Co jeść, aby pokonać świąteczny stres?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuOdpowiednia dieta jest w stanie pokonać najsilniejszy nawet stres. A przecież w okresie przedświątecznym nie brak powodów do zdenerwowania. Poza tym, nieustanny stres przyczynić się może do zmęczenia, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i otyłości. Nie wpływa też korzystnie na urodę. Dowiedz się, jak w naturalny sposób pokonać stres!
Składniki odżywcze w antystresowej diecie
Dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od węglowodanów. Serotonina, jeden z najważniejszych neuroprzekaźników, który wpływa na poprawę nastroju, potrzebuje tych związków, aby dotrzeć do mózgu. Niestety rafinowane węglowodany zawarte w świątecznych ciasteczkach pobudzają nadmierną produkcję insuliny, co wpływa negatywnie nie tylko na poziom cukru we krwi, ale także na hormon stresu. Dlatego zamiast słodkich pierniczków lepiej wybrać owsiankę, która pełna jest zdrowych węglowodanów i błonnika.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są dla nas zdrowe, jednak jeżeli chodzi o zwalczanie stresu, niezawodne okazują się kwasy DHA i EPA, zawarte np. w łososiu. Wspomagają one pracę mózgu, stymulują produkcję endorfin i poprawiają nastrój poprzez kontrolę poziomu kortyzolu i adrenaliny. Poza tym, jedna porcja łososia zawiera połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę D, o którą tak trudno zimą, gdy brakuje promieni słońca. Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie stwierdzili, że im niższy poziom witaminy D, tym większe ryzyko depresji.
W twojej diecie nie powinno zabraknąć także folianu, który wspomaga produkcję serotoniny i dopaminy. Bogatym jego źródłem jest soczewica. Folian jest tak istotny dla nastroju, że stał się częścią składową wielu antydepresantów.
Produkty w antystresowej diecie
Gdy czujesz, że dopadł cię stres, zaparz filiżankę herbaty z rumianku. Według badaczy z Uniwersytetu w Pensylwanii, osoby cierpiące na umiarkowane lub łagodne zaburzenia lękowe odczuwały mniejszy niepokój po 8 tygodniach wypijania naparu. Poza tym, rumianek wspomaga zdrowy sen, który z kolei ma zbawienny wpływ na nerwy.
Nie zapominaj także o migdałach. Są one bogatym źródłem witaminy E i witamin z grupy B, które oddziałują nie tylko na układ odpornościowy, ale i na nastrój. Dostarczają również magnezu, który zwalcza wolne rodniki. Jego niedobór może wiązać się ze zmęczeniem i migrenami.
Kolejnym produktem, którego nie powinno zabraknąć w przedświątecznej diecie jest indyk. Zawiera on duże pokłady tryptofanu, który przekształca się w serotoninę, odpowiedzialną za uczucie spokoju. Należy jednak pamiętać, że aby tryptofan swoim działaniem objął mózg, potrzebuje węglowodanów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze