Aloes na włosy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuSok z aloesu znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Bogaty w witaminy aloes wykorzystywany jest od wieków zarówno w medycynie naturalnej, jak i pielęgnacji ciała i włosów. Zawiera oprócz witamin także minerały takie jak magnez, sód, potas, żelazo, miedź i cynk, biotynę i kwas foliowy, a także aminokwasy. Kompozycja tych składników sprawia, że wyciąg z aloesu jest jednym z najczęstszych ingrediencji kosmetyków, szczególnie nawilżających. Jego zbawienny wpływ na skórę widać już po krótkim okresie stosowania. Przede wszystkim aloes ma działanie nawilżające. Sok z aloesu stosowany zarówno na skórę, jak i spożywany w postaci napoju wspomaga zatrzymywanie wody w naskórku. Ponadto aloes łagodzi podrażnienia skóry, szczególnie otarcia lub lekkie poparzenia słoneczne.
Wpływ aloesu na skórę głowy
Coraz więcej Polek odkrywa także dobroczynny wpływ aloesu na kondycję włosów i skóry głowy. Przede wszystkim nawilża skórę głowy oraz odżywia cebulki włosów. Jest zatem środkiem zaradczym na problemy skórne takie jak łupież czy podrażnienia wywołane kosmetykami. Wzmacnia włosy u nasady i pobudza nowe do wzrostu. Ogranicza wydzielanie łoju, przez co włosy wolniej się przetłuszczają. Sok z aloesu stosuje się także jako środek pomocniczy w leczeniu łysienia. Dzięki witaminom A i E chroni włosy przed wolnymi rodnikami i szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Stosowanie soku z aloesu na włosy
Gotowy sok z aloesu możesz kupić w aptece oraz niektórych hipermarketach i drogeriach. Sok świetnie sprawdzi się w postaci płukanki do włosów. Jeśli rozcieńczysz go z wodą, nie będziesz musiała go nawet spłukiwać. Warto jednak zasadzić aloes w doniczce i korzystać ze świeżych liści. Do użytku najlepiej nadają się liście starsze, dlatego zrywając, wybieraj te, które rosną niżej. Miąższ z liści aloesu świetnie nadaje się do robienia wszelkiego rodzaju maseczek czy toników na bazie spirytusu. Aby zatrzymać właściwości miąższu, liście rozgniatamy najlepiej drewnianym narzędziem, np. tłuczkiem lub widelcem. Rozgniecioną papkę wymieszaj z ciepłą wodą i rozprowadź na wilgotnych włosach, najlepiej po ich umyciu. Składniki odżywcze lepiej zostaną wchłonięte we włosy, jeśli owiniesz je ciepłym ręcznikiem lub folią aluminiową na ok. 20 minut. Papkę po tym czasie dokładnie spłukujemy.
Stosowanie nalewki z aloesu na skórę głowy
Jak już wspomnieliśmy, aloes ma zbawienny wpływ również na kondycję skóry głowy.
Warto wcierać w nią 2 razy w tygodniu nalewkę sporządzoną ze świeżych liści aloesu. W tym celu drobno pokrojone lub dobrze rozgniecione liście zalej szklanką spirytusu lub wódki i wlej mieszankę do słoika. Szczelnie zamknięta powinna odleżeć ok. dwóch tygodni. Po tym czasie nalewkę przecedzamy, przechowujemy w ciemnej buteleczce i chronimy przed dostępem światła.
Choć sok z aloesu oraz kosmetyki zawierające wyciąg z aloesu mogą być stosowane przez osoby o skórze wrażliwej i alergików, podczas przygotowywania domowych płukanek i maseczek prosimy o ostrożność i wcześniejszą konsultację z dermatologiem lub wykonanie próby alergicznej na niewielkiej powierzchni skóry w mało widocznym miejscu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze