Warzywa – istotny element diety
EWA PAROL • dawno temuDietetycy zalecają, by osoby dorosłe jadły warzywa kilka razy dziennie i by stanowiły one prawie połowę produktów spożywanych przez dzieci. Warto o tym pamiętać, bo jarzyny są niezastąpionym źródłem witamin i mikroelementów. Nie bez znaczenia dla osób dbających o linię jest fakt, że są też niskokaloryczne.
Warzywa to źródło witamin – przede wszystkim witaminy C (najwięcej w warzywach zielonych) i A, a także składników mineralnych. Substancje te są niezbędne dla człowieka, a prawidłowa, różnorodna dieta bogata w jarzyny zapewnia organizmowi wystarczającą ilość tych składników, bez konieczności przyjmowania ich suplementów. Ponadto warzywa dzięki zawartości błonnika wpływają korzystnie na przemianę materii, co pozwala nie tylko oczyszczać organizm ze szkodliwych substancji, ale także wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami.
Jak przygotować warzywa?
Może to banalne stwierdzenie, ale bardzo ważne jest, aby kupować warzywa świeże. Zwiędłe lub z plamami pleśni nie nadają się do jedzenia, często nie pomaga nawet ich obranie. Trzeba je dokładnie myć pod bieżącą wodą, natomiast długie moczenie powoduje utratę wielu cennych składników. Najlepiej w ogóle nie obierać jarzyn, ale w praktyce jest to możliwe tylko w przypadku tych czystych i młodych. Trzeba się jednak starać obierać jak najcieniej, bo tuż pod skórką znajduje się dużo cennych substancji. Najlepiej używać do tego noży ze stali nierdzewnej, bo rdza niszczy witaminy. Następnie należy warzywa jeszcze raz opłukać z zanieczyszczeń i od razu przyrządzić, aby nie zwiędły lub nie wyschły. Jeżeli musimy je dłużej przechować, warto je schować do lodówki lub przykryć z wierzchu odwróconym talerzem, aby ograniczyć dostęp powietrza
Jak przyrządzać?
Najzdrowsze i najbogatsze w cenne składniki są warzywa surowe. Trzeba je jeść od razu po przygotowaniu surówki, bo pod wpływem tlenu i światła tracą część wartości. Równie zdrowe są warzywa gotowane, szczególnie na parze, bo ten rodzaj obróbki pozwala na zachowanie największej ilości witamin i składników mineralnych. Jeśli jednak gotujemy jarzyny zwyczajnie w wodzie, należy pamiętać, by było jej nie za dużo i by gotować warzywa możliwie w całości, mało rozdrobnione, a kroić dopiero po ugotowaniu. To także zapobiega utracie cennych składników.
Oczywiście można przyrządzać i jeść warzywa smażone, jednak trzeba pamiętać o tym, że podczas smażenia wchłaniają one bardzo dużo tłuszczu. Przez to stają się o wiele bardziej ciężkostrawne i kaloryczne. Przykładowo 100 g ziemniaków ugotowanych w wodzie ma wartość energetyczną 65 kalorii, a w przypadku frytek kaloryczność wzrasta do aż 200 kcal na 100 g. Podobny efekt ma polanie ugotowanych jarzyn stopionym masłem lub tłustym sosem. Jak widać, osoby dbające o linię nie powinny rezygnować z ziemniaków do obiadu w trosce o swoją sylwetkę, pod warunkiem że będą to ziemniaki z wody, bez tłuszczu. Co więcej, kartofle są nawet dla takich osób wskazane w niedużych ilościach, bo przez wysoką zawartość błonnika usprawniają przemianę materii.
W sezonie zimowym, gdy brak tanich i naprawdę świeżych jarzyn, dobrym rozwiązaniem są mrożonki warzywne, ponieważ zamrażanie nie powoduje właściwie utraty wartości odżywczych i smakowych. Osoby o wrażliwych żołądkach powinny natomiast ograniczać w diecie warzywa marynowane w occie i kiszone. Jeżeli chcemy zrzucić parę zbędnych kilogramów i nie mamy żadnych problemów zdrowotnych, szczególnie w lecie, gdy łatwo o różnorodne warzywa i owoce, możemy zastosować dwutygodniową (lub dłuższą) dietę owocowo-warzywną. Polega ona na wykluczeniu produktów mącznych, ryżu, kasz i wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego i jedzeniu wyłącznie warzyw (kapusta, marchew, kalafior, buraki, brokuły, sałata, pomidor, papryka, ale nie groch i fasola) i owoców o niskiej zawartości węglowodanów (jabłka, cytrusy, owoce jagodowe). Jarzyny można jeść zarówno surowe, jak i gotowane. Dieta ta dostarcza wielu witamin, mikroelementów i błonnika, jest przy tym bardzo niskokaloryczna. Po jej zakończeniu można włączyć do jadłospisu chude mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe i nabiał. O warzywach nie należy natomiast zapominać niezależnie od diet odchudzających i jeść je po prostu dla zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze