka przekąsek i smakołyków, które będzie mogło zjeść wspólnie z rówieśnikami.
Zdjęcie autorstwa Jay / CC BY

5. Bądź o krok do przodu
Dziecko często uczestniczy w imprezach urodzinowych i innych okolicznych wydarzeniach, czego oczywiście nie chcemy mu zabronić tylko z powodu alergii. Jednak nie chcemy też, aby dziecko miało reakcję alergiczną w wyniku spożycia kawałka tortu. Jeśli wiesz, że będzie organizowana impreza, zadzwoń z wyprzedzeniem, aby przedyskutować podawane potrawy. Zaproponuj przygotowanie bezpiecznych dla dziecka przekąsek i smakołyków, które będzie mogło zjeść wspólnie z rówieśnikami.

4. Wycieranie stołuAby zredukować możliwość reakcji poprzez kontakt z alergenem, naucz dziecko wycierać stół i krzesło na stołówce w szkole czy w innych miejscach, gdzie spożywa posiłek. Powiadom też innych dorosłych spędzających czas z dzieckiem, jak ważna jest ta czynność.
Zdjęcie autorstwa ShellVacationsHospitality / CC BY

4. Wycieranie stołu
Aby zredukować możliwość reakcji poprzez kontakt z alergenem, naucz dziecko wycierać stół i krzesło na stołówce w szkole czy w innych miejscach, gdzie spożywa posiłek. Powiadom też innych dorosłych spędzających czas z dzieckiem, jak ważna jest ta czynność.

3. Zachęcaj dziecko do mycia rąkWiele szkół i obozów kładzie nacisk na mycie rąk, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Postępując w ten sposób, dziecko ma mniejsze szanse na to, aby mieć kontakt z potencjalnym alergenem. Zachęcaj dziecko do mycia rąk przed i po posiłku, nawet jeśli inni tego nie robią.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

3. Zachęcaj dziecko do mycia rąk
Wiele szkół i obozów kładzie nacisk na mycie rąk, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Postępując w ten sposób, dziecko ma mniejsze szanse na to, aby mieć kontakt z potencjalnym alergenem. Zachęcaj dziecko do mycia rąk przed i po posiłku, nawet jeśli inni tego nie robią.

2. Spraw dziecku bransoletkę medycznąBransoletki medyczne są teraz powszechnie dostępne w związku z coraz większą liczbą dzieci z alergiami, a ich wygląd jest na tyle przyjemny, że dziecko nie powinno robić problemu z noszenia takiej ozdoby. Na bransoletce znajdują się podstawowe dane na temat alergii czy grupy krwi. W wypadku wstrząsu anafilaktycznego, osoby w pobliżu dziecka będą miały informacje, które mogą uratować mu życie.
Zdjęcie bransoletki / Shutterstock

2. Spraw dziecku bransoletkę medyczną
Bransoletki medyczne są teraz powszechnie dostępne w związku z coraz większą liczbą dzieci z alergiami, a ich wygląd jest na tyle przyjemny, że dziecko nie powinno robić problemu z noszenia takiej ozdoby. Na bransoletce znajdują się podstawowe dane na temat alergii czy grupy krwi. W wypadku wstrząsu anafilaktycznego, osoby w pobliżu dziecka będą miały informacje, które mogą uratować mu życie.

1. Epinefryna razy dwaWedług badań, 12% dzieci doświadczających anafilaksji potrzebowało dwóch doz epinefryny, zanim dotarły na pogotowie na dalsze leczenie. W wypadku zagrożenia życia może to być kwestia, która będzie decydująca, więc lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć dziecko w dwie strzykawki.
Zdjęcie autorstwa Nathan Forget / CC BY

1. Epinefryna razy dwa
Według badań, 12% dzieci doświadczających anafilaksji potrzebowało dwóch doz epinefryny, zanim dotarły na pogotowie na dalsze leczenie. W wypadku zagrożenia życia może to być kwestia, która będzie decydująca, więc lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć dziecko w dwie strzykawki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Pieluszki tetrowe czy pampersy? English Activator: become czy get? Odnowione abczdrowie Gdy twoje dziecko chce uprawiać sport Kiedy najlepiej zajść w ciążę? Terapia z udziałem psa Świerzb u dzieci Jak otrzymać becikowe? Jagodowe szaleństwo Jak zrobić masło orzechowe? English Activator: hold czy keep? Co Księżna Danii robiła na warsztatach LEGO?

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzenie zakresu ochrony w ubezpieczeniu na życie - co warto wiedzieć?MATERIAŁ PROMOCYJNY Ferie zimowe we Włoszech – idealne miejsca dla rodzin z dziećmiMATERIAŁ PROMOCYJNY Meble tarasowe dla rodzin – komfort i bezpieczeństwoMATERIAŁ PROMOCYJNY