Czy stosowanie gazu rozweselającego u dzieci jest bezpieczne. List do stomatologa
BARBARA FRANK • dawno temuStrach przed dentystą niektórych obezwładnia, borowania boją się i dorośli, i dzieci. Jak ich przekonać, że nie ma czego się bać. Z pomocą przychodzi gaz rozweselający. Czy jednak jego stosowanie, zwłaszcza u dzieci, jest bezpieczne?
Moja koleżanka chodzi z synem tylko do gabinetu, który oferuje dzieciom gaz rozweselający podczas borowania. Podobno wtedy nic nie czują. To taki rodzaj głupiego jasia. Czy to bezpieczne dla dziecka? Co w ogóle jest podawane? Jak działa na dziecko, czy ma jakieś przeciwwskazania i skutki uboczne. I czy to w ogóle konieczne, lepsze dla dziecka w wieku szkolnym i przedszkolnym. Koleżanka tak chwali, że zaczynam się nad tym zastanawiać.
Bożena
Agata Kalinowska – jestem absolwentką warszawskiej Akademii Medycznej, z wykształcenia i zamiłowania stomatologiem, właścicielką przychodni Zębatka. Do zębów podchodzę z sercem – to moje motto zawodowe.
Gaz rozweselający to popularna nazwa mieszaniny dwóch gazów: tlenu i podtlenku azotu. Zabieg podawania gazu nazywany jest sedacją i ma na celu zniesienie niepokoju, strachu oraz uspokojenie pacjenta. Sedację wziewną można stosować od momentu, kiedy pacjent będzie współpracował ze stomatologiem tzn. pozwoli sobie założyć maseczkę i będzie wdychał podawaną mieszaninę przez nos. U dzieci nie ma wyznaczonej granicy wieku, od której można przeprowadzać zabieg, z doświadczenia wynika, że od około 3. roku życia. Stosujemy ten zabieg również u młodzieży i dorosłych.
Podstawowym wskazaniem do stosowania gazu jest silny strach przed zabiegami stomatologicznymi. Za pomocą sedacji wziewnej uzyskuje się ograniczenie świadomości pacjenta. Staje się on spokojny i zobojętniały na otoczenie, jednak świadomy i wykonuje polecenia lekarza.
Gaz ma niewielkie działanie znieczulające, lecz do większości zabiegów wskazane jest podanie środków znieczulających miejscowo.
Nie na każdego pacjenta gaz działa tak samo. Trzeba pamiętać, że dzieci po wcześniejszym leczeniu „na siłę”, z silnym lękiem przed stomatologiem, mogą się trudniej sedować lub nawet nie ulegać sedacji. W takich sytuacjach dalsze leczenie może odbywać się jedynie w znieczuleniu ogólnym.
Leczenie w podtlenku azotu przynosi najlepsze efekty, kiedy stosowany jest on od pierwszej wizyty, dzieci nie są zrażone poprzednimi niemiłymi doświadczeniami.
Bardzo często u dzieci po podaniu gazu dochodzi do marzeń sennych. Dzieci śnią o locie balonem, samolotem, fruwaniu nad łąką, zabawie z wróżkami. Czasem nie pamiętają, co się działo w gabinecie, a wizytę kojarzą z miłą zabawą.
Przeciwwskazania do zbiegu to m.in.: przeziębienie, przerost migdałków podniebiennych, choroby płuc, choroba alkoholowa, narkomania, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, pierwszy trymestr ciąży. Natomiast stosowanie jest wskazane w przypadku chorób takich jak astma czy padaczka. Przed zabiegiem nie powinno się jeść minimum 2 godziny.
Jest to zabieg bezpieczny, gaz ulega szybkiej eliminacji przez płuca, po około pół godz. całkowicie jest usunięty z organizmu. Można po tym czasie prowadzić samochód.
Nie wszystkie dzieci potrzebuję zastosowania sedacji. Jednak aby zachęcić, przekonać, że leczenie nie jest straszne, jest to technika rekomendowna. Z czasem, stopniowo odstępuje się od stosowania gazu, stosując go tylko na określoną część zabiegu (np. na czas podawania znieczulenia). Dzieci, które oswoiły się z leczeniem, nabrały zaufania do lekarza, lub po prostu dorosły, już nie potrzebują podawania podtlenku.
Pozdrawiam,
Agata Kalinowska
Kontakt do stomatologa: zebatka.dental, Zębatka, ul. Żydowska 17 lok. 10 w Grodzisku Mazowieckim, tel. 602 258 798, facebook.com/zebatka.dental
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do stomatologa: magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do stomatologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze