Mój mąż ma brzydkie zęby. List do stomatologa
BARBARA FRANK • dawno temuSine, choć zadbane. Szczotkowane lekko wybielającą pastą, a mimo to wyglądają, jakby miały próchnicę. Mąż Hani, choć dba o siebie, nie może pochwalić się lśniącą bielą zębów. Czy jest na to sposób? Co powoduje, że nasze zęby mimo higieny mają niezadowalający odcień. Na te pytania odpowiada nasza ekspertka, stomatolog Agata Kalinowska.
Sine, choć zadbane. Szczotkowane lekko wybielającą pastą, a mimo to wyglądają, jakby miały próchnicę. Mąż Hani, choć dba o siebie, nie może pochwalić się lśniącą bielą zębów. Czy jest na to sposób? Co powoduje, że nasze zęby mimo higieny mają niezadowalający odcień. Na te pytania odpowiada nasza ekspertka, stomatolog Agata Kalinowska.
Mój mąż jest zadbanym mężczyzną, dobrze ubranym, czystym, pachnącym, dba o dłonie, zęby. Nie napisałby tego listu, ale wiem, że go to trapi. Nie ma białych zębów, mimo że o nie dba i używa nawet domowych delikatnie wybielających past. Jego kolor zębów jest taki sinawy. Czy to można zmienić? Nie wygląda to dobrze. Jak się uśmiechnie szeroko, to jakby miał zęby z próchnicą, a tak nie jest. Czy jest jakiś skuteczny sposób na taki szary kolor zębów, bez uszczerbku dla zębów…
Hania
Agata Kalinowska – jestem absolwentką warszawskiej Akademii Medycznej, z wykształcenia i zamiłowania stomatologiem, właścicielką przychodni Zębatka. Do zębów podchodzę z sercem – to moje motto zawodowe.
O kolorze zębów decyduje wiele różnych czynników. Głównie są to uwarunkowania genetyczne, ale też bez wpływu nie pozostaje nasza dieta i nawyki higieniczne. Na zmianę barwy zębów oprócz czynników pochodzenia zewnętrznego, których efektem jest odkładanie złogów barwników na powierzchni zębów, mogą mieć wpływ również czynniki pochodzenie wewnętrznego, kiedy barwniki wnikają w wewnętrzne struktury zębów. Przyczyny wewnątrzpochodne najczęściej spowodowane są chorobami układowymi (np. nadczynność tarczycy, porfiria) oraz przyjmowaniem niektórych leków (np. antybiotyków grupy tetracyklin).
Wpływ na barwę zębów może mieć kilka czynników równocześnie. Dlatego lekarz stomatolog przeprowadza dokładny wywiad lekarski, aby na jego podstawie móc ustalić przyczynę przebarwień oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia. Leczenie ma głównie na celu poprawę efektu estetycznego.
Istnieje wiele sposobów zmiany koloru zębów.
Przy niewielkich przebarwieniach, często wystarcza profesjonalne oczyszczanie zębów oraz zastosowanie past wybielających czy wspomnianych pasków. Do uzyskania mocniejszego efektu wykorzystywane są żele wybielające. Można je stosować, w zależności od preparatu, jako żele do wybielania nakładkowego lub żele do wybielania gabinetowego. Oba rodzaje wybielania są przeprowadzane pod kontrolą lekarza.
Trzeba pamiętać również o tym, że matowe, chropowate zęby gorzej odbijają światło, przez co wydają się ciemniejsze. W takiej sytuacji wskazanym zabiegiem jest mikroabrazja. Mikroabrazja szkliwa stosowana jest również w przypadku kiedy wcześniejsze wybielanie nie przyniosło zadowalających efektów.
Jeśli żadna z wymienionych metod nie spowodowała oczekiwanej zmiany barwy, zastosować można licówki lub korony protetyczne. Jednak procedury te wymagają szlifowania zębów.
Proponuję udać się do lekarza dentysty w celu konsultacji. Tylko lekarz stomatolog na podstawie wywiadu oraz badania może dobrać odpowiednią dla Pani męża metodę na uzyskanie pięknego, białego uśmiechu.
Pozdrawiam,
Agata Kalinowska
Kontakt do stomatologa: zebatka.dental, Zębatka, ul. Żydowska 17 lok. 10 w Grodzisku Mazowieckim, tel. 602 258 798, facebook.com/zebatka.dental
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do stomatologa: magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do stomatologa)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze