Zioła moczopędne
BEATKA • dawno temuZioła moczopędne pomagają usuwać z organizmu płyny i zwiększają ilość oddawanego moczu. Ziołolecznictwo pozwala bezpiecznie walczyć z różnymi dolegliwościami. Zadaniem ziół moczopędnych jest zwiększenie produkcji moczu przez organizm oraz ułatwienie usuwania go z organizmu. Oczywiście, działaniem moczopędnym odznaczają się również pewne farmaceutyki, niemniej jednak leki ziołowe są zupełnie bezpieczne i nie powodują efektów ubocznych. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo przyjmowania ziół, należy trzymać się zaleceń lekarza.
Działanie ziół moczopędnych
Woda gromadząca się w organizmie odkłada się w tkankach. Zioła lecznicze działające moczopędnie pomagają wydalić wodę z organizmu. Jeżeli zamiast po zioła sięgnie się po farmaceutyki, z organizmu mogą zostać usunięte wartościowe elektrolity. W odróżnieniu od preparatów farmaceutycznych, leki ziołowe nie powodują ubytku elektrolitów. Dzięki nim wraz z moczem nie uciekają elektrolity. Przy jakich schorzeniach wykorzystywane są preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym? Głównie są to: zapalenia prostaty, rwa kulszowa, kamica nerkowa, infekcje dróg moczowych, infekcje pęcherza i in.
W jaki sposób przyrządzić zioła moczopędne? Zioła można kupić w aptece, najczęściej występują pod postacią herbatek. Można je też kupić w formie ekstraktów oraz kapsułek. Te ostatnie są najwygodniejsze, gdyż wystarczy je połknąć. Herbaty moczopędne są najczęściej pakowane do torebeczek i można je zaparzać jak herbatki ekspresowe. Jeżeli zakupimy susz ziołowy, wówczas do jednej szklanki należy wsypać jedną łyżkę suszonych ziół. Dziennie można wypijać od jednej do czterech szklanek ziół. Jeżeli lubisz słodkie napoje, możesz dodać do ziół łyżkę miodu. Nie wolno słodzić cukrem. Są zioła, które można dodać do potraw lub zjeść na surowo.
Rodzaje ziół moczopędnych
Wśród najpopularniejszych ziół moczopędnych możemy wyróżnić:
- mniszka lekarskiego,
- zieloną herbatę,
- lipę,
- pokrzywę zwyczajną,
- krwawnika pospolitego.
Mniszek lekarskioczyszcza krew, wątrobę, wpływa korzystnie na pracę nerek, poprawia funkcjonowanie śledziony, trzustki i żołądka. Mniszek poprawia krwiobieg i działa moczopędnie. Zielona herbata posiada właściwości moczopędne, poza tym stymuluje i przyspiesza gojenie ran, zmniejsza krwawienie, ściąga brzegi rany. Regularne picie zielonej herbaty wpływa korzystnie na pracę serca.
Lipa to sposób na przeziębienie i jego objawy: kaszel, gorączkę, bóle głowy. Napar z lipy zmniejsza ciśnienie krwi i pomaga utrzymać je na właściwym poziomie. Sprzyja też leczeniu infekcji, bólów migrenowych, działa przeciwkurczowo i uspokajająco. Pokrzywa zwyczajna oczyszcza organizm z toksyn, a także drogi moczowe. Krwawnik pospolity również pomaga usunąć toksyny z organizmu, gdyż likwiduje nadmiar płynów.
Zioła należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Choć skutki uboczne są minimalne i praktycznie nie istnieją, nie warto samoistnie zwiększać dawek ziół. Zbyt częste zażywanie ziół moczopędnych może odwodnić organizm i zmniejszyć objętość krwi. Czasami mogą pojawić się nudności i biegunka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze