Pierwsza bezinterferonowa terapia na WZW C dostępna dla polskich pacjentów!
ALICJA BARSZCZ • dawno temuJak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od 1 lipca 2015 r. refundacją objęta zostanie pierwsza bezinterferonowa terapia wirusowego zapalenia wątroby typu C. To informacja na którą od dawna czekali wszyscy pacjenci i początek wspaniałego przełomu w leczeniu tej choroby, który aktualnie rozgrywa się w naszym kraju.
Terapia zostanie udostępniona w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2)”. Niewątpliwie jest to ogromny przełom w leczeniu osób zakażonych HCV
w naszym kraju. Leki udostępniane w ramach listy refundacyjnej posiadają blisko 100% skuteczność leczenia i nie wywołują skutków ubocznych.
Wspaniała wiadomość dla pacjentów
Nowa terapia dedykowana jest dla pacjentów z genotypem wirusa 1 i 4 HCV, którzy stanowią w Polsce 85% osób ze zdiagnozowanym zakażeniem. Zgodnie z zapisami programu, dostęp do terapii będzie szeroki. Do programu będą kwalifikować się wszyscy pacjenci, nawet ci z małymi zmianami w wątrobie. Drugą wspaniałą wiadomością jest to, iż w tym programie pacjenci nie muszą być poddawani bolesnej biopsji wątroby. Program przewiduje dopuszczenie badania elastograficznego w celu oceny włóknienia wątroby – mówi prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Pacjenci czekają na rozpoczęcie leczenia
Niestety, osoby chorujące na WZW C będą mogły skorzystać z leczenia dopiero po zakończeniu niezbędnych formalności. Teraz musi ukazać się stosowne Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, następnie szpitale muszą wystąpić o nowe środki do Oddziałów NFZ i przeprowadzić stosowne procedury przetargowe związane z zakupem leków. Może to potrwać nawet kilka miesięcy, w zależności od sprawności działania dyrekcji szpitali oraz Oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Organizacje pacjenckie skupione w Koalicji Hepatologicznej wystąpiły już do Ministra Zdrowia z prośbą o przyspieszenie tego procesu, jednocześnie dziękując za nowy program leczenia.
– Objęcie refundacją nowych leków bez interferonu dla praktycznie wszystkich pacjentów chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C to rewelacyjna informacja. Pacjenci nareszcie mają dostęp do nowoczesnej, praktycznie pozbawionej skutków ubocznych terapii, która daje niemal stuprocentową gwarancję całkowitego wyleczenia. Nie mam wątpliwości, iż ta zmiana na liście leków refundowanych pozwoli uratować zdrowie i życie wielu ludzi – wielu uniknie zachorowania na nowotwór wątroby – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo poważną chorobą, która w 60% przypadków jest przyczyną nowotworu wątroby oraz przeszczepu tego narządu. WZW C jest wywoływane przez wirus HCV. Do zakażenia nim dochodzi przez kontakt z krwią osoby zakażonej.
U 20% zakażonych HCV w efekcie dochodzi do marskości i nowotworu wątroby. Na WZW C chorują ludzie młodzi i starsi. Ponieważ zakażenie tym wirusem najczęściej przebiega bezobjawowo, trudno jest odpowiednio wcześnie zdiagnozować tę chorobę. Wykrywa się ją najczęściej przypadkowo albo wówczas, gdy wirus dokona w organizmie tak dużego spustoszenia, że objawy dają dolegliwości bólowe. Nie istnieje szczepionka na HCV. Jedyną drogą powrotu do zdrowia osoby zakażonej HCV jest eliminacja wirusa z organizmu. Dotychczas dostępne terapie przeciwwirusowe, finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, oparte były na interferonie. Leczenie było bardzo trudne, obarczone wieloma uciążliwymi skutkami ubocznymi, po którym blisko połowa pacjentów pozostawała z wirusem.
W Polsce istnieje grupa pacjentów, którzy byli leczeni nieskutecznie starymi terapiami. Wielu z tych pacjentów ma już poważnie zaawansowaną marskość wątroby, czeka na przeszczep wątroby, bądź jest po transplantacji tego narządu. Dotąd żyli oni w ogromnym zagrożeniu nowotworem wątroby, jednocześnie z nadzieją czekając na terapię, która pozwoli im pozbyć się wirusa i wrócić do zdrowia. Dzięki rejestracji nowych terapii bezinterferonowych pojawiła się dla nich nadzieja na powrót do zdrowia.
Obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze