Poznaj ukryte siedliska alergenów w domu
10. Doniczka
Masz reakcję alergiczną w domu? Czynniki takie jak pleśń, kurz i łupież zwierzęcy czają się na każdym kroku, bardzo często w ukrytych zakamarkach. Przyjrzyj się najpierw roślinom doniczkowym w domu. Zarodniki pleśni rosną w doniczce i rozprzestrzeniają się na inne powierzchnie. Aby temu zapobiec, usuwaj uschnięte liście, używaj podstawki i unikaj nadmiernego podlewania.
9. Zwierzęce zakątki
Alergie na zwierzęta są bardzo powszechne, jednak sierść nie jest alergenem. Prawdziwą przyczyną są: ślina, mocz i łupież zwierzęcy. Martwe komórki skórne unoszą się i osiadają na dywanie, meblach oraz pościeli. Sierść też może mieć w tym swój udział, ponieważ zbierają się w niej łupież i inne alergeny, takie jak kurz czy pyłki. Najlepszym sposobem jest częste sprzątanie i odkurzanie oraz mycie rąk po zabawie z pupilem.

8. Dywany i wykładziny
Dywany i wykładziny to prawdziwe siedliska kurzu i występujących w nim roztoczy. Roztocza i ich odchody są powszechnym alergenem spotykanym w domu. Aby zmniejszyć ten problem, używaj odkurzaczy z filtrami HEPA lub całkowicie usuń dywany. Utrzymuj wilgoć w pomieszczeniach poniżej 55% i używaj wentylacji w łazience.

7. Książki
Na książkach często zbiera się kurz i towarzyszące mu roztocza, zarodniki pleśni i malutkie owady zwane gryzkami. Jeśli kontakt z książkami wywołuje reakcję alergiczną, odkurzaj powierzchnię książek regularnie i przechowuj książki w zamkniętych szafkach. Obniżenie wilgotności powietrza, powodując zanik pleśni jako źródła pożywienia dla gryzków, również zmniejszy ich ilość.
6. Tapicerowane meble
Obicie na meblach jest siedliskiem roztoczy, odkurzaj je więc regularnie. Skórzana tapicerka i inne gładkie obicia mogą złagodzić objawy alergii. Meble przechowywane w wilgotnych miejscach, np. w piwnicy, są dobrym miejscem dla zarodników pleśni, używaj więc osuszaczy powietrza w tego typu pomieszczeniach.
5. Pościel
8 godzin spędzanych w łóżku oznacza wiele martwych komórek, które przyciągają roztocza. Najlepszym sposobem jest założenie pościeli hipoalergicznej, szczególnie jeśli chodzi o poduszki. Poza tym pierz pościel co tydzień w wysokiej temperaturze, unikaj ozdobnych poduszek lub narzut, których nie można prać.
4. Pluszowe zabawki
Jeśli dziecko uczulone jest na roztocza, jego pluszowi przyjaciele mogą przysporzyć problemów z alergią. Nie musisz pozbywać się pluszaków, wybieraj po prostu te, które można prać w pralce i pierz je raz w tygodniu, po czym dokładnie je wysusz.
3. Łazienka
Wszyscy widzieliśmy pleśń pokrywającą płytki prysznicowe. Jest to zasługa zarodników pleśni, które lubią wilgoć i ciepło. Czarna pleśń często tworzy się w zakamarkach, rozprzestrzeniając się na podłogę lub okalające ściany. Najlepszym sposobem jest utrzymanie łazienki w czystości i wietrzenie. Używaj wentylatora łazienkowego, kiedy bierzesz prysznic i czyść powierzchnie regularnie płynem z wybielaczem.
2. Kuchnia
Pleśń bardzo często pojawia się w kuchni. Jeśli lodówka ma naczynia do zbierania naciekającej wody, wyciągnij je i czyść regularnie. Stojąca woda często przyciąga pleśń, a stare spleśniałe jedzenie może wywołać reakcję alergiczną. Pamiętaj też, aby przykrywać kosz na śmieci, by nie przyciągał on karaluchów, które też są dla niektórych osób alergenem.

1. Klimatyzator
Klimatyzatory pomagają utrzymać dom suchym i chłodnym i zwalczają alergeny. Jednak czasami mogą stać się częścią problemu. Kurz pokrywający zwoje chłodzące może wpłynąć na rozwój grzyba rodzaju clandosporium. Możesz zapobiec tej sytuacji, stosując filtry i regularnie je zmieniając.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze