Wszystko, co powinnaś wiedzieć o zaawansowanym raku piersi
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temu • 1 komentarzNa pewno wiele słyszałaś o profilaktyce raka piersi i leczeniu problemu we wczesnym etapie rozwoju. Niestety o zaawansowanym stadium nowotworu piersi nie mówi się zbyt często. Dlatego też kobiety, u których diagnozuje się problem, często odczuwają strach i niepewność. Sprawdź, co warto wiedzieć o zaawansowanym raku piersi.
Co wiemy o zaawansowanym raku piersi?
W ramach kampanii „Tu i Teraz” („Here and Now”) w 11 państwach europejskich (także w Polsce) przeprowadzono badania, z których wynika, że nasza wiedza na temat zaawansowanego raka piersi pozostawia wiele do życzenia. Okazało się, że 2/3 uczestników badania nie wiedziało lub nie miało pewności, czy tę chorobę można wyleczyć. 1/5 ankietowanych nie potrafiła określić, czym jest zaawansowany rak piersi. Dla porównania, aż 96% osób wiedziało, czym jest wczesny nowotwór piersi i było świadomych tego, że można go całkowicie wyleczyć.
W badaniu uczestniczyło 201 Polaków w wieku od 18 do 75 lat. Pozwoliło ono zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla naszego społeczeństwa mają kobiety po 50 roku życia. Według badanych są one ogromnym wsparciem dla rodziny w zakresie codziennych obowiązków – aż 76% ankietowanych stwierdziło, że dostarczają wsparcia finansowego i opiekują się wnukami. Ponad 50% uczestników badania była zdania, że gdyby podobnej pomocy im zabrakło, miałoby to niekorzystny wpływ na ich życie.
Sytuacja kobiet chorujących na zaawansowanego raka piersi również nie przedstawia się pozytywnie. Niemalże 75% z nich spotyka się z brakiem zrozumienia dla ich problemu, a ok. 41% nie może cieszyć się równie dużym wsparciem rodziny i przyjaciół, jak po pierwszej diagnozie. Aż 70% chorych kobiet ma trudności ze znalezieniem grup wsparcia lub osób z tą samą diagnozą, przez co czuje się odizolowane.
Czym jest zaawansowany rak piersi?
Pod pojęciem zaawansowanego nowotworu piersi mieści się uogólniony rak piersi (stopień IV) i miejscowo zaawansowany rak piersi (stopień III A, B i C). Pierwszy z nich jest najbardziej zaawansowaną postacią nowotworu i wiąże się z istnieniem przerzutów odległych (np. w wątrobie). Niestety uogólnionego raka piersi nie można wyleczyć. W przypadku jego wykrycia stosuje się terapie kontrolujące wzrost zmiany i łagodzące dolegliwości. Z kolei w miejscowo zaawansowanym raku piersi pojawiają się przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych i/lub tkanek.
Szacuje się, że 6% kobiet z pierwotnie zdiagnozowanym nowotworem piersi rozwinie chorobę w IV stopniu zaawansowania, a u 30% chorych z wczesną jego postacią pojawi się forma zaawansowana. Zaawansowany rak piersi wykrywany jest u kobiet o średniej wieku wynoszącej 61 lat, chociaż podwyższonym ryzykiem obarczone są już kobiety po 40 roku życia. W wyniku choroby u pacjentki pojawić się mogą zmęczenie, przewlekły ból, a także nagłe zmiany nastroju.
Istnieją różne typy raka piersi. Jest to przede wszystkim rak luminalny A, luminalny B, HER2 dodatni i potrójnie ujemny („triple negative”). Schematy leczenia kobiet często ulegają zmianie, jednak ogólnie rzecz biorąc, stosuje się dwie podstawowe metody – systemową i miejscową. Leczenie systemowe dotyczy całego organizmu i obejmuje terapię hormonalną, chemioterapię i inne terapie ukierunkowane na komórki nowotworowe. Leczenie miejscowe skupia się na konkretnym narządzie lub obszarze organizmu. Opiera się na radioterapii i chirurgii. W terapii raka piersistosuje się także połączenie obu metod.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze