Jazda rowerem a odchudzanie
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sposobów na utratę wagi i ogólną poprawę kondycji organizmu. Jest to dla każdej z nas wyzwanie, ale i okazja do pogłębiania relacji towarzyskich oraz poprawy wyglądu sylwetki. Taka forma aktywności fizycznej jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej, dzięki niej można nie tylko spalić zbędne kalorie, ale i poprawić zdrowie oraz spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. W miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a jazda na rowerze staje się coraz wygodniejszym i coraz przyjemniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie ci ten sport oraz jak skutecznie i bezpiecznie rozpocząć jazdę na rowerze.
Zalety jazdy rowerem
Na rowerze można jeździć w samotności lub z partnerem – najważniejsze, że masz okazję zażyć sportu na świeżym powietrzu, miło spędzić czas, a przy okazji zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ta forma aktywności fizycznej przynosi organizmowi wiele korzyści. Dlaczego warto jeździć na rowerze?
- Wysiłek fizyczny spowoduje przyspieszenie pracy serca oraz szybsze zrzucenie tłuszczu i spalenie kalorii – w zależności od wagi i intensywności wysiłku możliwa jest utrata 75–670 kalorii podczas półgodzinnej wyprawy.
- To tani i bezpieczny dla środowiska środek transportu.
- Jazda na rowerze poprawia ogólny stan organizmu.
- Podczas ćwiczeń na rowerze pracują główne grupy mięśni nóg – mięśnie czworogłowe, pośladkowe, łydek oraz ścięgna, co pozwala na poprawienie kondycji i wytrzymałości.
- Jest to sport mało intensywny, a jednocześnie skuteczny w walce z nadwagą, dlatego jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą praktykować bardziej intensywnych form aktywności fizycznej ze względu na zbytnie obciążenie stawów.
- Intensywność ćwiczeń na rowerze można utrzymać przez dłuższy czas, nie odczuwając przy tym zmęczenia mięśni nóg.
- Jazda na rowerze praktykowana 2–3 razy w tygodniu przez 30 minut pomoże ci w skutecznym wykonywaniu treningów aerobowych oraz zmniejszy potrzebę przerywania ćwiczeń na zaczerpnięcie oddechu, co znacznie przyspieszy spalanie zbędnych kalorii.
Pamiętaj, że wysiłek fizyczny usprawnia działanie układu sercowo-naczyniowego poprzez pobudzenie pracy serca i płuc. Wzmocnienie tych kluczowych dla organizmu narządów ułatwia transportowanie tlenu do komórek ciała i poprawia poziom sprawności fizycznej. Co więcej, obniżeniu ulega twoje tętno spoczynkowe, ciśnienie tętnicze i poziom tłuszczów we krwi, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Jeżeli 1/3 krótkich wypraw samochodowych odbywałaby się rowerem, wskaźniki chorób serca spadłyby o około 5–10%.
Jazda rowerem dla początkujących
Na rowerze może jeździć każdy, ponieważ czynności raz opanowanej już nie zapomnimy. Istnieją setki różnych typów rowerów – górskie, wyścigowe, hybrydowe – dlatego przed zakupem najlepiej skonsultować swój wybór ze sprzedawcą w sklepie. Gdy już wyposażysz się w odpowiedni sprzęt, powoli rozpocznij trening i buduj kondycję. Zanim nie zdobędziesz pewności siebie, wybieraj trasy oddalone od głównych dróg. Na początku pokonuj krótkie odległości, np. naokoło osiedla, i pedałuj po płaskim terenie. W ten sposób droga do szczupłej sylwetki będzie dla ciebie dużo przyjemniejsza.
Gdy zbudujesz już pewność siebie i poprawisz kondycję organizmu, stopniowo zwiększaj odległość, którą wyznaczasz sobie do pokonania i prędkość jazdy. Spróbuj dotrzeć do miejsca, w które zwykle dojeżdżasz samochodem lub autobusem. W przeciągu miesiąca regularnych treningów przejechanie kilku kilometrów nie będzie dla ciebie problemem. W wielu miejscowościach organizowane są wyścigi kolarskie i inne podobne wydarzenia sportowe, w których możesz bez problemu wziąć udział i sprawdzić swoje siły. Stawianie sobie ambitnych celów dostarczy ci motywacji do regularnej jazdy rowerem i pomoże utrzymać tempo treningu w chwilach zwątpienia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze