Zioła lecznicze
URSZULA ROGALSKA • dawno temuMedycyna i ziołolecznictwo wykorzystuje cenne właściwości ziół by pomóc w wielu dolegliwościach. Istotne jest jednak świadome korzystanie z dobrodziejstw natury, gdyż wiele ziół źle przyrządzonych, podanych w zbyt dużej ilości lub niewłaściwie dobranych może przynieść więcej szkody aniżeli pożytku.
Zastosowanie ziół leczniczych
Lista ziół mających wspomagające właściwości jest bardzo długa. Każde z nich potrafi mieć różnorodne zastosowania, od kosmetycznych, przez łagodzące objawy, po wzmacniające organizm w trakcie, jak i po chorobie. Roślina w zależności od wykorzystanej swojej części może mieć różne przeznaczenie. Przykładem może być np. dzięgiel litwor, którego korzeń ma właściwości lecznicze przy wzdęciach czy problemach trawiennych. Z innych części rośliny tworzy się olejek eteryczny, który wcierany w ciało pomaga przy nerwobólach i bólach reumatycznych. Ciekawostką jest fakt, że kwiat tej rośliny potrafi służyć jako dekoracja ciast. Warto jednak pamiętać, że istnieje także lista ziół, które potrafią być trujące, a przy tym bardzo niebezpieczne dla życia człowieka. Konieczne jest zatem konsultowanie używania ziół leczniczych ze swoim lekarzem.
Pozyskiwanie ziół leczniczych
Istnieją różne drogi zbierania roślin leczniczych. Poszukiwanie plantacji dziko obsadzonych bywa najbardziej pracochłonne i nie osiąga się pewności, że miejsce wyrośnięcia rośliny jest miejscem czystym, nieskażonym. Wygodniejszą formą jest otrzymywanie ziół w plantacjach naturalnych, czyli takich, gdzie istnieje gwarancja ekologicznej i sprawdzonej uprawy, a dodatkowo można otrzymać dużą ilość potrzebnych ziół. Warunkiem jest jednak posiadanie wiedzy, gdzie takie plantacje są tworzone. Najczęściej spotykanymi roślinami wzrastającymi w warunkach naturalnych są np.: bez, borówka, brzoza, jałowiec pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, dzika róża. W większości jednak przypadków zioła lecznicze są produkowane i zbierane na plantacjach. Warto zatem posiadać wiedzę, skąd potrzebne zioła pochodzą. Do najczęściej produkowanych zalicza się np. bazylię pospolitą, kminek zwyczajny, rumianek pospolity, szałwię lekarską i itp.
Popularne zioła lecznicze
Ziół leczniczych jest bardzo dużo, jednak istnieją takie, które z pokolenia na pokolenie są przekazywane w postaci wiedzy życiowej. Zaliczyć do nich można np. dziurawca zwyczajnego, czyli Hypericum perforatum, znanego także jako ziele świętojańskie. Stosuje się go np. na poprawę apetytu, polepszenie przemiany materii, w chorobach układu pokarmowego, ale i przy infekcjach gardła. Dodatkowo ma różnorodne zastosowanie w kosmetyce. Dawkowanie go powinno być kontrolowane, gdyż zbyt duża ilość dziurawca może prowadzić do oparzeń słonecznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze