Mleczko pszczele
BEATKA • dawno temuW apiterapii wykorzystywane są produkty pszczele. Wszystkim znane są właściwości miodu oraz działanie propolisu. Może mniej popularne, ale za to równie korzystne dla zdrowia jest mleczko pszczele. Medycyna naturalna od dawna wykorzystuje odżywcze i biotyczne właściwości mleczka w zapobieganiu i leczeniu chorób reumatycznych, dermatologicznych oraz okulistycznych.
Co to jest mleczko pszczele?
Mleczko pszczele to biały, lekko perłowy płyn, dość gęsty i trochę kwaśny w smaku. Pszczoły wykorzystują je do karmienia larw. Mleczko produkowane jest przez młode pszczoły robotnice znajdujące się między 4 a 14 dniem życia. Larwy mające przekształcić się w matki pszczele karmione są aż przez 5 dni, w odróżnieniu od zwykłych larw, które dostają mleczko do 3 dnia życia. Kiedy z larwy wykluje się matka pszczela, zostaje ona do końca życia karmiona mleczkiem. Warto zwrócić uwagę na to, że pszczoła robotnica żyje 30–35 dni, za to żywot matki pszczelej może wynosić aż 6 lat.
Nie dziwi to tak bardzo, kiedy poznamy bogactwo wartości odżywczych ukrytych w mleczku pszczelim. Naukowcy przebadali skład mleczka pszczelego. Okazało się, że znajduje się w nim ponad 20 makro- i mikroelementów. Wśród nich odnaleźć można: miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Poza tym, w mleczku stwierdzono obecność około 24 aminokwasów, różnego rodzaju enzymów, inhibin, hormonów.
Zalety mleczka pszczelego
Wielką zaletą mleczka pszczelego jest działanie bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój bakterii. Mleczko nie traci swoich właściwości nawet po wielokrotnym rozcieńczeniu. Właściwości mleczka pszczelego nie sposób wymienić. Warto wspomnieć o tym, że mleczko działa jak afrodyzjak, wzmaga libido, a także przyspiesza dojrzewanie płciowe.
Mleczko pszczele:
- działa bakteriostatycznie,
- jest afrodyzjakiem,
- wpływa na tempo dojrzewania płciowego,
- stymuluje centralny układ nerwowy,
- działa korzystnie na samopoczucie człowieka (wpływa na stan psychiczny i fizyczny),
- zmniejsza zmęczenie,
- wspomaga koncentrację i pamięć, przez co wpływa na wydajność w pracy,
- zwiększa energię życiową, zapewnia równowagę życiową,
- likwiduje stany zapalne nerwu słuchowego,
- wpływa korzystnie na tempo przemiany materii,
- podnosi odporność organizmu,
- leczy brak apetytu,
- leczy anemię,
- zwiększa liczbę erytrocytów i zawartość hemoglobiny,
- stosowane jest przy chorobach sercowo-naczyniowych (dusznica bolesna, nerwice, stany przedzawałowe, nadciśnienie tętnicze, zatory mózgowe, miażdżyca),
- obniża poziom cholesterolu we krwi,
- poprawia elastyczność naczyń krwionośnych,
- leczy choroby przewodu pokarmowego (wrzody dwunastnicy, zapalenie jelita grubego, zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie wątroby lub trzustki),
- leczy organizm wyniszczony przez uzależnienie od alkoholu,
- wpływa u osób starszych na poprawę wzroku, apetytu, pamięci, ma właściwości moczopędne,
- leczy niewydolność jajników,
- leczy niewydolność nerek i nadnerczy,
- jest skuteczne na trudno gojące się rany, odleżyny, oparzenia,
- zmniejsza łojotok skóry,
- leczy opryszczkę,
- leczy zapalenie spojówek i powiek.
Mleczko pszczele warto zażywać zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się zmęczeni życiem. Stresująca praca, nadmiar obowiązków domowych i zawodowych, problemy z dziećmi mogą skutecznie wyczerpać nasze siły witalne. Długotrwałe wyczerpanie i osłabienie powoduje, że jesteśmy mniej wydajni w pracy, a nasze procesy myślowe są bardzo osłabione. Żeby przeciwdziałać tym stanom i je zwalczać, należy zażywać mleczko pszczele. Mleczko znalazło zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu chorób dermatologicznych, reumatycznych i okulistycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze