Działanie witaminy A
URSZULA ROGALSKA • dawno temuWitamina A jest pierwszą odkrytą witaminą z całego zestawu. Wykorzystywana jest w medycynie estetycznej w celu upiększania i leczniczego działania na włosy, skórę i paznokcie. Jednakże ma również bardzo duże znaczenie w funkcji narządu wzroku.
Gdzie szukać witaminy A?
Naturalnie ilości witaminy A można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w wątrobie zwierzęcej, ale także nabiale i jajach. Produkty roślinne z witaminą A to przede wszystkim pomidory i marchewki, ale także dynia, melony, brokuły lub szpinak. Dodatkowo duże jej ilości można znaleźć w maśle i margarynie. Wszystkie wymienione produkty należy spożywać w odpowiedniej ilości, gdyż zbyt duże ilości spożywanego masła lub wątroby mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Funkcje witaminy A
Witamina A posiada swoje właściwości lecznicze w leczeniu np. kurzej ślepoty. Dzięki odpowiedniej ilości witaminy A w organizmie siatkówka oka w odpowiedni sposób odbiera bodźce wzrokowe. Dodatkowo ma duże znaczenie w funkcjonowaniu gruczołów płciowych. Istniejący w niej beta-karoten ma zbawienne właściwości uodparniające organizm przed wszelkimi infekcjami. Właściwości witaminy A opierają się na działaniu przeciwnowotworowym oraz ochronie serca, obniżając cholesterol. Istotne jest również uświadomienie sobie faktu, że istnieje duża ilość produktów przyspieszających gojenie, o znaczeniu przeciwzapalnym, zawierających witaminę A. Co ważne, preparaty na odmrożenia czy oparzenia również zawierają witaminę A. Dodatkowo wykorzystuje się ją także przy poprawieniu stanu zdrowia skóry, włosów i paznokci. Jej cenne właściwości stanowią dużą podstawę w działalności medycyny estetycznej, m.in. w walce z trądzikiem.
Dawkowanie witaminy AOdpowiednie przyjmowanie, najkorzystniej w postaci naturalnej, witaminy A pozwoli na rozwijanie się w organizmie ludzkim powyższych opisanych funkcji. Jednakże przedawkowanie czy niedobór dawki dziennej w wysokości 1,5 mg mogą skutkować różnymi dolegliwościami. Nadmiar witaminy A może prowadzić do bólów głowy, nudności, wymiotów, uszkodzenia wątroby. Najczęściej takie objawy występują po spożyciu zbyt dużej ilości wątroby zwierzęcej. Innymi objawami są zmiany na skórze, ale także bolesne zmiany kostne. W ekstremalnych przypadkach nadmiar witaminy A może mieć negatywny wpływ na płód dziecka. Przy niedoborze pierwszym objawem najczęściej jest słaba kondycja włosów, skóry i paznokci, ale także problemy z widzeniem w ciemnościach. Ponadto osoba może zaobserwować u siebie brak apetytu, częste biegunki lub ogólnie narzekać na złe samopoczucie. Istotne jest wówczas wykonanie szczegółowych badań, które pozwolą dookreślić przyczynę pogorszenia się samopoczucia. Często odpowiednia suplementacja pozwala na unormowanie się niepokojących i uciążliwych objawów. Warto jednak zawsze pamiętać, by decyzję o przyjmowaniu dodatkowej ilości witaminy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze