Stres a okres
BEATKA • dawno temuSpóźniająca się miesiączka może mieć różne przyczyny. Jeżeli nie ma realnych przesłanek do tego, by podejrzewać, że przyczyną opóźnienia okresu jest ciąża, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Nadmierne obciążenie fizyczne oraz stres mogą spowodować zaburzenia miesiączki. Żeby mieć pewność, warto zrobić test ciążowy. Wynik negatywny będzie wyraźnym sygnałem, że należy udać się do lekarza i poszukać innej przyczyny problemów z miesiączką.
Dlaczego spóźnia się miesiączka?
Cykl owulacyjny u większości kobiet jest niestety nieregularny. Zazwyczaj jednak można z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem określić czas pierwszego dnia krwawienia. Spóźniający się okres może być wywołany nadmiernym obciążeniem fizycznym. Kobiety uprawiające wyczynowy sport znajdują się więc w grupie kobiet zagrożonych rozregulowaniem okresu. Inne przyczyny opóźnień okresu to: nadmierne wahania wagi, niedowaga powodowana bulimią lub anoreksją, rygorystyczne odchudzanie.
Nieregularny okres jest też powodowany silnym i długotrwałym stresem. Długie podróże, które powodują lęk lub dyskomfort psychiczny mogą opóźnić okres. Stresująca praca, wypalenie zawodowe, problemy w domu, konflikty w związku mogą doprowadzić do całkowitego zaniku miesiączki. Żeby przywrócić okres, wystarczy czasami po prostu zmienić styl życia. Warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Być może należy zrobić sobie długi urlop lub zupełnie zmienić pracę. Relaks i dbanie o siebie jest działaniem profilaktycznym.
Żeby skutecznie przeciwdziałać zaburzeniom miesiączkowania, należy znaleźć przyczynę pojawienia się problemów. W tym celu warto udać się do ginekologa. Lekarz zdiagnozuje ewentualne choroby organów płciowych lub zmiany hormonalne. Na zaburzenia cyklu owulacyjnego wpływają różne używki – nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od narkotyków, przyjmowanie niektórych leków.
Skutki stresu
W dzisiejszych czasach stres jest naszym codziennym towarzyszem. Niestety, nieumiejętność dbania o zdrowie psychiczne oraz przebywanie w długotrwałym stresie wyrządzają krzywdę naszemu organizmowi. Pierwsze, niemal natychmiastowe, objawy stresu to spocone dłonie, gęsia skórka, przyspieszone bicie serca. Pogoń za karierą, nowymi wrażeniami, chęć poprawy sytuacji materialnej nie są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego.
Dlaczego stres jest szkodliwy? W sytuacjach stresowych w naszym organizmie wzrasta poziom kortyzolu (czyli hormonu stresu). Spada za to ilość serotoniny i dopaminy w mózgu, które mają ważne zadanie przekazywania sygnałów między neuronami w układzie nerwowym. Zestresowany organizm ma słabszy układ odpornościowy i nie może się bronić przed kolejnymi zagrożeniami. Osoby żyjące w stresie zazwyczaj nie dbają o swoją dietę i źle się odżywiają, palą papierosy, korzystają z używek (narkotyki, alkohol), tracą kontakt z najbliższymi.
Stres, oprócz zaburzeń miesiączkowania, wywołuje tez bóle głowy, tiki nerwowe, drżenie kończyn, podwyższa tętno, przyspiesza oddech, wywołuje kołatanie serca. Przez stres pojawiają się trudności z pamięcią i koncentracją. Również nadmierne pocenie się oraz suchość w gardle są spowodowane stresem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze