Olśnij wszystkich śnieżnobiałym uśmiechem!
BEATKA • dawno temuNie można odmówić racji Gabrielowi Garcii Marquezowi, który powiedział: „Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu”. Żeby jednak zastosować te słowa w praktyce, należy zadbać o śnieżnobiały uśmiech. Właściwa higiena jamy ustnej pozwoli ci na dłużej zachować piękne i zdrowe zęby. Osoby dorosłe powinny chronić zęby przed zmianami próchnicowymi (próchnica nie jest przypisana tylko do wieku dziecięcego) oraz przed chorobami dziąseł. O zęby należy dbać w każdym wieku.
Pielęgnacja zębów
Marzy ci się hollywoodzki uśmiech, ale czy dbasz o swoje zęby? Aby mieć śnieżnobiały uśmiech, pamiętaj o kilku zasadach:
- Myj zęby dwa razy dziennie – niezależnie od tego czy używasz szczoteczki elektrycznej, czy zwykłej, szczotkuj zęby około 2–3 minut. Stosuj pastę z fluorkiem. Dzięki temu pozbędziesz się płytki nazębnej, która przyczyna się do powstania zmian próchnicowych.
- Po każdym posiłku używaj nici dentystycznych. Płytka nazębna gromadzi się też w przestrzeni międzyzębowej i w miejscach znajdujących się poniżej linii dziąseł. Zaniedbanie czyszczenia zębów nicią powoduje powstanie kamienia nazębnego. Kamień z kolei można usunąć jedynie podczas profesjonalnego czyszczenia zębów u dentysty.
- Cukier i skrobia zawarte w jedzeniu szkodzą płytce nazębnej. Unikaj więc podjadania między posiłkami słodkich przekąsek. Tym bardziej wtedy, gdy nie możesz umyć zębów od razu po zjedzeniu słodkości.
- Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Stomatolog wykona niezbędne badania kontrolne i czyszczenie zębów.
Ostatni punkt – regularne wizyty kontrolne – jest szczególnie ważny, a niestety często pomijany i bagatelizowany. Pamiętaj, że nawet regularne czyszczenie zębów i używanie nici dentystycznych nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed chorobami zębów i dziąseł. Jeśli więc zaobserwujesz u siebie zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość lub krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, udaj się do dentysty. Stan zapalny dziąseł może być początkiem poważnej choroby.
U osób starszych może pojawić się próchnica wtórna. Oznacza to, że wokoło istniejących plomb, zbierają się kolejne ubytki próchnicze. Może też pojawić się nadwrażliwość zębów. Cofnięcie się dziąseł odsłania powierzchnię zębów, która nie jest osłonięta szkliwem, a jakikolwiek kontakt z pokarmami lub napojami gorącymi lub zimnymi powoduje ból.
Dieta na bielsze i mocniejsze zęby
Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby na bielsze zęby to stosowanie past wybielających. W aptekach dostępne są też paski z żelem wybielającym. Przebarwienia na zębach powstają najczęściej w wyniku kontaktu zębów z daną żywnością, napojami i tytoniem. Osoby nałogowo pijące czarną kawę, mocną herbatę i palące papierosy mają zżółknięte zęby.
Właściwa dieta wzmacnia zęby i dziąsła. Należy pamiętać, aby po każdej przekąsce (zwłaszcza słodkiej) umyć zęby. W przeciwnym razie nasze szkliwo narażone jest na działanie niezdrowych kwasów. W konsekwencji dochodzi do rozwoju różnych chorób jamy ustnej. Szczególnie polecanymi pokarmami są te o twardej konsystencji, bowiem gryzienie wspomaga ukrwienie kości. Pokarmy twarde i bogate w błonnik (owoce i warzywa) czyszczą zęby i dziąsła. Natomiast jedzenie o miękkiej i lepkiej konsystencji przykleja się do zębów i długo pozostaje w szczelinach między zębami i w ten sposób buduje płytkę nazębną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze