Brak orgazmu – jakie są tego przyczyny?
MARICRUZ • dawno temuOrgazm jest ukoronowaniem i punktem kulminacyjnym stosunku płciowego. Nie tylko daje satysfakcję ze współżycia, ale i rozładowuje napięcie i relaksuje. Często jednak kobiety uskarżają się, że nie szczytują. Czym może być spowodowany brak orgazmu?
Zbyt krótki stosunek
Często partnerzy nie mogą zgrać się w łóżku i stosunek kończy się szybko, zazwyczaj z inicjatywy mężczyzn. Nie lubią oni długich gier wstępnych, które rozpalają kobiety i pomagają im szybciej osiągnąć rozkosz. Im krótsza gra wstępna i szybsza penetracja oraz wytrysk, tym mniejsza szansa na orgazm u kobiety.
Nieodpowiednia pozycja
Zdarza się, że niektóre pozycje całkowicie uniemożliwiają wystąpienie orgazmu i zamiast przyjemności, powodują ból. Warto więc sprawdzić, czy ich zmiana nie rozwiąże problemu.
Blokada psychiczna
Psychika odgrywa znaczącą rolę w odczuwaniu zadowolenia podczas aktu seksualnego. Niekiedy kobieta boryka się z przeświadczeniem, że nie jest w oczach partnera atrakcyjna, a czasem swoboda seksualna jest hamowana przez ograniczenia wynikające z przekonań religijnych. Często też problem ze szczytowaniem ma swoje źródło w przeszłości – przykrych sytuacjach i wspomnieniach z dzieciństwa i młodości, ale i problemów emocjonalnych czy cech osobowościowych.
Infekcje miejsc intymnych
Grzybica, nadżerka czy inna infekcja miejsc intymnych skutecznie blokuje orgazm i dodatkowo powoduje duży dyskomfort podczas współżycia. Dopiero wyleczone schorzenie pozwala na cieszenie się w pełni z możliwych reakcji organizmu na stymulację stref erogennych.
Suchość pochwy
Suchość pochwy to powszechny problem kobiet. Zdarza się zarówno w niektórych dniach cyklu, jak i zupełnie przypadkiem, pozostając na dłużej. Można jej przeciwdziałać stosując specjalne lubrykanty, które zmniejszają tarcie i nawilżają pochwę.
Zaburzenia hormonalne lub neurologiczne
Niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy) i zmiany hormonalne mogą przyczyniać się do trudności w osiągnięciu rozkoszy podczas stosunku seksualnego. Walka z problemem musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym i zharmonizowana z leczeniem choroby przewlekłej.
Leki
Niektóre leki przyjmowane podczas leczenia różnych schorzeń lub brane profilaktycznie mogą hamować reakcje seksualne. Sprawdź ulotki medykamentów, których używasz i jeśli podejrzewasz, że są źródłem problemu, spróbuj je odstawić lub znaleźć zamienniki, które nie wywołują takich skutków ubocznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze