Higiena jamy ustnej
BEATKA • dawno temuKażdy z nas marzy o hollywoodzkim uśmiechu. Niestety, nawet osoby, które mają białe zęby, muszą o nie zadbać. W przeciwnym razie ten stan rzeczy bardzo szybko ulegnie zmianie. Żeby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z ust i żółtawym zębom, warto zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Po czym poznać, że higiena ust przeprowadzana jest w sposób odpowiedni? Po czystych zębach, bez resztek pokarmowych między nimi. Po różowych i zdrowych dziąsłach (krwawienie i ból dziąseł to niepokojące oznaki). Również nieświeży oddech nie powinien być długotrwałym problemem.
Codzienna higiena jamy ustnej
Dla zachowania pięknego uśmiechu, codziennie dbaj o zęby i dziąsła. Zdrowe zęby są potrzebne nie tylko w celach estetycznych. Dzięki nim możesz normalnie spożywać pokarmy i mówić. Codzienna profilaktyka to regularne szczotkowanie i używanie nici do zębów. W ten sposób można się uchronić przed chorobami uzębienia. Codzienne mycie zębów jest dużo prostsze, tańsze i zdecydowanie mniej bolesne niż leczenie zębów u dentysty. Oczywiście, stomatologa należy odwiedzać regularnie. W przeciwnym razie można dopuścić do rozwoju choroby, która będzie wymagała usunięcia zęba.
Żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy zębów lub chorób dziąseł, należy odpowiednio szczotkować zęby dwa razy dziennie. Warto też używać nici do zębów w celu pozbycia się resztek pokarmów zalegających w przestrzeniach międzyzębowych i sprzyjających rozwojowi próchnicy. Szczególnie zdradliwe są słodkie przekąski między posiłkami. Cukry zawarte w słodyczach i napojach gazowanych osłabiają szkliwo zębów. Zwykle nie myjemy zębów po każdej przekąsce, tym samym pozwalamy, by bakterie gromadzące się w jamie ustnej niszczyły zęby. Żeby temu przeciwdziałać, można używać gumy do żucia.
Należy zwrócić uwagę na to, czym się myje zęby. Pasta do zębów powinna zawierać fluor. Pomocne są też płyny do ust z fluorem. Szczotkując zęby, należy zwrócić uwagę na to, by rozpocząć od linii dziąseł i wykonywać ruchy obrotowe lub wymiatające. Nie można zapominać o wewnętrznej stronie zębów. Na koniec należy wyczyścić język.
Wizyta u dentysty
Na kontrolne wizyty do dentysty należy chodzić raz na pół roku. Pierwszą oznaką próchnicy jest biała matowa plamka na zębie. Odpowiednio szybka reakcja dentysty pozwoli zahamować rozwój choroby (czasami może obejść się bez borowania). Jeżeli jednak pozwolimy, żeby próchnica się rozwinęła, poczujemy ból zęba i jego wrażliwość na zmiany temperatury. Kolejnym etapem będzie zaatakowanie miazgi i, w konsekwencji, leczenie kanałowe.
W jaki sposób wzmocnić szkliwo zębów? U stomatologa można wykonać fluoryzację kontaktową i uszczelnianie bruzd (lakowanie). Żeby oczyścić zęby z płytki nazębnej i kamienia, można wykonać skaling. Po usunięciu kamienia zęby polerowane są gumką lub pastą polerską. Zabieg warto przeprowadzać co roku. Fluoryzacja kontaktowa to nasycanie płytki zębowej związkami fluoru. Przed wykonaniem fluoryzacji dentysta musi dokładnie oczyścić zęby. Uszczelnianie bruzd pozwala wyrównać powierzchnię zęba i zmineralizować szkliwo. Dzięki temu skuteczniejsza jest profilaktyka próchnicy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze