Cera z problemami
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWydawać by się mogło, że największe problemy sprawia skóra wrażliwa. Jednak ten rodzaj cery kojarzy nam się przede wszystkim ze skłonnościami do alergii i pękającymi naczynkami. Cały sęk jednak w tym, że wrażliwa może być również cera sucha, tłusta lub mieszana. Wrażliwość spowodowana jest ubytkami w powierzchniowej warstwie naskórka, przez które przedostają się niekorzystne dla skóry substancje powodujące podrażnienia i zapalenia. Taka łatwość ulegania niekorzystnym czynnikom zewnętrznym powoduje mnóstwo problemów z cerą, z którymi możemy sobie poradzić, zmieniając nasze nawyki pielęgnacyjne.
Skóra podrażniona i zaczerwieniona
Szczególnie zimą skóra z natury sucha lub wrażliwa może gwałtownie reagować na niskie temperatury i wiatr. Przyczyną podrażnienia i zaczerwienienia skóry może być również alergen zawarty w pożywieniu lub w stosowanych kosmetykach. W obu przypadkach podstawą pielęgnacji jest łagodzenie zapalenia skóry i zapewnienie jej kosmetycznej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, które zaostrzają objawy, do których może dojść pieczenie i łuszczenie się. Staramy się zatem wybierać przede wszystkim kosmetyki hipoalergiczne, najlepiej te na bazie wód termalnych. Rezygnujemy natomiast z kosmetyków mocno perfumowanych i barwionych. Substancje, na które warto zwrócić uwagę, wybierając krem odpowiedni dla cery podrażnionej, to przede wszystkim D-pantenol, witamina C, która wzmocni naczynka krwionośne, witamina E, allantoina i mocznik. Czynnikiem podrażniającym może być również wysuszający preparat do mycia twarzy lub mydło, nawet szare. Jeśli nie wyobrażasz sobie oczyszczania skóry tyko płynem micelarnym lub delikatnym mleczkiem, wypróbuj specjalne mydła dermatologiczne lub delikatne, kremowe emulsje myjące.
Skóra zanieczyszczona
Zaskórniki, trądzik i świecąca się tłusta skóra to zmora głównie nastolatków. Coraz częściej jednak niespodziewanie objawy charakterystyczne dla okresu dojrzewania dotykają kobiety po 30. roku życia. Przyczyną jest dieta, w której dominują przetworzone produkty i dania fast food, oraz zaniedbywanie codziennej pielęgnacji. Skóra zbyt wysuszona z czasem może zacząć produkować zwiększoną ilość sebum, które z kolei zatyka pory i powoduje powstawanie niedoskonałości. Kluczem do poradzenia sobie z tym problemem jest dogłębne oczyszczanie. Zacznij kurację od wyboru najbardziej ci odpowiadającego produktu do mycia i demakijażu twarzy. Unikaj jednak produktów z alkoholem, które mogą nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę. Nie o to przecież chodzi, aby z przetłuszczającej stała się wrażliwa. Nie rezygnujemy jednak z kremu nawilżającego, najlepiej matującego, zawierającego naturalne minerały absorbujące nadmiar tłuszczu. Ratunkiem dla skóry zbyt mocno przetłuszczającej się i skłonnej do powstawania wyprysków i zaskórników są maseczki z glinki lub z błota zawierającego minerały z Morza Martwego. Obie substancje wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne. Regulują pracę gruczołów łojowych, jednocześnie nie wysuszając skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze