Jak rozwijać kreatywność?
ISABELLE • dawno temuAlbert Einstein, Tomasz Edison czy Bill Gates, oprócz ważnych osiągnięć lub odkryć, mieli jedną wspólną cechę, dzięki której wpadli na swoje pomysły – kreatywne myślenie. Masz wokół siebie osoby, którym zawsze w porę przychodzi do głowy idealne rozwiązanie lub genialny sposób na zrobienie czegoś? Majsterkowicze, kompozytorzy, artyści, a nawet dziecko lepiące ludziki z plasteliny na lekcjach plastyki – wszystkie te osoby mają rozwiniętą cechę, jaką jest kreatywność. Zazdrościsz? Nie musisz! Ty także możesz rozwijać kreatywność!
Kreatywne myślenie
Kreatywność polega na umiejętności tworzenia czegoś nowego. To elastyczność w myśleniu, umożliwiająca zburzenie starych sposobów myślenia, zmianę przyzwyczajeń i postrzeganie spraw życia codziennego w innym świetle. Kreatywność to pomysłowość, umiejętność tworzenia czegoś oryginalnego. Myślenie kreatywne nie powinno być mylone z inteligencją i opiera się na nieszablonowym sposobie rozumowania. Osoba myśląca kreatywnie jest w stanie dopasować się do wszystkich napotkanych sytuacji.
Kiedy mamy do czynienia z geniuszem, często sądzimy, że to dar boży, wyjątkowy talent, a przede wszystkim – że to umiejętności niezwykłe, do których my, zwyczajni ludzie, nie mamy dostępu. Tworzymy więc wokół największych geniuszów pewnego rodzaju metafizyczną aurę i rzadko kiedy śmiemy porównywać się do nich i ich osiągnięć. Ale oprócz ciężkiej pracy i niezmiernej cierpliwości, najsławniejszych odkrywców i wynalazców cechuje właśnie twórcze myślenie. Kreatywność zatem nie jest cechą wrodzoną tylko nabytą. Można ją rozwijać poprzez różne ćwiczenia oraz techniki. Dzięki kreatywności potrafimy łatwiej rozwiązywać problemy, mamy wiele nowych pomysłów i skojarzeń. Czy ktokolwiek zastanawia się, ile trudnych i ważnych sytuacji trzeba na co dzień rozwiązywać? A czy ktoś pamięta, jak radził sobie z tysiącami spraw, będąc małym dzieckiem? Wtedy i wiedza, i umiejętności są naprawdę niewielkie, a przecież zawsze znalazł się jakiś sposób! To była kwestia twórczego i chłonącego wszelkie pomysły umysłu. Wielu ludzi zapomina o tym, że może być w wielu sprawach wręcz genialnym! Jak więc rozwijać kreatywność?
Jak być kreatywnym?
Istnieje wiele różnych możliwości rozwijania kreatywności. Często jednak nie uświadamiamy sobie swoich talentów, nie wiemy, jaką przyjemność i satysfakcję może przynieść uczynienie z nich użytku. Na początku więc zbadaj, jakie zajęcie sprawia ci przyjemność, do czego masz większe zdolności, i co rozwija w tobie kreatywność. Zaopatrz się w książki wprowadzające w kreatywne hobby, np. gotowanie, malowanie, fotografowanie, nauka języków obcych. Technik kreatywnego myślenia można nauczyć się na specjalnych kursach i wykorzystać je w sytuacjach zawodowych. Musisz myśleć o każdym przedsięwzięciu jako o wyzwaniu. Człowiek powinien uczyć się całe życie. Nauka nie powinna się kończyć wraz z opuszczeniem szkoły. Trzeba pamiętać, że tracimy to, czego nie używamy. Mózg działa jak mięsień, a nieużywany mięsień zanika. Aby był stale sprawny, należy go używać i ćwiczyć cały czas. Każdego dnia w twoim mózgu umierają miliony neuronów, jednak kiedy się czegoś uczysz, tysiące z nich się tworzy.
Jakie ćwiczenia pomagają rozwijać twórcze myślenie? Oto kilka prostych przykładów, które są tylko podpowiedzią – sami możecie wymyślić ich dużo więcej!
- Ułóż sobie listę nietypowych pytań i spróbuj opowiedzieć komuś, co by było, gdyby np. żarówki świeciły na czarno, śnieg był różowy, nie było komputerów, ludzie chodzili do tyłu, a drzewa rosły do góry nogami? Rozwija się wtedy myślenie abstrakcyjne!
- Wybierz najczęściej używane przez ciebie przedmioty, np. lokówkę, młotek, nóż, filiżankę, szczotkę do włosów i długopis, i wymyśl po dwa nowe zastosowania tych rzeczy. To rozwija myślenie pragmatyczne!
- Wymyślaj różne problemy i szukaj dla nich rozwiązań. Czasem wystarczy posłuchać ludzi oraz ich problemów. Postaraj się znaleźć dla nich rozwiązanie. Pamiętaj, że nie chodzi o proste, utarte rozwiązania. Staraj się wymyślić coś nowego i zaskakującego.
Oczywiście, rozwijanie kreatywnego myślenia nie jest takie łatwe. Jednak, gdy już się tego nauczymy, nie ma dla nas żadnych barier! Kto wie, może zostaniesz nowym Leonardem da Vinci?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze