Metody walki z żylakami
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuNa żylaki cierpi jedna trzecia Polek. Warto wiedzieć, że są sposoby, by skutecznie je zwalczyć. Aby przywrócić nogom ładny wygląd, nieuniknione jest specjalistyczne leczenie lub poddanie się zabiegowi. Nie powinnyśmy jednak bagatelizować pojawienia się nawet jednego żylaka.
Przyczyny powstawania żylaków:
siedzący (np. u kierowcy, pracownika biurowego) lub stojący (np. u fryzjera, sprzedawcy) tryb życia,otyłość, ciąża,chodzenie w butach na wysokich obcasach,dziedziczenie.
Żylaki powstają z powodu zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności ścian żył, które odprowadzają krew do serca. Krew spływa ku kończynom dolnym, powodując nadciśnienie w żyłach. Na skutek tego dochodzi do poszerzania się ich, co oznacza powstanie żylaków.
Objawy:
ciężkość nóg, bóle i kurcze łydek,obrzęk, „pajączki”,przebarwienia, wypryski, stwardnienia, owrzodzenia, które mogą się pojawić, gdy choroba będzie zaawansowana.
Niestety często lekceważymy niepokojące objawy oraz pojawienie się żylaków, traktując je jako problem kosmetyczny. Tymczasem zdaniem dr hab. n. med. Macieja Kielara, szefa kliniki chirurgii ogólnej i naczyniowej Szpitala Medicover niewydolność żylna to wbrew pozorom poważny problem zdrowotny, który nieleczony może doprowadzić do przykrych powikłań. Obecność żylaków kończyn dolnych sprzyja powstawaniu zapaleń żył powierzchownych, czemu towarzyszy obrzęk, bolesność i zaczerwienienie skóry. Niewydolność żylna zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy w układzie żył głębokich, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do niebezpiecznego dla życia zatoru tętnicy płucnej.
Metody leczenia żylaków:
obliteracyjne, czyli nastrzykiwanie żył specjalnym roztworem,operacyjne prowadzące do zamknięcia lub usunięcia żylaków,małoinwazyjne gwarantujące skuteczność oraz ładny wygląd.
Skleroterapia - zalecana przy niewielkich żylakach z zachowaną wydolnością zastawek. Do światła żyły wstrzykiwany jest roztwór, który powodując jej zapalenie, jednocześnie prowadzi do jej zamknięcia. Przez kilka dni po zabiegu żyły mogą być bardziej tkliwe, natomiast sam zabieg jest prawie bezbolesny i trwa zaledwie 20–30 minut.
Mikroflebektomia - przeprowadzana jest przy niewielkich żylakach. Polega na wykonaniu mikro nacięć skóry o długości 2–3 mm. Trwa około 40 minut. Po kilku godzinach od jego wykonania pacjent może opuścić szpital. Zabieg gwarantuje dobry efekt kosmetyczny.
Wewnątrzżylna ablacja laserowa - polega na zamknięciu żylaków przy wykorzystaniu lasera. Przeznaczona jest dla osób mających żylaki większych rozmiarów. Trwa kilkanaście minut. Po zakończeniu zabiegu na nogę pacjenta zakładana jest pończocha uciskowa. Jest to nowoczesna metoda, którą jednak rzadko stosuje się w Polsce.
Jak zapobiegać powstawaniu żylaków:
noś wygodne buty,zrezygnuj z obcisłych ubrań,zadbaj o aktywność fizyczną,zaniechaj palenia papierosów i picia alkoholu,unikaj wysokich temperatur w saunach, solariach,nie dopuszczaj do otyłości,regularnie masuj nogi.
Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast udaj się do specjalisty, aby w przyszłości uniknąć kompleksów, a także cierpienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze