Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

6. Ochrona to podstawa90% rodzajów raka skóry występuje od szyi w górę, a 10% na powiekach. Brzmi to dość przerażająco, ale środki zapobiegawcze są niezwykle proste, szczególnie że lato już za pasem.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Ochrona to podstawa
90% rodzajów raka skóry występuje od szyi w górę, a 10% na powiekach. Brzmi to dość przerażająco, ale środki zapobiegawcze są niezwykle proste, szczególnie że lato już za pasem.

5. Okulary przeciwsłoneczneWiększość z nas pewnie nosi okulary w lecie, należy jednak pamiętać, aby zakładać je również w cieniu, ponieważ promienie UV odbijają się od wody, piasku i innych powierzchni. 
Zdjęcie autorstwa cesardv / CC BY

5. Okulary przeciwsłoneczne
Większość z nas pewnie nosi okulary w lecie, należy jednak pamiętać, aby zakładać je również w cieniu, ponieważ promienie UV odbijają się od wody, piasku i innych powierzchni. 

4. Załóż kapeluszPrzebywanie na słońcu powoduje większość czerniaków, a szyja i uszy są szczególnie narażone. Kapelusz to jedna z najlepszych form ochrony. Wybierz taki z szerokim rondem z ciasno splecionego materiału.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Załóż kapelusz
Przebywanie na słońcu powoduje większość czerniaków, a szyja i uszy są szczególnie narażone. Kapelusz to jedna z najlepszych form ochrony. Wybierz taki z szerokim rondem z ciasno splecionego materiału.

3. Stosuj kremJeżeli nie wiesz, jaka jest różnica pomiędzy promieniowaniem UVA a UVB – czytaj dalej. UVA charakteryzuje się dłuższą falą, która przenika przez szkło, powoduje uszkodzenia kolagenu, przyspieszając tym samym procesy starzenia się. Z drugiej strony, UVB ma krótszą falę, która przenika jedynie do naskórka, powodując poparzenia i zmiany rakotwórcze. Jedna na 10 osób w ogóle nie stosuje kremu z filtrem słonecznym. Czas najwyższy więc zaopatrzyć się i stosować kremy o szerokim spektrum, które chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Stosuj krem
Jeżeli nie wiesz, jaka jest różnica pomiędzy promieniowaniem UVA a UVB – czytaj dalej. UVA charakteryzuje się dłuższą falą, która przenika przez szkło, powoduje uszkodzenia kolagenu, przyspieszając tym samym procesy starzenia się. Z drugiej strony, UVB ma krótszą falę, która przenika jedynie do naskórka, powodując poparzenia i zmiany rakotwórcze. Jedna na 10 osób w ogóle nie stosuje kremu z filtrem słonecznym. Czas najwyższy więc zaopatrzyć się i stosować kremy o szerokim spektrum, które chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania.

2. Chroń swoją rodzinęUszkodzenia spowodowane promieniami UV kumulują się i są nieodwracalne, co może powodować kataraktę, zwyrodnienie plamki żółtej i ślepotę śnieżną. Dzieci i nastolatki są mniej świadome zagrożeń, więc upewnij się, że ich oczy i skóra również są chronione.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Chroń swoją rodzinę
Uszkodzenia spowodowane promieniami UV kumulują się i są nieodwracalne, co może powodować kataraktę, zwyrodnienie plamki żółtej i ślepotę śnieżną. Dzieci i nastolatki są mniej świadome zagrożeń, więc upewnij się, że ich oczy i skóra również są chronione.

1. Odczytuj znaki ciałaJeżeli wzrok pogarsza się, zmienia się kolor tęczówki lub oczy są zaczerwienione i obolałe, skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli zauważysz pieprzyk na ciele, który zmienia kształt lub swędzi, również udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

1. Odczytuj znaki ciała
Jeżeli wzrok pogarsza się, zmienia się kolor tęczówki lub oczy są zaczerwienione i obolałe, skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli zauważysz pieprzyk na ciele, który zmienia kształt lub swędzi, również udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Polski diament Naucz się języka miłości, czyli jak odczytywać sygnały wysyłane przez płeć przeciwną! Wygodne kapcie Scholl – idealne obuwie domoweMATERIAŁ PROMOCYJNY Mózg potrzebuje energii by działać! Osteoporoza – cichy zabójca Jedzenie, które wpływa na szczęście Bolesne miesiączki – jak im zaradzić? Wskazania do zabiegu zatok Kinezjologia - wypracuj nowe połączenia neuronalne Błonnik a odchudzanie Lenistwo, brak motywacji czy... prokrastynacja? Co to jest nordic walking?