Witamina B2
URSZULA ROGALSKA • dawno temuOrganizm ludzki potrzebuje odpowiedniego dostarczania mu zarówno składników mineralnych, substancji odżywczych, jak i witamin. Rozpuszczalna w wodzie witamina B2 wiedzie drugą kluczową rolę w swojej grupie witamin B. Istotne jest jednak, by mieć świadomość, co kryje się pod jej nazewnictwem.
Działanie witaminy B2
Ryboflawina – taką nazwą również określa się witaminę B2, która wywodzi się z witamin z grupy B. Uznaje się ją za witaminę rozpuszczalną w wodzie, lecz dosyć w słabym tempie. Trzeba jednak wiedzieć, że wadliwie wpływają na nią promienie UV. Trzeba zatem mieć świadomość, że należy osłaniać ją od słońca, np. poprzez umieszczanie produktów z witaminą B2 w przyciemnianych butelkach. Promienie słoneczne wpływają na zmniejszanie się ilości ryboflawiny w produkcie. Jednakże trzeba wiedzieć, że witamina ta potrzebna jest organizmowi do prawidłowego dostarczania energii ze spożywanych produktów. Ponadto wspomaga funkcjonowanie skóry i błon śluzowych oraz działa kojąco na osoby ze wzmożonym napięciem emocjonalnym. Co ważne, ryboflawina jest składnikiem potrzebnym podczas gojenia się ran, w leczeniu chorób jamy ustnej i języka oraz gałek ocznych. Zapotrzebowanie na witaminę B2 wzrasta w okresie ciąży, jednak przyjmuje się za normę wartość:
- u dzieci (1–3 lata) – 1 [mg],
- u dzieci (4–9 lat) – 1,4 [mg],
- u młodzieży (10–18 lat) – od 1,6 do 2,2 [mg],
- u kobiet – od 1,6 do 2,2 [mg],
- u mężczyzn – od 2,4 do 2,8 [mg].
Istotne jest jej dostarczanie w odpowiedniej ilości poprzez spożywanie produktów spożywczych bogatych w tę witaminę.
Produkty bogate w witaminę B2
Codzienna zdrowa dieta nie powinna obejść się bez spożywania warzyw, nabiału, owoców i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednakże zarówno samo spożywanie, jak i sposób przyrządzania, a wcześniej przechowywania produktów ma duży wpływ na dostarczanie organizmowi ludzkiemu odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. W przypadku witaminy B2 wszystkie produkty zawierające sporą jej ilość powinny być chronione przed promieniami słonecznymi. Wymienia się, że najwięcej witaminy B2 w mg na 100 g produktu można znaleźć w drożdżach (11,9) i wątróbce wieprzowej (2,98). Produkty z wartościami nieosiągającymi 1 mg to np. migdały, mleko i produkty mleczne, ryby (łosoś, makrela, pstrąg), szpinak, wołowina, grzyby. W codziennej diecie warto w najmniej przetworzonej formie przygotowywać zdrowe i pożywne posiłki. Wówczas ma się pewność, że witamina B2 została organizmowi dostarczona w bezpiecznej ilości.
Dawkowanie witaminy B2
Dzienne bezpieczne dawki witaminy B2 dla organizmu ludzkiego otrzymywane są wraz ze spożywaniem określonych produktów spożywczych. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo przedawkowania jej jedynie poprzez dietę, gdyż jest ona słabo wchłaniana do jelit, zatem szybko wydalana wraz z moczem. Istnieje jednak możliwość przedawkowania poprzez dostarczenie jej organizmowi strzykawką. Wówczas mogą pojawić się wymioty, nudności etc. Natomiast dieta zbyt uboga w produkty zawierające witaminę B2 może nieść za sobą konsekwencje w postaci np. zajadów, problemów z ostrością wzroku, ale i uszkodzeniem gałek ocznych i rogówki. Często witamina B2 ma duże znaczenie w kształtowaniu się wzrostu człowieka. Przy jej niedoborze może dojść do opóźnienia wzrostu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze