8 największych grzechów przeciw skórze
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuOczyszczasz, nawilżasz i złuszczasz naskórek, a mimo wszystko twoja cera pozostawia wiele do życzenia? Istnieje wiele praktyk, którymi nieświadomie niszczysz kondycję skóry. Dowiedz się, jakie błędy najczęściej popełniasz i jak zapewnić sobie perfekcyjną cerę.
Szkodliwe zabiegi pielęgnacyjne
Zbyt częste oczyszczanie skóry nie jest dla niej korzystne. Jeżeli masz suchą cerę, unikaj pieniących się kosmetyków. Pozbawiają one skórę naturalnych olejków. Wieczorem wykorzystaj preparat kremowy lub oparty na olejach, a rano użyj samej wody.
Używanie zbyt silnych środków złuszczających także może okazać się szkodliwe. Jeżeli po skorzystaniu ze scrubu albo peelingu twoja skóra staje się czerwona lub na jej powierzchni pojawiają się plamy, zrezygnuj z tego kosmetyku. Wraz z martwym naskórkiem może on pozbywać się również naturalnych olejków, co prowadzić może do podrażnień i zmarszczek.
Jeżeli na naszej skórze pojawia się krostka, wciąż jej dotykamy, oczyszczamy i stosujemy przeróżne terapie. Tymczasem wystarczy zastosować preparat z kwasem salicylowym i składnikami nawilżającymi, np. soją.
Nakładając na twarz krem z filtrem, nie zapominaj o okolicach linii włosów, szczęki i uszu. Warto zaaplikować kosmetyk także na narażoną na promienie skórę szyi. Pamiętaj również o corocznej kontroli pieprzyków.
Szkodliwy styl życia
Pamiętaj, że spożywanie nadmiernej ilości cukru, soli, kawy i alkoholu objawia się problemami ze skórą. Szczególnie niebezpieczny jest ten ostatni – odwadnia i naraża skórę na stan zapalny. Tymczasem słodkie pokarmy rozkładają kolagen i elastynę, powodując zmarszczki i matowienie skóry. Kawa i sól z kolei pozbawiają naskórek wilgoci.
Przesypianie mniej niż 7 godzin na dobę sprawi, że twoja skóra pozbawiona będzie blasku, a płytkie zmarszczki bardziej widoczne. Pamiętaj także, aby przed położeniem się spać nie włączać telewizora. Jasne ekrany zmniejszają poziom melatoniny – hormonu, który czyni nas sennymi oraz reguluje cykl snu i przebudzenia. Gdy mamy zbyt mało tego hormonu, komórki skóry nie pracują prawidłowo, a skóra staje się szara i podatna na zmarszczki.
Na pewno słyszałaś to już niejednokrotnie, ale rzuć palenie! Tytoń niszczy włókna elastyczne w skórze i wspomaga rozpad kolagenu.
Nie zapominaj także o częstym zmienianiu poszewek na poduszki (co najmniej raz w tygodniu). To właśnie na nich gromadzi się najwięcej olejków, bakterii, martwych komórek skóry i nadmiaru kremu na noc. Gdy się przekręcasz, wszystkie te substancje wnikają w twoje pory.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze