Sprawdź, czy masz alergię pod kontrolą
10. Jak rozpoznać, że nie kontroluję alergii?
Robisz wszystko, a wciąż masz objawy alergii? Przedstawiamy 10 oznak, które świadczą o tym, że nie kontrolujesz swojej alergii.
9. Notoryczne pocieranie nosa ręką
Jeśli odkurzasz dom za pomocą filtra HEPA, przesiadujesz w domu, kiedy liczba pyłków wzrasta, bierzesz leki zgodnie z zaleceniami, a wciąż pocierasz nos ręką, to nie panujesz nad objawami. Gest ten – pocieranie swędzącego lub zakatarzonego nosa – jest szczególnie często spotykany u dzieci.
8. Podkrążone i zaczerwienione oczy
Cienie pod łzawiącymi oczami są kolejnym dowodem na to, że nie panujesz nad sytuacją. Cienie powstają pod wpływem pocierania swędzących oczu. Można temu zapobiec lekami antyhistaminowymi. Jeśli bierzesz już tego typu leki, a nadal masz objawy, skonsultuj się z lekarzem w sprawie zmiany dawki leku.
7. Stale zatkany nos
Jeśli masz zatkany nos przez tydzień lub dwa, najczęstszą przyczyną jest przeziębienie lub grypa. Jeśli natomiast odczuwasz taki objaw przez dłuższy czas, jest to najprawdopodobniej alergia. Powiązane objawy to ból zatok i ból głowy. Środek udrożniający górne drogi oddechowe przyniesie krótkoterminową ulgę. Długoterminowe rozwiązanie skonsultuj z alergologiem.
6. Świszczący oddech
Świszczący oddech jest często oznaką astmy, jednak może być też przyczyną poważnej alergii. Dzieje się tak, kiedy powietrze przechodzi przez zwężone drogi oddechowe. W poważniejszych przypadkach świszczenie wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Idź do lekarza, jeśli w twoim wypadku świszczenie jest powiązane z alergią.
5. Swędząca skóra
Swędzenie może być jedynie objawem suchej skóry. Jednak jeśli skóra nie przestaje swędzieć, zwłaszcza w wypadku wystąpienia wysypki, przyczyną może być egzema. Egzema to reakcja skóry powszechna u alergików. Czynniki wywołujące to m.in.: mydło, detergent, łupież zwierzęcy i szorstkie materiały. Leki antyhistaminowe, kremy nawilżające oraz hydrokortyzon w maści przyniosą ulgę. W poważniejszych przypadkach wymagane są leki na receptę.
4. Pokrzywka
Pokrzywkę ciężko przeoczyć. Ten czerwonawy obrzęk swędzi i może trwać od kilku godzin do kilku dni. Powodowany jest często uczuleniem na jakiś rodzaj jedzenia, lek lub ukąszenie owada. Leki antyhistaminowe przyniosą natychmiastową ulgę. Czasami mogą być potrzebne sterydy. Najlepszym sposobem jednak jest unikanie czynnika wywołującego.
3. Bezsenność
Swędzenie, zatkany nos, ból zatok i inne objawy alergii mogą przeszkadzać w zaśnięciu. Kaszel lub świszczący oddech mogą budzić cię w nocy, a zatkany nos utrudnia zasypianie. Jeśli masz problemy ze snem, skonsultuj się z lekarzem w sprawie zmiany leczenia alergii.
2. Zmęczenie
Po pierwsze, symptomy alergii wpływają na jakość snu. Po drugie, alergia powoduje pobudzanie układu odpornościowego, przez co odczuwa się zmęczenie. Po trzecie, niektóre leki antyhistaminowe powodują senność. Zapytaj farmaceutę o leki, które w mniejszym stopniu mogą wywołać ospałość.
1. Kłopoty z koncentracją
Masz problemy ze skupieniem się, kiedy oczy łzawią, z nosa cieknie, a do tego noc była bezsenna? Do problemów z koncentracją mogą się też przyczynić leki antyhistaminowe. Jeśli masz przez to problemy w pracy, w związku lub w domu, powiedz o tym lekarzowi. Być może czas zmienić leczenie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze