Farbowanie włosów w domu. Jak najskuteczniej wykonać samodzielną koloryzację?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuFarbowanie włosów to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych metod upiększania. Jednak każda wizyta u fryzjera wiąże się z wysokim rachunkiem za wykonaną usługę oraz kilkugodzinnym pobytem na fotelu. Nic dziwnego, że wiele kobiet decyduje się na farbowanie włosów w domu. Jednak co zrobić, żeby włosy świetnie wyglądały? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Domowe farbowanie włosów znajduje coraz więcej zwolenniczek. W większości przypadków wynika to z powodów ekonomicznych i braku czasu. Obecnie w niemal wszystkich sklepach drogeryjnych znajdziemy świetne farby do włosów w przystępnych cenach. Nim samodzielnie wykonasz zabieg farbowania włosów, zapoznaj się z instrukcją.
Farbowanie włosów – najpierw postaw na kolor
Jeśli chcesz delikatnie podkreślić naturalny kolor włosów wybierz farbę, która jest jak najbardziej zbliżona do twojego koloru. Gdy chcesz zmienić swój dotychczasowy wizerunek, dostosuj swój wybór do karnacji oraz naturalnego koloru włosów. Farbowanie włosów powinno nadać efekt o 2 lub 3 tony inny od prawdziwego. Jako szatynka lub blondynka o jasnej cerze, zdecyduj się na chłodne odcienie farb. Bardzo dobrze przy farbowaniu włosów sprawdzą się popielaty albo platynowy blond, mahoń, a także czarny z odcieniem fioletu. Mając cieplejszy koloryt cery pomyśl o złocistym blondzie, miodowym, miedzianym lub złocistym brązie. Pamiętaj, że nowy kolor włosów może niefortunnie podkreślić niedoskonałości cery – przy naczynkach unikaj czerwieni, a przy zmęczonej cerze piaskowego blondu.
Farbowanie włosów – jaką farbę wybrać?
O trwałości koloryzacji decyduje formuła wybranej farby. Jeżeli chcesz się zdecydować po prostu na chwilową zmianę, zdecyduj się na szamponetkę. Trwalszy efekt osiągniesz, gdy do farbowania włosów wykorzystasz kremy koloryzujące lub farby trwałe. W tym ostatnim przypadku pokryjesz siwe włosy, ale narazisz się na odrosty.
Farbowanie włosów – przygotowanie do koloryzacji
Włosy zniszczone nie będą dobrze chłonąć koloru, dlatego też powinnaś najpierw zdecydować się na ich zregenerowanie. Farbowanie włosów najlepiej przeprowadzić wtedy, kiedy stan kosmyków i końcówek jest dobry, ponieważ w przeciwnym razie farba nałoży się nierównomiernie, a efekt nie zachwyci. Żeby zapobiec ewentualnej reakcji alergicznej, wykonaj test uczuleniowy. Wskazówki jak go wykonać znajdziesz na opakowaniu farby do włosów. Na 2–3 dni przed planowanym farbowaniem włosów powstrzymaj się od ich mycia – zapewnisz sobie naturalną ochronę przed agresywnym działaniem składników farby.
Farbowanie włosów – o czym należy pamiętać
Podobnie jak w przypadku innych domowych zabiegów kosmetycznych, tak w przypadku samodzielnego farbowania włosów, należy o pewnych rzeczy pamiętać albo unikać. Kilka najważniejszych wskazówek:
- jeśli chcesz uzyskać własny kolor, możesz wymieszać nawet dwie albo trzy farby, ale pod jednym warunkiem – muszą być z tej samej firmy i zachowane w tej samej tonacji
- staraj się jak najsprawniej wykonać farbowanie włosów – wykorzystaj farbę zaraz po wymieszaniu, ponieważ inaczej jej właściwości mogą się utlenić
- nie przegrzewaj włosów w trakcie koloryzacji – po nałożeniu farby nigdy nie nakładaj ręcznika albo foliowego worka. W ten sposób uniemożliwisz proces utlenienia, który jest konieczny do prawidłowego przeprowadzenia koloryzacji
- przypilnuj czas farbowania włosów – jeżeli za szybko spłuczesz farbę, kolor może nie wyjść tak, jak tego chciałaś. Jeśli ją przytrzymasz, narazisz włosy na możliwe uszkodzenia pasm albo podrażnienia skóry głowy.
Farbowanie włosów – dodatkowa pielęgnacja
Po prawidłowym przeprowadzeniu zabiegu farbowania włosów, pamiętaj o dodatkowej pielęgnacji. Użyj odżywki dołączonej do farby, która znacznie różni się od typowych odżywek stosowanych na co dzień. Domyka ona łuski po zabiegu, a także wygładza i zapobiega wypłukiwaniu koloru. Czasami taki produkt jest przeznaczony do kilkukrotnego użycia po farbowaniu włosów.
Farbowanie włosów – przedłużenie efektu
Żeby jak najdłużej cieszyć się nowym kolorem, zacznij stosować kosmetyki przeznaczone właśnie do włosów farbowanych. Takie produkty zawierają w sobie składniki, które zabezpieczą kolor przed wypłukaniem. Po farbowaniu włosów nie używaj szamponów przeciwłupieżowych, ponieważ delikatnie ścierają powierzchnię pasm. Stosuj regularnie maskę z gliceryną, witaminą E oraz innymi wyciągami roślinnymi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze