Poznaj ukryte siedliska alergenów w domu

10. DoniczkaMasz reakcję alergiczną w domu? Czynniki takie jak pleśń, kurz i łupież zwierzęcy czają się na każdym kroku, bardzo często w ukrytych zakamarkach. Przyjrzyj się najpierw roślinom doniczkowym w domu. Zarodniki pleśni rosną w doniczce i rozprzestrzeniają się na inne powierzchnie. Aby temu zapobiec, usuwaj uschnięte liście, używaj podstawki i unikaj nadmiernego podlewania.
Zdjęcie autorstwa Koichi Oda / CC BY

10. Doniczka
Masz reakcję alergiczną w domu? Czynniki takie jak pleśń, kurz i łupież zwierzęcy czają się na każdym kroku, bardzo często w ukrytych zakamarkach. Przyjrzyj się najpierw roślinom doniczkowym w domu. Zarodniki pleśni rosną w doniczce i rozprzestrzeniają się na inne powierzchnie. Aby temu zapobiec, usuwaj uschnięte liście, używaj podstawki i unikaj nadmiernego podlewania.

9. Zwierzęce zakątkiAlergie na zwierzęta są bardzo powszechne, jednak sierść nie jest alergenem. Prawdziwą przyczyną są: ślina, mocz i łupież zwierzęcy. Martwe komórki skórne unoszą się i osiadają na dywanie, meblach oraz pościeli. Sierść też może mieć w tym swój udział, ponieważ zbierają się w niej łupież i inne alergeny, takie jak kurz czy pyłki. Najlepszym sposobem jest częste sprzątanie i odkurzanie oraz mycie rąk po zabawie z pupilem.
Zdjęcie autorstwa Linda Tanner / CC BY

9. Zwierzęce zakątki
Alergie na zwierzęta są bardzo powszechne, jednak sierść nie jest alergenem. Prawdziwą przyczyną są: ślina, mocz i łupież zwierzęcy. Martwe komórki skórne unoszą się i osiadają na dywanie, meblach oraz pościeli. Sierść też może mieć w tym swój udział, ponieważ zbierają się w niej łupież i inne alergeny, takie jak kurz czy pyłki. Najlepszym sposobem jest częste sprzątanie i odkurzanie oraz mycie rąk po zabawie z pupilem.

8. Dywany i wykładzinyDywany i wykładziny to prawdziwe siedliska kurzu i występujących w nim roztoczy. Roztocza i ich odchody są powszechnym alergenem spotykanym w domu. Aby zmniejszyć ten problem, używaj odkurzaczy z filtrami HEPA lub całkowicie usuń dywany. Utrzymuj wilgoć w pomieszczeniach poniżej 55% i używaj wentylacji w łazience.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Dywany i wykładziny
Dywany i wykładziny to prawdziwe siedliska kurzu i występujących w nim roztoczy. Roztocza i ich odchody są powszechnym alergenem spotykanym w domu. Aby zmniejszyć ten problem, używaj odkurzaczy z filtrami HEPA lub całkowicie usuń dywany. Utrzymuj wilgoć w pomieszczeniach poniżej 55% i używaj wentylacji w łazience.

7. KsiążkiNa książkach często zbiera się kurz i towarzyszące mu roztocza, zarodniki pleśni i malutkie owady zwane gryzkami. Jeśli kontakt z książkami wywołuje reakcję alergiczną, odkurzaj powierzchnię książek regularnie i przechowuj książki w zamkniętych szafkach. Obniżenie wilgotności powietrza, powodując zanik pleśni jako źródła pożywienia dla gryzków, również zmniejszy ich ilość.
Zdjęcie autorstwa Abhi Sharma / CC BY

7. Książki
Na książkach często zbiera się kurz i towarzyszące mu roztocza, zarodniki pleśni i malutkie owady zwane gryzkami. Jeśli kontakt z książkami wywołuje reakcję alergiczną, odkurzaj powierzchnię książek regularnie i przechowuj książki w zamkniętych szafkach. Obniżenie wilgotności powietrza, powodując zanik pleśni jako źródła pożywienia dla gryzków, również zmniejszy ich ilość.

6. Tapicerowane mebleObicie na meblach jest siedliskiem roztoczy, odkurzaj je więc regularnie. Skórzana tapicerka i inne gładkie obicia mogą złagodzić objawy alergii. Meble przechowywane w wilgotnych miejscach, np. w piwnicy, są dobrym miejscem dla zarodników pleśni, używaj więc osuszaczy powietrza w tego typu pomieszczeniach.
Zdjęcie autorstwa Chaquetadepollo. / CC BY

6. Tapicerowane meble
Obicie na meblach jest siedliskiem roztoczy, odkurzaj je więc regularnie. Skórzana tapicerka i inne gładkie obicia mogą złagodzić objawy alergii. Meble przechowywane w wilgotnych miejscach, np. w piwnicy, są dobrym miejscem dla zarodników pleśni, używaj więc osuszaczy powietrza w tego typu pomieszczeniach.

5. Pościel8 godzin spędzanych w łóżku oznacza wiele martwych komórek, które przyciągają roztocza. Najlepszym sposobem jest założenie pościeli hipoalergicznej, szczególnie jeśli chodzi o poduszki. Poza tym pierz pościel co tydzień w wysokiej temperaturze, unikaj ozdobnych poduszek lub narzut, których nie można prać.
Zdjęcie autorstwa Mazzali / CC BY

5. Pościel
8 godzin spędzanych w łóżku oznacza wiele martwych komórek, które przyciągają roztocza. Najlepszym sposobem jest założenie pościeli hipoalergicznej, szczególnie jeśli chodzi o poduszki. Poza tym pierz pościel co tydzień w wysokiej temperaturze, unikaj ozdobnych poduszek lub narzut, których nie można prać.

4. Pluszowe zabawkiJeśli dziecko uczulone jest na roztocza, jego pluszowi przyjaciele mogą przysporzyć problemów z alergią. Nie musisz pozbywać się pluszaków, wybieraj po prostu te, które można prać w pralce i pierz je raz w tygodniu, po czym dokładnie je wysusz.
Zdjęcie autorstwa Ryan Hyde / CC BY

4. Pluszowe zabawki
Jeśli dziecko uczulone jest na roztocza, jego pluszowi przyjaciele mogą przysporzyć problemów z alergią. Nie musisz pozbywać się pluszaków, wybieraj po prostu te, które można prać w pralce i pierz je raz w tygodniu, po czym dokładnie je wysusz.

3. ŁazienkaWszyscy widzieliśmy pleśń pokrywającą płytki prysznicowe. Jest to zasługa zarodników pleśni, które lubią wilgoć i ciepło. Czarna pleśń często tworzy się w zakamarkach, rozprzestrzeniając się na podłogę lub okalające ściany. Najlepszym sposobem jest utrzymanie łazienki w czystości i wietrzenie. Używaj wentylatora łazienkowego, kiedy bierzesz prysznic i czyść powierzchnie regularnie płynem z wybielaczem.
Zdjęcie autorstwa Kassandra Bay Resort / CC BY

3. Łazienka
Wszyscy widzieliśmy pleśń pokrywającą płytki prysznicowe. Jest to zasługa zarodników pleśni, które lubią wilgoć i ciepło. Czarna pleśń często tworzy się w zakamarkach, rozprzestrzeniając się na podłogę lub okalające ściany. Najlepszym sposobem jest utrzymanie łazienki w czystości i wietrzenie. Używaj wentylatora łazienkowego, kiedy bierzesz prysznic i czyść powierzchnie regularnie płynem z wybielaczem.

2. KuchniaPleśń bardzo często pojawia się w kuchni. Jeśli lodówka ma naczynia do zbierania naciekającej wody, wyciągnij je i czyść regularnie. Stojąca woda często przyciąga pleśń, a stare spleśniałe jedzenie może wywołać reakcję alergiczną. Pamiętaj też, aby przykrywać kosz na śmieci, by nie przyciągał on karaluchów, które też są dla niektórych osób alergenem.
Zdjęcie autorstwa Susan Serra, CKD / CC BY

2. Kuchnia
Pleśń bardzo często pojawia się w kuchni. Jeśli lodówka ma naczynia do zbierania naciekającej wody, wyciągnij je i czyść regularnie. Stojąca woda często przyciąga pleśń, a stare spleśniałe jedzenie może wywołać reakcję alergiczną. Pamiętaj też, aby przykrywać kosz na śmieci, by nie przyciągał on karaluchów, które też są dla niektórych osób alergenem.

1. KlimatyzatorKlimatyzatory pomagają utrzymać dom suchym i chłodnym i zwalczają alergeny. Jednak czasami mogą stać się częścią problemu. Kurz pokrywający zwoje chłodzące może wpłynąć na rozwój grzyba rodzaju clandosporium. Możesz zapobiec tej sytuacji, stosując filtry i regularnie je zmieniając.
Zdjęcie autorstwa rockriver / CC BY

1. Klimatyzator
Klimatyzatory pomagają utrzymać dom suchym i chłodnym i zwalczają alergeny. Jednak czasami mogą stać się częścią problemu. Kurz pokrywający zwoje chłodzące może wpłynąć na rozwój grzyba rodzaju clandosporium. Możesz zapobiec tej sytuacji, stosując filtry i regularnie je zmieniając.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Podjadamy na potęgę Naturalny młody jęczmień. Jest zdrowy? Czy masturbacja szkodzi? Chcesz urodzić chłopca? Jedz śniadania bogate w kwasy tłuszczowe Red lips Kosmetyki do solarium – jak je stosować? Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrze Piękne kobiety ogłupiają mężczyzn W czym może pomóc alkohol? Co oznaczają Twoje bazgroły? Stres w pracy IT - jak sobie z nim radzić?MATERIAŁ SPONSOROWANY Słodzik zamiast cukru?

Popularne w tym tygodniu:

Cukrzyca - charakterystyka, dieta i leczenieMATERIAŁ SPONSOROWANY Jak zachować odporność w okresie zimowym?MATERIAŁ SPONSOROWANY Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Jak sobie z nimi radzić?MATERIAŁ SPONSOROWANY