Testy na alergię
KAROLINA • dawno temuUciążliwy nieżyt nosa, swędząca pokrzywka bądź łzawienie oczu – to tylko niektóre z najpopularniejszych objawów alergii. Często zdarza się, że nie jesteśmy świadomi uczulenia na daną substancję, a reakcję naszego organizmu poczytujemy za przeziębienie bądź złe samopoczucie związane z chwilową niedyspozycją. Okazuje się jednak, że liczba osób chorujących na alergię jest ogromna. Ignorowanie reakcji alergicznej organizmu, zwłaszcza jeżeli nie znamy jej przyczyny, może wywołać szkodliwe dla naszego zdrowia skutki. Z tego względu, kiedy dopadną cię objawy charakterystyczne dla tej choroby, powinnaś udać się do lekarza, by ten wdrożył odpowiednie leczenie. Zanim to jednak nastąpi, niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych. Już teraz przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat testów alergicznych.
Leczenie alergii
Zanim dowiemy się więcej na temat testów alergicznych, warto jest wskazać, po co właściwe są one wykonywane. Dzięki przeprowadzeniu badań na alergię znacznie łatwiejsze jest jej leczenie. Oczywiście bez wykonania odpowiednich testów na alergeny jesteśmy w stanie powstrzymać reakcję organizmu, a ściślej jego systemu immunologicznego. Jednak jest to jedynie leczenie objawów alergii, a nie jej przyczyny. Stosowanie leków przeciwhistaminowych jest bardzo popularnym sposobem na uczulenie, jednakże warto też wykorzystać inne możliwości. Po pierwsze, znając wyniki testów alergologicznych, będziemy mogli unikać wywołujących reakcję uczulającą czynników takich jak kurz, pyłki traw bądź sierść, a ściślej naskórek zwierząt. Poza tym, znając dany alergen, możemy poddać się odczulaniu, które może na zawsze wyrwać nas ze szponów tej uciążliwej dolegliwości. Na czym polegają testy alergiczne? Jakie ich rodzaje wyróżnia się?
Rodzaje testów alergicznych
Istnieje kilka sposobów określania, na co jesteśmy uczuleni. Jednym z nich są testy skórne. Polegają one na doprowadzeniu do kontaktu alergenu podejrzanego o wywoływanie reakcji uczuleniowej organizmu ze skórą. W trakcie takiego testu obserwuje się, czy dana substancja powoduje obrzęk, zaczerwienienie na skórze itp. Wskazać można również testy ekspozycyjne, które opierają się na podawaniu pacjentowi alergenu w postaci wziewnej i obserwowaniu reakcji błony śluzowej. Podejrzewane o wywoływanie alergii substancje podawane są również w postaci kropel do spojówek. Innym sposobem na diagnozowanie alergii jest wykonanie badań serologicznych polegających na oznaczeniu immunoglobulin IgE. Prostą metodą na wykrycie pokarmu wywołującego u nas alergię jest natomiast przeprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na wyłączaniu poszczególnych składników pokarmowych i obserwowaniu reakcji organizmu. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że testy alergiczne powinny być przeprowadzane pod kontrolą lekarza, który na podstawie wywiadu ustali, które z nich będą przydatne do diagnozowania przyczyny naszego zachorowania. Życie z alergią nie jest koniecznością, a coraz nowsze metody zwiększają prawdopodobieństwo jej całkowitego wyleczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze