Witamina B5
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKwas pantotenowy, czyli witamina B5, to składnik rozpuszczalny w wodzie. Pochodzi z grupy witamin B i jest niezbędny do odpowiedniej przemiany białek, cukrów i tłuszczów. Przekształcając się w koenzym A, uwalnia z tych surowców energię, co wpływa na pracę układu krwionośnego, pokarmowego i nerwowego. Posiada również wiele dodatkowych właściwości dla codziennego funkcjonowania organizmu ludzkiego.
Właściwości witaminy B5
Organizm ludzki potrzebuje odpowiedniej ilości witamin, minerałów i innych składników do prawidłowego funkcjonowania. Witamina B5 ma szereg zastosowań w różnych dziedzinach życia. W aspekcie zdrowia spełnia rolę zwiększającą odporność organizmu. Dodatkowo ma wpływ na gojenie się ran oraz ma zastosowanie przeciwzapalne. Często sięgają po nią pacjenci chorzy na gościec, bo w tej chorobie następuje znaczny spadek kwasu pantotenowego w organizmie. Dodatkowym zastosowaniem tej witaminy jest jej udział w procesie uczenia się. Kwas pantotenowy wpływa na koncentrację i pamięć, a dodatkowo niweluje roztargnienie i zmęczenie. W urodzie witamina B5 również ma swoje znaczenie. Odpowiednia jej ilość w organizmie wydłuża wystąpienie pierwszych oznak starzenia się w postaci siwiejących włosów czy pojawienia się zmarszczek. Dodatkowo jej działanie obejmuje również skórę, a dokładnie wszelkie przebarwienia. Istnieje także możliwość wykorzystania jej w leczeniu trądziku, gdyż ma ona dodatkowe zastosowanie w regulacji hormonalnej.
Niewłaściwy poziom witaminy B5 w organizmie
Człowiek poprzez obserwację swojego organizmu może zauważyć różne symptomy mogące informować o nieodpowiedniej ilości minerałów, składników odżywczych i witamin. Konsultacja lekarska wraz z wykonaniem szczegółowego wywiadu i dokładnie dobranych badań pozwala na dookreślenie braków w organizmie. Niedobór witaminy B5 występuje stosunkowo rzadko, jednakże pierwsze braki ujawniać się już mogą pojawieniem się np. sztywności i bólów w stawach, rozdrażnieniem i brakiem koncentracji, pękaniem skóry w kącikach ust, wypadaniem włosów lub pojawieniem się siwizny. Niepokojącymi objawami stają się również sytuacje, w których człowiek popada w depresję, czuje nadmierne zmęczenie, pojawiają się u niego wszelkiego rodzaju zaburzenia układu nerwowego czy trawiennego, ale także naczyniowego. Ważne również wydaje się sprawdzenie poziomu witaminy B5, gdy dochodzi do częstych infekcji skóry, górnych dróg oddechowych. W przypadku natomiast nadmiaru witaminy B5 mogą wystąpić bóle brzucha i biegunka. Jednak sam nadmiar najczęściej jest wydalany wraz z moczem.
Suplementacja witaminy B5
Najkorzystniejszą postacią przyjmowania witamin jest ich dostarczanie w postaci najbardziej naturalnej. Wiadome jest, że w przypadku kwasu pantotenowego istotne jest unikanie bardzo przetworzonej żywności, gdyż właśnie nadmierne mielenie i oczyszczanie powoduje, że witamina B5 zanika w tych produktach. Ważne jest zatem odpowiednie kontrolowanie spożywanych posiłków. Unikanie dań typu fast food, bardzo oczyszczonej żywności, tj. biała mąka, ryż, zbyt długo mrożonej, a częstsze sięganie po ryby typu pstrąg, śledź, wątróbkę lub mięso kurczaka, pełnoziarniste mąki, makarony, ryż, chleb, ale także owoce, tj. banany, melony, pomarańcze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze