Wstydliwy problem stóp
OLGA CHOJNACKA • dawno temu • 1 komentarzZdejmowanie obuwia podczas wizyty u znajomych może być dla niektórych dużym wyzwaniem. Co zrobić, kiedy po wyjęciu nogi z buta roznosi się nieprzyjemny zapach? Oto kilka sposobów na zwalczanie wstydliwego problemu stóp. Wypróbuj kilka naturalnych sposobów, a może okaże się, że krępujący kłopot zniknie i będziesz mogła cieszyć się wiosną.
Zdejmowanie obuwia podczas wizyty u znajomych może być dla niektórych dużym wyzwaniem. Co zrobić, kiedy po wyjęciu nogi z buta roznosi się nieprzyjemny zapach? Oto kilka sposobów na zwalczanie wstydliwego problemu stóp.
Przyczyny nieprzyjemnego pocenia się stóp:
choroby metaboliczne np. cukrzyca, otyłość lub choroby zakaźne,zmiany hormonalne organizmu,stres,nieodpowiednie obuwie oraz skarpety z tworzyw sztucznych.
Sposoby zwalczania przykrego zapachu:
przygotuj ziołowe kąpiele z naparu lawendy, szałwii, tymianku lub czarnej herbaty. Napar wlej do zimnej wody, gdyż tylko chłodna woda zmniejsza pracę gruczołów potowych;kąp stopy w mieszance kory dębu, wierzby, szałwii, orzecha włoskiego (po 15 g). 2–3 łyżki mieszanki zalej litrem wody i gotuj aż do wrzenia. Po ostudzeniu i przecedzeniu wlej do miski z ciepłą wodą;mocz stopy w wywarze z młodych pączków sosny. Kilka łyżeczek pączków zalej 2 litrami wody i gotuj około 10 minut;mocz stopy w wywarze z siemienia lnianego i mięty. Po 2 łyżki tych roślin wsyp do 2 litrów wody i gotuj pod przykryciem 15 minut;przygotuj herbacianą kąpiel dla stóp. Gotuj 3–4 torebki herbaty w litrze wody przez 10 minut, a następnie dolej zimnej wody. Mocz stopy przez 30 minut, potem starannie osusz i posyp talkiem. Wykonuj ten zabieg 2 razy dziennie do 2 razy w tygodniu;mocz stopy w roztworze z soli kuchennej (pół filiżanki soli na 1 litr wody). Skuteczna może okazać się też soda oczyszczona, w litrze wody rozpuść łyżkę sody i mocz nogi 2 razy w tygodniu przez 15 minut. Zamiast sody można użyć octu (pół filiżanki octu na 1 litr wody);nawilżaj i natłuszczaj stopy. Jeśli nie chcesz stosować gotowych kremów, wykorzystaj naturalne sposoby. Może to być np. naturalny miód z łyżeczką cynamonu lub olejki aromatyczne (lawendowy, cytrynowy wymieszany z łyżką oleju). Wcieraj tę mieszankę w stopy na noc, a zapewnisz im nie tylko przyjemny, świeży zapach, ale i gładkość, miękkość;przed założeniem butów wkładaj do nich woreczki z suszonymi kwiatami lawendy, które zapewnią miły zapach twoim stopom;stosuj napar z mieszanki ziół — po 15 g kory wierzby, liści orzecha włoskiego, szałwii i kory dębu. 3–4 łyżeczki mieszanki zalej litrem wody i zagotuj. Po przestygnięciu przecedź i wymieszaj z zimną wodą;mocz stopy w odwarze z rozmarynu, którego kilka gałązek wrzuć do litra wody i zagotuj. Po 15 minutach odwar przelej do miski z wodą;noś skórzane obuwie, najlepsze są sandały lub "pantofle bez palców", ale nie zawsze ze względu na porę roku można je nosić. Ważne jest, aby nie nosić tych samych butów przez dwa dni z rzędu;wypróbuj wkładki do butów, niektóre z nich wchłaniają wilgoć i pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu;codziennie wieczorem wykonuj masaż stóp połówką cytryny;myj stopy często, nawet kilka razy dziennie. Szoruj je starannie, także między palcami, a potem dobrze osusz;po każdym myciu używaj zasypki do stóp lub mączki skrobiowej;często zmieniaj skarpety. Noś te, które wykonane są z włókien naturalnych, gdyż najlepiej wchłaniają wilgoć. Czasem pomaga też założenie dwóch par skarpet, najpierw bawełnianych, a potem wełnianych, zwłaszcza zimą;jeżeli to możliwe chodź boso — po podłodze, trawie, piasku;zraszaj wnętrze butów wywarem z bylicy.
Wypróbuj kilka sposobów dbania o stopy, a może okaże się, że krępujący kłopot zniknie i będziesz mogła po prostu cieszyć się wiosną. Z podanych rad może skorzystać też twój partner.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze