Kwiaty lecznicze
DAMIESA • dawno temuKwiaty w kuchni oferują nam całe bogactwo składników odżywczych, z których możemy czerpać, nie tylko wykorzystując ich cenne właściwości pod postacią syropów czy aromatycznych dodatków do ciast. Rośliny te można także włączyć do pielęgnacyjnych zabiegów. W kwestii zdrowia znane są z tego, że pobudzają przemianę materii, wzmacniają naczynia krwionośne, a nawet łagodzą bóle głowy. Bogactwo zastosowań, jakie mają kwiaty w kosmetyce, to jednak dużo obszerniejsza lista profitów.
Kąpiele lecznicze z dodatkiem kwiatów
Aby cieszyć się dobroczynnym działaniem kwiatów podczas tego pielęgnacyjnego rytuału, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w ich suszone płatki, włożyć je do bawełnianego woreczka i umieścić tuż pod kranem w wannie. Bławatek dodany do kąpieli ma działanie silnie nawilżające oraz zmiękczające skórę, dzwonek zaś poprawia krążenie, wpływa kojąco i dodaje blasku. Zabieg pielęgnacyjny na bazie naparu z goździka czy jaśminu w znaczny sposób redukuje nadmierną potliwość i usuwa nieprzyjemny zapach ciała. Całkiem sporo korzyści płynie też z mieczyków. Napar z tych kwiatów silnie ujędrnia skórę i działa antycellulitowo. Kąpiele aromatyczne z dodatkiem wrzosu mają zaś działanie antygrzybicze. Świetny efekt daje także zabieg z naparem z lipy, która działa silnie wygładzająco lub na bazie płatków róży, o właściwościach tonizujących i poprawiających ukrwienie. Zaletą ich wszystkich jest to, że skóra po takiej kąpieli pięknie pachnie przez długi czas.
Domowe kosmetyki z kwiatów
Napar z kwiatów suszonych ma działanie dezynfekujące i oczyszczające, więc warto od czasu do czasu zaserwować sobie taki zabieg, by pozbyć się wągrów oraz zredukować stany zapalne i drobne podrażnienia. Płatki dzwonka czynią skórę pełną blasku, dając natychmiastowy efekt odświeżający. Warto zatem przyrządzić na ich bazie energetyzującą maseczkę. Niezapominajka w skuteczny sposób „wyciąga” sińce pod oczami i redukuje ich widoczność, a słonecznik walczy ze zmarszczkami. Kwiatem, który skutecznie upora się z problemem trądziku, jest zaś bratek. Łagodzi stany zapalne, działa bakteriobójczo i redukuje bolesne krosty do minimum. Fiołek natomiast usuwa ropiejące rany, wypryski i przyspiesza regenerację wszelkich uszkodzeń. Podrażnionej skórze pomoże także kompres z nagietka, który działa antyseptycznie. Lawenda zaś działa antybakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran. Ratunkiem dla podrażnionej skóry jest również okład z rumianku. Jeśli chcemy nieco rozjaśnić przebarwienia w postaci piegów, świetnie nada się do tego narcyz, który ma działanie wybielające. Zwiotczałej skórze, na której pojawiły się pierwsze oznaki starzenia, pomoże maseczka z cebulek białej lilii lub przygotowany z nich tonik odświeżający, który szybko przywróci jej jędrność.
Suszone kwiaty zalane gorącą wodą, a następne wystudzone, świetnie spełnią także swoją rolę jako płukanka do włosów. Można więc przyrządzić taki kosmetyk pielęgnacyjny na bazie wyciągu z lawendy, który silnie je nawilży oraz odbuduje ubytki w strukturze, zaś na wypadanie włosów warto jest zastosować płukankę z nasturcji. Efekt lekko rozjaśniający włosom blond nada natomiast rumianek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze