Dieta dla zdrowia
BEATKA • dawno temu • 6 komentarzyZdrowa dieta to nie jakaś dieta cud, według której powinno się jeść codziennie około 1000 kalorii. Wszystkie diety cud, diety 1000 kcal, diety trzynastodniowe (dieta kopenhaska) i tym podobne po prostu wyniszczają organizm. Są to zwyczajnie głodówki, które powodują zwodniczą i krótkotrwałą stratę wagi, a w konsekwencji wywołują efekt jojo. Dieta dla zdrowia to po prostu zdrowe nawyki odżywiania. Zrezygnowanie ze śmieciowego jedzenia, jakim są fast food i słodycze, oraz skomponowanie menu w taki sposób, by odżywianie było zbilansowane i pełnowartościowe.
Zdrowe odchudzanie
Masz nadwagę? Pragniesz schudnąć szybko i zdrowo? No cóż, „szybko” wyklucza „zdrowo”. Naturalnie, żeby osiągnąć smukłą sylwetkę, należy nie tylko zdrowo jeść, ale też regularnie ćwiczyć. Same ćwiczenia nie są w stanie spalić wszystkich „nadprogramowych” kalorii dostarczanych do organizmu. Dla porównania: pół godziny joggingu pomaga nam spalić 350–400 kalorii, tymczasem jedna paczka chipsów, zjadana podczas oglądania ulubionego serialu, to aż 600 kcal, a jeden słodziutki pączuś to 500 kcal.
Nie daj się nabrać na to, że szybko możesz zrzucić tkankę tłuszczową z brzucha, ud, pupy, ramion lub pleców. Popularne diety odchudzające, nie dość, że są katorżnicze, to jeszcze nie skutkują. Ich efekty są widoczne, dopóki dieta jest stosowana. Gdy kończymy dietę i wracamy do starych nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia, wówczas kilogramy wracają. Jest to efekt jojo. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, podczas diety trzynastodniowej lub innej podobnej znika tkanka mięśniowa, a nie tłuszczowa. Tkankę tłuszczową znacznie trudniej spalić. Na jej pozbycie się potrzeba czasu.
Zasady zdrowego odżywiania
Po pierwsze: kontroluj kalorie. Żeby zrzucić zbyt dużą wagę, bilans kalorii dostarczanych do organizmu musi być ujemny. Co to znaczy? To znaczy, że ilość dostarczanych kalorii musi być mniejsza, a ilość kalorii spalanych większa. Podczas aktywności fizycznej, gdy istniejące kalorie zostaną spalone, organizm zacznie spalać tkankę tłuszczową.
Po drugie: w menu uwzględniaj potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Samo liczenie kalorii nie przyczyni się do zrzucenia przez nas zbędnych kalorii. Potrawy o niskim indeksie glikemicznym przyspieszają przemianę materii, w odróżnieniu od potraw o wysokim indeksie glikemicznym, które ułatwiają odkładanie w organizmie tłuszczyku.
Po trzecie: należy urozmaicić dietę tak, by dostarczała ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Organizm ludzki nie wytwarza sam witamin. Dlatego należy je dostarczyć w pożywieniu. Niedobór witamin i innych mikroelementów powoduje zaburzenia pracy organizmu oraz wpływa na wygląd (na stan skóry, paznokci, włosów). Niekiedy nadmierne zmęczenie bywa spowodowane niedoborem witamin. Po dłuższym czasie można zaobserwować łatwe psucie zębów, łamliwość kości.
Po czwarte: jedz często, ale mało. Ta stara zasada jest powtarzana do znudzenia. Warto się jednak do niej dostosować. Wolniejsze i dokładniejsze przeżuwanie powoduje, że szybciej odczuwamy uczucie sytości. Zamiast jednego obfitego posiłku, lepiej jest zjeść dwa mniejsze. Dzięki temu nie poczujemy głodu.
Po piąte: pij dużo wody mineralnej. Średnio, każdy człowiek codziennie powinien wypijać do 2 litrów wody. Oczywiście jest to zależne od aktywności w ciągu dnia, temperatury powietrza itd. Zamiast czekać, aż poczujesz pragnienie, sięgnij po wodę. Odradzamy picie słodzonych napojów gazowanych, które nie nawodnią organizmu, za to dostarczają wielu kalorii. Woda mineralna lub woda źródlana są najbardziej pożądane.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze