Obalamy mity na temat odchudzania

7. Mit: Możesz jeść, co chcesz, jeśli będziesz ćwiczyćFakt: Same ćwiczenia nie wystarczą. Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale odżywianie także ma znaczenie. Pozytywny wpływ ćwiczeń może być znacznie mniejszy, jeżeli nawyki żywieniowe są niezdrowe. Zbyt duża ilość alkoholu, śmieciowego jedzenia i niedostateczna ilość składników odżywczych mogą być podłożem późniejszych problemów ze zdrowiem. Co więcej, prawdopodobnie nie będziesz w stanie ćwiczyć na tyle, aby zrekompensować zbyt duże porcje. Przykładowo, aby spalić baton mars, musisz żwawo chodzić przez 75 minut.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Mit: Możesz jeść, co chcesz, jeśli będziesz ćwiczyć
Fakt: Same ćwiczenia nie wystarczą. Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników w utrzymaniu prawidłowej wagi, ale odżywianie także ma znaczenie. Pozytywny wpływ ćwiczeń może być znacznie mniejszy, jeżeli nawyki żywieniowe są niezdrowe. Zbyt duża ilość alkoholu, śmieciowego jedzenia i niedostateczna ilość składników odżywczych mogą być podłożem późniejszych problemów ze zdrowiem. Co więcej, prawdopodobnie nie będziesz w stanie ćwiczyć na tyle, aby zrekompensować zbyt duże porcje. Przykładowo, aby spalić baton mars, musisz żwawo chodzić przez 75 minut.

6. Mit: Duże posiłki w nocy skutkują wzrostem wagiFakt: Nie chodzi o to, kiedy jesz, tylko co i ile. Badania wielokrotnie pokazały, że nie ma pory dnia, która wpływa w jakikolwiek sposób na przybieranie na wadze. Jednakże, niebezpieczeństwo związane z późnym jedzeniem powstaje, kiedy osoba opuszcza posiłki w ciągu dnia i później „nadrabia” straty i przejada się. Badania pokazują, że osoby, które nie jedzą śniadania mają większe ryzyko nadwagi niż osoby, które je jedzą. Może to być spowodowane tym, że jedzenie wcześniej pozwala regulować ilość pokarmów spożywanych w ciągu dnia i więcej kalorii zostaje spalonych.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Mit: Duże posiłki w nocy skutkują wzrostem wagi
Fakt: Nie chodzi o to, kiedy jesz, tylko co i ile. Badania wielokrotnie pokazały, że nie ma pory dnia, która wpływa w jakikolwiek sposób na przybieranie na wadze. Jednakże, niebezpieczeństwo związane z późnym jedzeniem powstaje, kiedy osoba opuszcza posiłki w ciągu dnia i później „nadrabia” straty i przejada się. Badania pokazują, że osoby, które nie jedzą śniadania mają większe ryzyko nadwagi niż osoby, które je jedzą. Może to być spowodowane tym, że jedzenie wcześniej pozwala regulować ilość pokarmów spożywanych w ciągu dnia i więcej kalorii zostaje spalonych.

5. Mit: Po 17 nie wolno jeść węglowodanówFakt: Węglowodany nie mają zegarka. Pora dnia, w której spożywa się węglowodany nie ma znaczenia dla wagi. Kilodżule pochodzą także z białka, tłuszczu czy alkoholu i to zbyt duża ilość kilodżuli powoduje przybieranie na wadze.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

5. Mit: Po 17 nie wolno jeść węglowodanów
Fakt: Węglowodany nie mają zegarka. Pora dnia, w której spożywa się węglowodany nie ma znaczenia dla wagi. Kilodżule pochodzą także z białka, tłuszczu czy alkoholu i to zbyt duża ilość kilodżuli powoduje przybieranie na wadze.

4. Mit: Jedzenie 5-6 małych posiłków jest lepsze niż 3 większe posiłkiFakt: Chodzi o ilość, nie o częstotliwość. Jedzenie mniejszych posiłków ma rozciągnąć dzienną dawkę kilodżuli, przez co stymuluje metabolizm, spala więcej kilodżuli i hamuje głód, co jest dobre dla utraty wagi. Jednakże ostatnie badania pokazały, że częstsze posiłki nie sprawiają, że wskaźnik metabolizmu rośnie. Chodzi bardziej o ilość kilodżuli spożytych w ciągu dnia. Jeśli więc obecny 3-posiłkowy wzorzec pomaga ci w utracie wagi, nie ma sensu zmieniać częstotliwości posiłków tylko z powodu modnej diety.
Zdjęcie autorstwa Holgi / CC BY

4. Mit: Jedzenie 5-6 małych posiłków jest lepsze niż 3 większe posiłki
Fakt: Chodzi o ilość, nie o częstotliwość. Jedzenie mniejszych posiłków ma rozciągnąć dzienną dawkę kilodżuli, przez co stymuluje metabolizm, spala więcej kilodżuli i hamuje głód, co jest dobre dla utraty wagi. Jednakże ostatnie badania pokazały, że częstsze posiłki nie sprawiają, że wskaźnik metabolizmu rośnie. Chodzi bardziej o ilość kilodżuli spożytych w ciągu dnia. Jeśli więc obecny 3-posiłkowy wzorzec pomaga ci w utracie wagi, nie ma sensu zmieniać częstotliwości posiłków tylko z powodu modnej diety.

3. Mit: Tłuszcze sprawią, że przytyjeszFakt: Nie wszystkie tłuszcze są takie same. Wszyscy potrzebujemy tłuszczów w diecie, aby wspomagać funkcje ciała, np. wchłanianie składników odżywczych czy przekazywanie sygnałów nerwowych. Jednakże, tłuszcze mają więcej kilodżuli niż węglowodany, białka czy alkohol, więc zbyt dużo tłuszczów może skutkować wzrostem wagi. Niektóre tłuszcze jednak to samo zdrowie. Należy zamienić tłuszcze trans lub nasycone (ciastka, drożdżówki, peklowane mięso) na te nienasycone (tłuste ryby, siemię lniane, niesolone orzechy i nasiona, oliwki i awokado).
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Mit: Tłuszcze sprawią, że przytyjesz
Fakt: Nie wszystkie tłuszcze są takie same. Wszyscy potrzebujemy tłuszczów w diecie, aby wspomagać funkcje ciała, np. wchłanianie składników odżywczych czy przekazywanie sygnałów nerwowych. Jednakże, tłuszcze mają więcej kilodżuli niż węglowodany, białka czy alkohol, więc zbyt dużo tłuszczów może skutkować wzrostem wagi. Niektóre tłuszcze jednak to samo zdrowie. Należy zamienić tłuszcze trans lub nasycone (ciastka, drożdżówki, peklowane mięso) na te nienasycone (tłuste ryby, siemię lniane, niesolone orzechy i nasiona, oliwki i awokado).

2. Mit: Zbyt dużo cukru powoduje cukrzycęFakt: Nadwaga powoduje cukrzycę. Nadwaga sprawia, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie, a dieta o wysokiej zawartości kilodżuli, czy to z cukru czy tłuszczów, może wpływać na przybieranie na wadze. Po zdiagnozowaniu cukrzycy odpowiednia kontrola diety jest sprawą kluczową, należy więc unikać dużych ilości słodyczy i słodzonych napojów.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

2. Mit: Zbyt dużo cukru powoduje cukrzycę
Fakt: Nadwaga powoduje cukrzycę. Nadwaga sprawia, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie, a dieta o wysokiej zawartości kilodżuli, czy to z cukru czy tłuszczów, może wpływać na przybieranie na wadze. Po zdiagnozowaniu cukrzycy odpowiednia kontrola diety jest sprawą kluczową, należy więc unikać dużych ilości słodyczy i słodzonych napojów.

1. Mit: Suplementy mogą uratować złą dietęFakt: Suplementy nigdy nie powinny zastępować zbilansowanej diety. Mogą odgrywać rolę w diecie, jednak nie mogą całkowicie zrekompensować złych nawyków żywieniowych. Jeśli jesteś zdrową osobą, która odżywia się zdrowo, nie musisz stosować suplementów. Jednakże są osoby, które suplementów potrzebują, np. kobiety w ciąży lub karmiące, niektórzy wegetarianie, osoby starsze lub osoby z anemią. Dlatego najważniejsza jest zbilansowana dieta, a wszelkie suplementy należy konsultować z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa frolicsomepl / CC BY

1. Mit: Suplementy mogą uratować złą dietę
Fakt: Suplementy nigdy nie powinny zastępować zbilansowanej diety. Mogą odgrywać rolę w diecie, jednak nie mogą całkowicie zrekompensować złych nawyków żywieniowych. Jeśli jesteś zdrową osobą, która odżywia się zdrowo, nie musisz stosować suplementów. Jednakże są osoby, które suplementów potrzebują, np. kobiety w ciąży lub karmiące, niektórzy wegetarianie, osoby starsze lub osoby z anemią. Dlatego najważniejsza jest zbilansowana dieta, a wszelkie suplementy należy konsultować z lekarzem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Zioła na płodność Jak działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży? Ubezpieczenie w razie odwołania lub przerwania podróżyMATERIAŁ PROMOCYJNY Przełomowe odkrycie ludzkich feromonów strachu Jesteś diabetykiem? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów na ograniczenie tłuszczu w diecie Małgosia wie, jak być piękną po pięćdziesiątce? Cellulit jest zapisany w naszym DNA Palenie bardziej niebezpieczne dla kobiet Zespół Morfeusza Poświąteczne ćwiczenia 4 kroki do pięknych dłoni Makijaż permanentny Rzeżucha: właściwości