Aloes – roślina lecznicza
EWA PAROL • dawno temuPodobno egipska królowa Kleopatra zawdzięczała nadzwyczajną urodę nie tylko kąpielom w mleku, ale także naturalnym kosmetykom z żelem z aloesu. Wyciągu z tej rośliny miała używać do pielęgnacji twarzy i rozjaśniania skóry, a to właśnie olśniewająca cera uchodziła za najbardziej zniewalający element jej urody. Jednak aloes oprócz właściwości upiększających ma także znane od wieków działanie lecznicze.
Już w starożytności średniowieczu używano w celach leczniczych tej rośliny o grubych, mięsistych, podłużnych liściach. Wiedziano, które z ponad 300 gatunków aloesu mają dobroczynny wpływ na zdrowie – przede wszystkim znano ich wpływ na gojenie się ran, do których przykładano okłady z aloesu. Później odkryto jeszcze wiele innych jego zalet. Grube liście rośliny zawierają dużo cennych substancji i mają zdolność magazynowania wody, podobnie jak łodygi kaktusów należących do tej samej rodziny sukulentów, co jest bardzo ważne w pustynnym klimacie, w którym występuje aloes.
Z liści wytwarza się trzy stosowane z powodzeniem dla zdrowia i urody produkty:żel aloesowy ze środkowej części liścia – przyspiesza on proces gojenia ran, oparzeń, odmrożeń, przyspiesza wzrost i naprawę uszkodzonej skóry, zwiększa odporność;sok aloesowy znajdujący się w liściach tuż pod ich skórą – ma działanie bakteriobójcze, stosowany w infekcjach przewodu pokarmowego, także w chorobie wrzodowej, ponieważ zmniejsza stężenie kwasu solnego w żołądku;lateks aloesowy z wysuszonego soku – działa silnie przeczyszczająco, przyspiesza przemianę materii (dlatego powstają preparaty odchudzające na jego bazie), zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych lub zmniejsza rozmiary istniejących.
Tak szeroki lecznicze działanie zapewniają obecne w liściach minerały: sód, potas, magnez, cynk, miedź i żelazo, oraz witaminy C, E i z grupy B, a także kwas foliowy. Homeopatia oprócz wymienionych już schorzeń zaleca ponadto aloes jako lek przy alergiach i chorobach oczu. W stomatologii aloes wykorzystuje się w zapaleniach śluzówek jamy ustnej i chorobach dziąseł. Jednak kobiety znają aloes przede wszystkim z kremów, toników i maseczek do twarzy. Do celów kosmetycznych wykorzystuje się żel aloesowy ze względu na zawarte w nim glikoproteiny (połączenia białek i cukrów) oraz cukry złożone, które są naturalnymi składnikami komórek skóry, ale z wiekiem ich ubywa. Dlatego aloes pomaga zachować młodość skóry. Te same substancje wywołują reakcje regenerujące w skórze, a także działają przeciwzapalnie i łagodząco – stąd obecność aloesu w kosmetykach dla skóry wrażliwej.
Ze względu na to, że liście aloesu magazynują wodę z atmosfery, żel aloesowy zapewniający tę właściwość jest używany w produktach kosmetycznych. Powoduje, że również skóra pozostaje nawilżona, nie odwadnia się, a substancje pochodzące z aloesu pozwalają na dotarcie wody także do głębokich warstw naskórka. To zapewnia skórze młody i świeży wygląd. Aloes zawiera ponadto przeciwutleniacze i pochłania promienie UV, pobudza komórki odpowiedzialne za produkcję niezbędnego dla elastyczności skóry kolagenu i pomaga utrzymać odpowiednie pH skóry.
Można jeszcze dodać, że aloes ma nie tylko działanie lecznicze i zalety wykorzystywane w kosmetyce do pielęgnacji cery, ale w naszej strefie klimatycznej spotykamy go także jako ozdobną roślinę doniczkową.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze